foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


Niewydane sagi

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Margit Sandemo

Książki audio dają nowe życie przebojowej sadze

22 czerwiec 2015

 

 

ms15

 

 

Margit Sandemo napisała 47 książek w serii Saga o Ludziach Lodu, które były nazywane erotycznymi romansami i czytane głównie przez pokolenie młodych kobiet. Teraz historie się odradzają w formie audiobooków. DN spotkało się z 91-letnią autorką.

 

Margit Sandemo miała 40 lat, kiedy zaczęła pisać Sagę o Ludziach Lodu, która sprzedała się w około 30 milionach egzemplarzy. Inspiracja przyszła, kiedy zobaczyła kościelny obraz – ubijającą masło kobietę z diabłem za plecami. "To było po prostu jak uderzenie, opisuje. Po piętnastu minutach miałam w głowie trzy pierwsze książki."

 

Stało się to bardzo szybko, cały zestaw potomków Tengela Złego pojawił się w latach 1982-1989.

Z perspektywy czasu, Margit wyjaśniła, że miała „wielką, ciemną, bardzo dominującą siłę”, która ją wezwała.

 

margit sandemo1

 

Jonas Tellander, założyciel Storytel i Margit Sandemo.

 

Teraz siedzi w holu Hotelu Briger Jarl w Sztokholmie i zastanawia się, kiedy będzie mogła dostać swoje martini. Nie miała jeszcze czasu na obiad. Wczoraj została zaproszona na spotkanie z setkami fanów, podczas imprezy organizowanej przez Storytel, który publikuje książki audio.

 

Prezes Jonas Tellander powiedział, że to od czytelników wydawcy otrzymali propozycję na Sagę o Ludziach Lodu.

 

- W 2012 zdecydowaliśmy się zaangażować słuchaczy, by zagłosowali, który audiobook mamy zrobić. W ty samym czasie mieliśmy kontakt z Julią Dufvenius i Saga o Ludziach Lodu pojawiła się jako jedna z opcji. Umieściliśmy więc ją na facebooku i w godzinę otrzymaliśmy 300 odpowiedzi. Ludzie szaleli.

 

Odczyt stał się wielkim sukcesem. Każda część zajęła pierwsze miejsce na liście Storytel.

- Jestem bardzo, bardzo szczęśliwa Storytel. Słyszałam kawałek i myślę, że Julia wykonała  bardzo dobrą robotę, mówi Margit.

 

Saga o Ludziach Lodu zawiera wiele elementów erotycznych i nadprzyrodzonych – Sandemo już dawno ujawniła, że widziała inne wymiary i duchy – i zawsze to było postrzegane jako złe w literaturze. Norweski Związek Pisarzy, mimo trzech wniosków, wciąż nie chce wpuścić Margit na swe salony.

 

Ale Sandemo otrzymała Królewski Medal Zasłużonych od króla Norwegii Haralda V, za to, że wzbudziła w Norwegach radość czytania, i chichotała zachwycona, że mogła dotrzymać królowi towarzystwa przy stole podczas kolacji. Nawet w Szwecji, która rozwinęła się w obszarach może szczególnie niekorzystnej sytuacji społeczno-gospodarczej, dziewczyny, które nigdy nie czytały, pochłonęły opowieść o Ludziach Lodu.

 

- To jest moje największe osiągnięcie, mówi z dumą.

 

Margit Sandemo jest ciepła, a z jej oczu bije ciekawość. Jest również bardzo trudną, upartą i niezależną kobietą, która jako dziecko została trzykrotnie zgwałcona. Ostatni gwałt, jak twierdzi, zakończył się zabójstwem sprawcy.

 

- Miałam wspaniałe, piękne dzieciństwo, ale te rzeczy mnie rozbiły. Pierwszy gwałt nie zabrał mi niczego, zniknął bardzo szybko. Drugi był brutalny, zniszczył mnie fizycznie, walczyłam, ale byłam dość pobita. On użył dłuta (?), które zniszczyło mnie na całe życie, więc biegam do łazienki, wciąż i wciąż. Trzeci nigdy nie został dokończony, ale był w drodze. Leżałam na stercie kamieni i wzięłam bardzo ostry kamień – i uderzyłam. Wtedy mózg i wszystko, tak po prostu wypłynęło.

 

Kim był ten człowiek, którego prawdopodobnie zabiła, nie wie, mówiła w poprzednich wywiadach.

 

margit sandemo

 

Jakie jest twoje pierwsze wspomnienie świata duchów?

 

- Miałam osiem lat, kiedy go zobaczyłam, mojego pomocnika (którego nazywa duchem opiekuńczym i twierdzi, że wszyscy ludzie mają takiego, kobiety mężczyzn i na odwrót), po jednym z tych przeklętych gwałtów. Stal w lesie, bardzo wysoki, z długimi jasnymi włosami, oczami promieniującymi życzliwością, ciepłem i zrozumieniem. Rozpoznałam od razu te oczy, więc widziałam go wcześniej. Potem podeszłam do niego i on został pomagać mi na co dzień. Gdy masz bardzo duże problemy lub boisz się, jeśli masz zamiar iść do dentysty albo polecieć, a boisz się latać, możesz powiedzieć tylko: Czy chcesz być teraz ze mną? Tak więc, to jest w porządku.

 

Ciemne siły, które przyczyniły się do napisania Sagi o Ludziach Lodu, czy ich celem było, aby ludzie to przeczytali, jak myślisz?

 

- Nie, ale teraz przyszedł mi nowy pomysł! Nie wiem… Tak. Nie. To było to, że mogłam opowiedzieć o pomocnikach ludzi w książce Vi är inte ensamma i że sprzedała się za szaloną kwotę. Jest tak wielu ludzi, którzy mają tego typu doświadczenia i którzy nie mają odwagi o tym mówić. My, którzy widzieliśmy takie rzeczy, nie powinniśmy oczekiwać, że ludzie, którzy nigdy czegoś takiego nie doświadczyli, nam uwierzą. Więc albo możemy milczeć albo zostać wyśmianymi i pogardzanymi, czy też pojawią się ludzie w białych fartuchach i nas odprowadzą, zdarza się. Byłam trzy razy w szpitalu psychiatrycznym, jak go wtedy nazywano.

 

Czy to było związane ze światem duchów czy z gwałtami?

 

- To było jedno i drugie. Poza tym, byłam tu, w Sztokholmie, a ja nienawidzę dużych miast. Poszłam do szkoły i nie miałam pieniędzy. Musiałam mieć około 18 lat. Mieszkałam tam, gdzie można było kupić talerz z kluskami w bulionie za 25 öre i mogłam sobie pozwolić na zakup co drugi lub trzeci dzień, to poszło do diabla wszystko.

 

Dzisiaj nie widzi duchów, myśli, że to może przez jej wiek.

 

- Tak, teraz jest skromnie. Tęsknię za duchami i małymi ludźmi, którzy żyją pod ziemią i tęsknię za pomocnikami ludzi. Ci ludzie przyszli do mnie, jeden po drugim, stanęli przede mną i musze o nich pisać. Jest to luksusem, żeby mieć taką wyobraźnię, a kiedy masz taką wyobraźnię, należy jej używać.

 

Czy kiedykolwiek miała blokadę pisarską?

 

Miałam blokadę raz. To było, kiedy kościół Norweski przyszedł do mnie – mówili, że stoję za satanizmem, co jest całkowicie błędne – i że moje książki zostały spalone przez religijną rodzinę w Dalarna. Ale Bracia Lwie Serce Astrid Lindgren i Stephena Kinga spotkał taki sam los. Wzięłam to za komplement.

 

Margit Sandemo nie narzeka, jak to było.

 

- Nie, miałam wspaniałe życie. Wspaniałe. Mój pomocnik, którego spotykałam, który stał się moim mężem i z którym byliśmy małżeństwem przez 54 lata, bez żadnych kłótni, bo byliśmy tak bardzo podobni, a tak różni. Ale mieliśmy dokładnie te same zainteresowania, przyroda, wszechświat, ryby, patki i kwiaty. To było dla nas życie.

 

Twoje książki zostały nazwane erotycznymi romansami – pani porno w Norwegii.

 

- To bardzo źle. 35% wszystkich listów pochodzi od mężczyzn.

 

 

Tłumaczenie ze strony: www.dn.se

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Czat

Mike Livingston - 16/10/2021 - 10:31

Hi there Do you want a quick boost in ranks and sales for your saginorweskie.pl website? Having a high DA score, always helps Get your saginorweskie.pl to have a DA between 50 to 60 points in Moz with us today and reap the benefits of such a great feat. See our offers here: https://www.monkeydigital.co/product/moz-da50-seo-plan/ NEW: https://www.monkeydigital.co/product/ahrefs-dr60/ thank you Mike Livingston Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Georgerig - 16/10/2021 - 02:45

Our systems are verified, authenticated and encrypted by the most advanced digital security certification authority -Thawte. Dubai Visa I love this store !!! Once I have discovered it for myself, I no longer waste time on shopping malls. There is no such assortment anywhere else! Moreover, it is being updated at a breakneck speed. http://offeramazon.ru/p65u

Petervtz - 15/10/2021 - 15:18

Delete,please! .

СloudeJam - 15/10/2021 - 09:42

Накажите конкурентов которые мешают развивать Ваш Веб-проект! Что умеют наши программы?! Выбить сайт конкурента из поисковых систем, либо понизить его рейтинги. Скликивание рекламы у сайта конкурента, после чего рекламные партнерки наложат санкции на такой сайт! И многое другое. Подробнее на нашем сайте: https://freetopfast.com

СloudeJam - 14/10/2021 - 17:49

Здравствуйте, ознакомьтесь пожалуйста, у нас для Вас два предложения, которых нет на рынке. «UltimateSpiderBot» а так-же «EliteDynamicProxyGeneration» 1.) UltimateSpiderBot - Программа для быстрого вывода Веб-сайтов в ТОП, с мощнейшей Антидетект системой. Все действия программы неотличимы от человеческих! - Ваш сайт в ТОП. - Счетчик посещений растет на глазах. - Система Антидетект. - Антиконкурент. - И многое другое. 2.) EliteDynamicProxyGeneration - Многопоточный Генератор Элитных Динамических Socks-5 Прокси-серверов. - Динамические прокси, обновляются автоматически каждые 10 минут. - Неограниченное количество прокси. - Настройка занимает 10 секунд. У нас НЕТ Абонплаты, нет привязки к компьютеру! Подробнее: https://freetopfast.com

  • :D
  • :S
  • :(
  • :)
  • :O
  • ;)
  • lol
  • :@
  • :P
Anuluj

Licznik odwiedzin

057131
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ostatni tydzień
Ten miesiąc
Ostatni miesiąc
Wszystko
271
219
1294
53586
4238
8585
57131

16-10-21 16:03


Copyright © 2021 Sagi Skandynawskie Rights Reserved.