foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


Niewydane sagi

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

O serii

 

 

Jak to się zaczęło 

 

W 1998 roku postanowiłam napisać serię książek. Kilka lat wcześniej miałam napisane powieści, które znalazły się w szufladzie biurka, ale tym razem chciałam napisać powieść o rolnikach. Uwielbiam cofnąć się w czasie i marzyć o gospodarstwach, poświęceniu i staroświeckich romansach. Chciałam dowiedzieć się, jak naprawdę wyglądało życie w Hedmark na początku 1800 roku.

 

O ludziach w serii

 

Gospodarstwo Złota Góra jest jednym z największych gospodarstw w miejscowości, gdzie mieszka lensmann Erling Guldberg z rodziną. Jest on człowiekiem sumiennym i społecznym, współczującym i sprawiedliwym dla wszystkich.

 

Johanna Guldberg, córka Erlinga, jest główną bohaterką serii. W czasie rozpoczęcia akcji, ma osiemnaście lat i jest głęboko przywiązana do ziemi i dziedzictwa ojca. Jej matka zmarła przy porodzie, wraz z nowonarodzonym chłopcem - spadkobiercą, a więc w przyszłości to Johanna będzie odpowiedzialna za duże gospodarstwo i wszystkich podlegających mu ludzi. Ta pewność jest częścią życia młodej dziewczyny, więc dobrze wie, że by odnieść sukces w umacnianiu dobrobytu, musi mądrze wybrać partnera. Rozum musi być górą, a Johanna jest odpowiedzialną i trzeźwo myśląca kobietą, tak że nie ma problemu z postawieniem dobra gospodarstwa przed wszystkim innym. Ale ludzka natura jest nieprzewidywalna.

 

Młodsza siostra Johanny, Solveig, jest jej przeciwieństwem. Jest córką Erlinga z drugiego małżeństwa z duńską szlachcianką, subtelną Mille Abertrop. Dla Solveig oznacza to, między nią i Annarem, synem dzierżawcy, jest zbyt duża przepaść społeczna. Środowisko nie może zaakceptować tego związku. Jednak Solveig wymyka się konwencji i musi za to drogo zapłacić.

 

Życie tętni wokół gospodarstwa, zarówno w dni powszechne, jak i uroczyste. Mille Abeltrop bardziej interesuje się ogrodnictwem i literaturą, niż pracą w gospodarstwie i wydzielaniem żywności, więc to potężna Gertrude rządzi w kuchni, a razem z nią dziewczęta Stine i Oliv.

 

Na zewnątrz kierują wszystkim pracownicy i dzierżawcy. Małorolny, Peder Einarson, ojciec Annara, jest zaufanym człowiekiem Erlinga, mimo różnic klasowych oboje darzą się wzajemnym szacunkiem. Ale żony Pedera, ponurej Ritvy, nikt nie rozumie. 

 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Czat

Brak wiadomości na czacie

  • :D
  • :S
  • :(
  • :)
  • :O
  • ;)
  • lol
  • :@
  • :P
Anuluj

Licznik odwiedzin

002878
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ostatni tydzień
Ten miesiąc
Ostatni miesiąc
Wszystko
482
671
1687
73
2878
0
2878

12-05-21 21:32


Copyright © 2021 Sagi Skandynawskie Rights Reserved.