foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


Niewydane sagi

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Anne-Lise Boge

Sekrety przeszłości

 

 

Jest rok 1928. W małej wsi Landvik zaczyna się zima, szron pokrył ziemię, a na skutym lodem fiordzie bawi się młodzież. Maren jest córką kupca Thorvalda Bredli, właściciela jedynego sklepu w okolicy. Bredli jest zamożnym człowiekiem i jednym z bardziej liczących się ludzi we wsi.

 

Maren kończy tej zimy 17 lat. Jest jedynym dzieckiem i oczkiem w głowie ojca. W przyszłości ma przejąć dzieło jego życia. Ojciec czeka tylko, aż dziewczyna znajdzie sobie odpowiedniego męża, przy czym jest zdania, że pieniądze i pozycja są ważniejsze od miłości.

 

W serii pojawia się Mali z Grzechu pierworodnego.

 

Seria ukazała się w lipcu 2015.

Tytuł oryginału: Morshjerte.

 

 

 

 

1. Zimowe marzenia

 

Pewnego dnia w magazynie zostaje zatrudniony ubogi chłopak, Trond Lia. Trond o jedwabistych, ciemnych lokach i pięknych, niebieskich oczach… Maren traci dla niego głowę, kiełkujące uczucie prędko zmienia się  miłość. Dziewczyna nie wie jeszcze, że jak odbije się to na życiu jej własnym i innych.

 

1

 

2. Złamane serce

 

Świat Maren legł w gruzach, kiedy ojciec zabronił jej spotykać się z Trondem. Ciężko przeżywa przymusowe rozstanie i wyjazd ukochanego. Kupiec Bredli ma jednak swoje plany i zachęca córkę do zawarcia bliższej znajomości z synem bogatych sąsiadów - Thorleifem Hogas, przyszłym dyrektorem banku. Zrozpaczona dziewczyna nie ma sił, by przeciwstawić się woli ojca. Z czasem Thorleif staje się jej coraz bliższy, zaczyna rodzić w sercu dziewczyny cieplejsze uczucia. Jednak pewnego dnia Maren uświadamia sobie coś, co zmusza ją do ucieczki z rodzinnej wsi, z dala od rodziców i Thorleifa.

 

2

 

3. Czas decyzji

 

Mimo że Oslo w niczym nie przypomina rodzinnych stron Maren, dziewczyna bardzo cieszy się z przyjazdu do miasta. Najważniejsze, że jest z dala od domu i nikt, rodzice i przede wszystkim Thorleif, nie ma pojęcia, że jest brzemienna. Zdaje sobie sprawę, że prędzej czy później jej gospodyni dowie się wszystkiego, ale na razie nie chce o tym myśleć. Gdy pani Ludvigsen w końcu odkrywa prawdę, dziewczyna jest przygotowana na opuszczenie stancji. Niespodziewanie Helene wyciąga do niej pomocną dłoń. Maren nawet nie wie, jaką cenę przyjdzie jej za to zapłacić...

 

3.

 

4. Narodziny

 

Życie Maren zmienia się w niekończący się ciąg kłamstw i przemilczeń. Dziewczyna oszukuje wszystkich - rodziców, Thorleifa, a także Olaug, swoją jedyną przyjaciółkę w wielkim mieście. Jeśli jednak chce spełnić swoje marzenia i ułożyć sobie życie, musi dotrzymać słowa danego Helene. W noc sylwestrową przychodzi na świat córka Maren. Dopiero kiedy młoda matka tuli do siebie maleństwo, dociera do niej, co właściwie zrobiła. Nadchodzi dzień, kiedy Maren musi opuścić szpital. Ostatni dzień z Jenny, który zgodnie z umową musi oddać swojej gospodyni. Gdy stoi z dzieckiem w ramionach na szpitalnych schodach i widzi czekającą niecierpliwie, rozpromienioną Helene, coś się w niej załamuje... Nie, nie może tego zrobić!

 

4

 

5. Na dnie serca

 

Maren próbuje ułożyć sobie życie na nowej stancji. Dni są trudne, a noce pełne bolesnych myśli. Pociesza ją tylko myśl o ukochanym Thorleifie i cudownym wspólnym życiu, jakie ich czeka, gdy będą razem. 

Nagle Maren dowiaduje się, że w banku zaczęła pracę nowa, młoda sekretarka, która wydaje się być niezwykle zainteresowana jej narzeczonym. Dziewczyna czuje, że zaczyna dręczyć ją zazdrość i niepewność. Pewnego dnia, kiedy Maren spaceruje z Olaug po parku pałacowym, niespodziewanie spotyka Helene z Jenny... Spojrzenie ciemnych oczu córeczki, promienny uśmiech, którym obdarzyła swą prawdziwą matkę rozrywają zasklepioną już nieco wielką ranę w jej sercu...

 

5.

 

6. Czarny anioł

 

Zbliżają się ferie wielkanocne i Maren wreszcie przyjeżdża do domu, do Thorleifa. Spędza wiele namiętnych chwil, ale nawet w momentach największych uniesień Maren nie potrafi przestać myśleć o małej Jenny. Pewnego dnia wybiera się na spacer do starej szopy na wzgórzu, miejsca jej schadzek z Trondem. Niespodziewane spotkanie i rozmowa dają jej kolejny powód do rozmyślań. Na świątecznym przyjęciu w Hogas Maren poznaje wreszcie osławioną Linę i doznaje szoku. Sekretarka Thorleifa okazuje się oszałamiająco piękną, wręcz drapieżną w swej urodzie kobietą. W dodatku wydaje się zbyt poufale traktować swojego szefa. Maren znów ogarnia zazdrość.

 

6

 

7. Lato nadziei

 

Maren wraca do Oslo, do szkoły i czekającego ją końcowego egzaminu, ale nie potrafi przestać myśleć o Thorleifie i Linie. Próbuje wybaczyć narzeczonemu, boleśnie świadoma swoich własnych, skrzętnie skrywanych przed światem tajemnic. Noce i dnie spędza na pilnej nauce. Ogromnie zależy jej na osiągnięciu sukcesu. Pragnie pokazać ojcu na co ją stać. A kiedy zda egzamin, będzie mogła wreszcie wrócić do domu i wyjść za mąż. Gdy Maren w końcu wraca z powrotem do rodzinnej wsi, rzuca się w wir przygotowań do zbliżającego się wesela. Noce spędza z Thorleifem przepełniają ją szczęściem i nie może się doczekać ślubu.

 

7

 

8. Gwiaździste noce

 

Po hucznym, wystawnym weselu szczęśliwi Maren i Thorleif wybierają się do ofiarowanego im letniego domu. Nigdy nie zapomną tej podróży poślubnej, przepięknego krajobrazu, spędzonych w ciszy i oddaleniu od innych ciepłych i słonecznych dni oraz przede wszystkim długich i namiętnych nocy. A jednak mimo to młoda mężatka nie zachodzi w ciążę. Matka i teściowa wciąż poruszają temat wnuków, a Thorlief chwilami dziwnie przygląda się żonie. Maren coraz częściej zastanawia się, czy kiedykolwiek będzie miała dziecko. Czy los nie bierze srogiego rewanżu za jej przewiny? Sytuacja nie poprawia się, kiedy mąż musi zająć się problemami w banku w Kristiansund, gdzie pracuje Lina.

 

8

 

9. Żar uczuć

 

Pomiędzy świeżo upieczonymi małżonkami zaczynają pojawiać się nieporozumienia. Teściowie bez przerwy mówią o wnukach, co działa Maren na nerwy. Za każdym razem, kiedy ktoś porusza ten temat, przypomina ona sobie o Jenny. Domyśla się, że Thorleif obarcza ją winą za brak dzieci, a być może nawet w głębi duszy posądza o bezpłodność. Nie wie przecież, że jego żona urodziła już dziecko... Maren wciąż spotyka Tronda, który dziwnym trafem ma we wsi najróżniejsze sprawy do załatwienia. On także budzi w dziewczynie wspomnienia o córce, o istnieniu której mężczyzna nie ma przecież pojęcia. Co najgorsze, nie chce zostawić swojej dawnej ukochanej w spokoju.

 

9

 

10. Kruche życie

 

Coś zmieniło się w małżeństwie Thorleifa i Maren. Sytuacji nie poprawia niespodziewana wiadomość,że córeczka Liny przyjedzie na rok do gospodarstwa Hogas, kiedy jej matka będzie mieszkać w Oslo. Maren nie jest w stanie zrozumieć, jak mogło do tego dojść, dlaczego mała Mathilde musi mieszkać akurat w Landvik. Prace nad nowym sklepem Bredlich posuwają się naprzód. Pełna zapału Maren pracuje od rana do nocy. Dokładnie planuje, jak będzie wyglądał, jakie towary w nim się znajdą i kto zostanie w nim zatrudniony. Wkłada w pracę wiele wysiłku, aż w końcu dopada ją zmęczenie.Wciąż czuje się wyczerpana, męczą ją mdłości, nie sypia dobrze. W pewnej chwili uświadamia sobie, dlaczego tak się dzieje...

 

10..

 

11. Chwila prawdy

 

W górach powoli zaczyna się wiosna. Wszystko wokół budzi się do życia - tylko nie Maren. Bezgraniczna rozpacz po stracie upragnionego dziecka zmieniła jej serce w najtwardszy kamień. Nic i nikt nie jest w stanie jej poruszyć. Nie pomaga nawet miłość Thorleifa. Młoda kobieta całkowicie zamyka się w sobie, jest przekonana, że nigdy w życiu nie zazna już radości. Wtedy niespodziewane wydarzenie całkowicie zmienia jej życie... W drzwiach Solbu nieoczekiwanie pojawia się Helene Ludvigsen i to nie sama... Towarzyszy jej mała ciemnowłosa dziewczynka o wielkich szarozielonych oczach...

 

11

 

12. Złamane serce

 

Wszystko stracone. Kłamstwa Maren wyszły na jaw i nie da się już niczego ukrywać. Teraz będzie musiała stworzyć sobie zupełnie nowe życie. Najpierw jednak musi wyznać całą prawdę rodzicom, nie uniknie też trudnej rozmowy z Trondem. Dziewczyna jest pewna, że mieszkańcy wsi odwrócą się od niej i staną po stronie Thorleifa. Jej jedyną pociechą jest Oda, ale dziecko też powinno dowiedzieć się prawdy. Maren wciąż się tym zadręcza. Choć najchętniej wcale by o tym nie myślała - jeszcze nie. Nieoczekiwane wydarzenia odwracają uwagę wszystkich od tej historii.

 

12m

 

13. Szczęście i zemsta

 

Po wygnaniu Maren i Ody z Solbu wprowadza się tam Lina z córką. Rodzina Hogas z radością wyczekuje hucznych zaręczyn. Okazuje się jednak, że mieszkańcy wsi mają na ten temat zupełnie inne zdanie. Życie samotnej matki nie jest łatwe. Na szczęście Maren ma gdzie mieszkać, nie musi się też martwić o pieniądze. Oda jest dla niej wielką radością i pociechą, młodą kobietę wspiera także cała rodzina Lia - łącznie z Trondem i Elise. Nikt poza nimi nie wie, że Maren spodziewa się dziecka, ale nie będzie przecież mogła ukrywać ciąży w nieskończoność, szczególnie przed Thorleifem...

 

13

 

14. Czas rozkwitu

 

Maren jest przerażona, kiedy znajduje pod drzwiami nieprzytomnego Thorleifa. Jednocześnie wie, że musi dokładniej przemyśleć swój stosunek do niego. Pewnej nocy zostaje wezwana do Lia. Olaug zaczęła rodzić. Poród przyjaciółki zmienia się w dramatyczną walkę ze śmiercią. W banku pojawia się nowy pracownik. Zastępca dyrektora banku jest przystojnym mężczyzną i wydaje się mieć podobne jak Maren poglądy na życie. Kobieta jakby wbrew swojej woli odkrywa, że wciąż jeszcze potrafi obdarzyć kogoś uczuciem...

 

14

 

15. To, co nie twoje

 

Martin prawie przeprowadził się do Maren. Mieszkając razem, poznają się od nowa i oboje dostrzegają u siebie wcześniej nieznane cechy. Maren martwi się, że Oda nie lubi jej nowego mężczyzny, ale próbuje o tym nie myśleć. Thorleif nadal nadużywa alkoholu, a we wsi zaczynają o nim krążyć paskudne plotki. Przebywająca w Hogas Lina stara się ratować ich związek, ale Thorleif nie jest tym zainteresowany. Dociera wreszcie do niego, że życie bez Maren jest nic niewarte.

 

15

 

16. Kiedy płaczą anioły

 

Dni przychodzą i odchodzą przepełnione ciszą i niemocą. Maren sprawia wrażenie silnej kobiety, bo wierzy, że tego właśnie wszyscy od niej oczekują, ale wewnątrz czuje absolutną pustkę. Zupełnie, jakby była całkowicie wypalona. Niektórzy jednak widzą, co naprawdę dzieje w głębi jej duszy. W tych ciężkich chwilach Maren może przekonać, kto jest jej prawdziwym przyjacielem. Olaug pociesza ją i pomaga jej, jak tylko potrafi. Nawet Lina okazuje zrozumienie - ale Trond zna ją i rozumie najlepiej, i zawsze trwa u jej boku.

 

16

 

17. W mgnieniu oka

 

Maren wyciągnęła w końcu wnioski z popełnionych błędów, ale i tak musiała drogo za to zapłacić. Można by sądzić, że mieszkańcy wsi wybaczyli jej grzechy młodości, ale pani Bredli - jej matka - wciąż nie może się powstrzymać od wygłaszania cierpkich uwag. Maren nie jest w stanie tego pojąć, brakuje jej matczynego ciepła i wsparcia. Pewnego dnia zdaje sobie jednak sprawę, że to nie koniec kłamstw i tajemnic. Wszystko za sprawą znalezionej starej fotografii, na której młodziutka ciotka Emma leży w szpitalnym łóżku. W objęciach trzyma niemowlę, a obok niej siedzi Edith Bredli. Maren nigdy wcześniej nie widziała tego zdjęcia.

 

17

 

18. Cena kłamstwa

 

Przeszłość doścignęła Maren w osobie Johannesa Ludvigsena, który całkiem niespodziewanie, pojawił się w Landvik. Chory i wycieńczony mężczyzna - wiedząc już, że jego ukochana Helene nie żyje - przebył długą drogę do wsi, aby odnaleźć swoją małą córeczkę, jedyną osobę, która mu pozostała na tym świecie. Nieoczekiwanie spotkanie napełnia Maren przerażeniem. Była więcej niż pewna, że Johannes nie żyje, zginął przecież na morzu - a teraz nagle, niczym duch, staje na progu jej domu. Co będzie teraz z Odą?

 

18

 

19. Skrzyżowane drogi

 

Maren ma już dość otaczających ją półprawd i tajemnic. Postanawia zrobić wreszcie porządek w swoim życiu. Odbywa rozmowę z Johannesem, decyduje się także na dramatyczną konfrontację z matką i ciotką Emmą. Nie jest jej jednak równie łatwo wyznać całą prawdę Odzie. Dlatego ucieka się do sprawdzonego, wydaje się sposobu - odkłada trudną rozmowę na przyszłość. Teraz Oda jest za mała by zrozumieć. Córka musi dojrzeć i wtedy dowie się wszystkiego. Pewnego dnia Maren wybiera się z Trondem w głąb doliny, aby kupić kilim od znanej tkaczki Mali Stornes.

 

19

 

20. Nowe czasy

 

Maren nigdy wcześniej nie była taka szczęśliwa. Życie rodzinne kwitnie, a związek z Trondem układa się lepiej niż kiedykolwiek. Miłość rodzi się też w wielu innych domach we wsi, a wspaniałą suknię ślubną pożyczają od Maren kolejne panny młode. Ludzie wiedzą już, że Oda przepięknie śpiewa i jej występy stają się niezbędnym elementem każdej uroczystości, w kościele i nie tylko. Maren nie byłaby jednak sobą, gdyby nie obawiała się, że wkrótce wydarzy się coś strasznego. Zawsze tak było: kiedy odnosiła wrażenie, że dostaje od życia więcej, niż zasługuje, ogarniał ją lęk.

 

20

 

21. Niemy słowik

 

Gdy Oda przyznaje się rodzicom, że spodziewa się dziecka, którego ojcem jest niemiecki oficer, wszyscy są w szoku. Dziewczynie wydaje się, że jedynym wyjściem z tej sytuacji będzie wyjazd ze wsi. Maren czuje się tak, jakby powróciła do straszliwych czasów spędzonych w Oslo. Ich ukochana, cudowna Oda i niemiecki bękart!

 

21.

 

22. W oku burzy

 

Maren i Trond tęsknią za Odą. Po jej wyjeździe dom wydaje się pusty. Wreszcie wybierają się z wizytą do Oslo. Jadą sami, bo Eivind nie może im towarzyszyć. Brat Ody zaprzyjaźnia się z Ole Evenem, dziedzicem Hogas. Nagle zauważa, że "mała" Mathilde wyrosła na kusząco piękną, młodziutką dziewczynę. Ole Even jest święcie przekonany, że Oda go kocha i w przyszłości zostanie gospodynią Hogas. Oda pisze list, w którym próbuje wszystko wyjaśnić, ale chłopak nie przyjmuje niczego do wiadomości.

 

22

 

23. Bez powrotu

 

Maren nareszcie może odwiedzić Odę w Oslo. Jest oczarowana małą Millą i z ciężkim sercem musi się z nimi rozstać. Oda w końcu zaczyna przyzwyczajać się do życia w stolicy, ale łączenie nauki w szkole muzycznej z opieką nad dzieckiem bardzo ją męczy. Nie tak wyobrażała sobie swoją młodość. Z wielkimi oporami przyjmuje zaproszenie Fredrika na szkolny bal, zauważając też w nim przy tej okazji inne cechy niż te, które widziała do tej pory. W Nowy Rok świętują jej urodziny. Tego wieczoru nigdy nie zapomni.

 

23

 

24. Oczyszczenie

 

Wymagania stawiane Odzie w szkole muzycznej są ogromne. Na wielkim koncercie w Kopenhadze ma zaśpiewać trzy utwory solo. Występ ten będzie miał ogromny wpływ na jej dalszą karierę. Ole Even promienieje radością i energią. Cieszy się, bo pozwolono mu zaprosić Britę na bal do Hogas. Nie może się doczekać kolejnego spotkanie z dziewczyną. Trond zmienił się nie do poznania, stał się niezwykle milczący, stracił też na wadze. Dręczą go wyrzuty sumienia po skoku w bok z piękną Dorbet. Wie jednak dobrze, że nie może nikomu o tym powiedzieć.

 

24

 

25. Największa jest miłość

 

Gdy Maren przypadkiem podsłuchuje rozmowę między Trondem a Dorbet, doznaje szoku. Z żalu, gniewu i niedowierzania czuje się niemal jak sparaliżowana. To niemożliwe! Tylko nie jej Trond! Tylko nie on! Jej serce zamarza, zamienia się w zlodowaciałą, nieczułą bryłę. Przepełnia ją smutek sprawia, że zaczyna traktować męża chłodno, wręcz nienawistnie. Atmosfera w Lykke Li staje się nie do zniesienia...

 

25

 

26. Gasnący płomień

 

Oda i Johannes czują, że coraz bardziej ciągnie ich do siebie. Mimo to dziewczyna opiera się uczuciu, bo nie jest w stanie zapomnieć o spotkaniu ze Steinerem w "szwabskim domu". Wydaje się jej, że to straszne zdarzenie zawsze będzie miało wpływ na jej życie, a ona sama nigdy nie będzie taka jak inne kobiety - bo z winy Niemca utraciła zdolność kochania. Oboje mają zupełnie inne, ważniejsze rzeczy na głowie, kiedy Birgit nagle i niespodziewanie trafia do szpitala. Mali zaprasza Maren do Stornes. Tak zdradza jej swą skrzętnie skrywaną tajemnicę, która wstrząsa córką kupca do głębi.

 

26

 

 

~ Seria niepełna ~

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze   

# Ania 2015-08-07 07:05
No zapowiada się ciekawie. Dziś z rana zakupiłam 4 tom. Wciągająca..
Odpowiedz
# Kasia 2015-08-14 12:27
Proszę o skrót 4 tomu.
Odpowiedz
# ania 2015-08-14 21:32
uwaga spoiler
http://www.minbokverden.net/morshjerte.html
Odpowiedz
# Kasia 2015-08-16 15:38
http://czytamsagi.pl/
Odpowiedz
# Kasia 2015-08-22 18:03
Spoiler nowa saga czas wydania nieokreślony

SAGA NOWOZELANDZKA 0 .99 zł nieokreślona

Londyn 1852 rok. Dwie młode kobiety opuszczają na zawsze Anglię i udają się do Nowej Zelandii, by tam poślubić nieznanych im mężczyzn. Gwyneira, córka bogatego i wpływowego lorda, ma zostać żoną jedynego syna bajecznie bogatego „owczego barona". Przeznaczeniem Heleny, ubogiej guwernantki jest małżeństwo z farmerem, którego zna jedynie z anonsu matrymonialnego i dwóch krótkich listów. Obie kobiety rzucają wyzwanie losowi, by udać się na drugi koniec świata, gdzie spodziewają się znaleźć szczęście i miłość. Czy uda im się spełnić marzenia w krainie białych obłoków? Barwna saga rodzinna rozgrywająca się na tle wspaniałych krajobrazów Nowej Zelandii. Fascynująca opowieść o miłości i nienawiści, zaufaniu i zdradzie, od której nie sposób się oderwać.

Info : http://ruch.com.pl/prasa/oferta-prasowa/
Odpowiedz
# Kasia 2015-08-22 19:39
Ta saga nowozelandzka to rozbita na części książka "W krainie białych obłoków" Sarah Lark.
Odpowiedz
# Kasia 2015-08-23 10:58
Cytuję Kasia:
Ta saga nowozelandzka to rozbita na części książka "W krainie białych obłoków" Sarah Lark.


http://www.soniadraga.pl/produkt/269/romans-historyczny-w-krainie-bialych-oblokow.html
Odpowiedz
# Kari 2015-09-20 15:30
Czekam na skróty tomów 8-10 :)
Odpowiedz
# Kari 2015-10-02 08:44
Czekam na skróty tomów 10-12
Odpowiedz
# Kari 2015-10-09 09:54
Czekam na skróty 12-13
Odpowiedz
# Julia 2015-12-21 11:20
Super saga, bardzo wciągająca. Uwielbiam ją! Szkoda,że już niedługo się kończy... :-) 8)
Odpowiedz
# Wiktoria 2016-01-17 19:16
Jaka saga będzie wydawana po Sekretach przeszłości ??
Odpowiedz
# Kasiula 2016-05-19 19:03
Czy ma ktoś odsprzedać 22 Tom bo nigdzie nie umiem znależć?
Odpowiedz

Czat

Earnings from $198000 in - 24/10/2021 - 02:57

Earnings before $176000 in Week >>>>>>>>>>>>>> http://calif.sn/brbqpdm

Your friends are already - 24/10/2021 - 02:56

Start earning from $191000 in Week >>>>>>>>>>>>>> http://slnk.info/hnble

Earnings from $147000 per - 24/10/2021 - 02:55

Earnings before $162000 in Week >>>>>>>>>>>>>> https://1borsa.com/6bc9q

Your neighbors are alread - 24/10/2021 - 02:53

This is your chance to earn before $146000 in Week >>>>>>>>>>>>>> https://vae.me/L6s5

Your friends are already - 24/10/2021 - 02:52

Stable income before $118000 per day >>>>>>>>>>>>>> https://ic9.in/1843354

  • :D
  • :S
  • :(
  • :)
  • :O
  • ;)
  • lol
  • :@
  • :P
Anuluj

Licznik odwiedzin

062341
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ostatni tydzień
Ten miesiąc
Ostatni miesiąc
Wszystko
270
1178
4920
55837
9448
8585
62341

24-10-21 10:19


Copyright © 2021 Sagi Skandynawskie Rights Reserved.