foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


Niewydane sagi

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Ellinor Rafaelsen

Siła amuletu

 

 

Siła Amuletu to wielki cykl powieściowy Ellinor Rafaelsen, jednej z najpopularniejszych pisarek norweskich. Saga błyskawicznie podbiła rynki wydawnicze w całej Skandynawii, a czytelniczki z niecierpliwością wyczekiwały kolejnych tomów powieści.

 

Seria ukazała się w 2008 roku.

Tytuł oryginału: Amulettens kraft.

 

 

1. Róże na szybie

 

Akcja sagi rozpoczyna się na początku XX wieku, w północnej Norwegii, kiedy to młoda i śliczna Julianna nawiązuje brzemienny w skutki romans z przystojnym rosyjskim marynarzem Michaiłem. Zew miłości i okrutna wizja rozłąki z ukochanym sprawiają, że dziewczyna wyrusza w ślad za nim do Rosji, w której lada chwila może wybuchnąć rewolucja…

 

1

 

2. Dwie kobiety

 

Życie Julianny i Tani zaczyna przypominać koszmarny sen. Najpierw na ich oczach ginie w przerębli Michaił. Tego samego dnia zrozpaczona Julianna rodzi piękną córeczkę Katarzynę, która wkrótce znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Na skutek dramatycznego splotu wydarzeń, kobiety trafiają na fińskiego chłopa, Janisa. Ogłuszona cierpieniem Julianna szuka ukojenia w ramionach młodego Fina. Kiedy jej romans wychodzi na jaw, Julianna i Tanja muszą rozpocząć upokarzającą tułaczkę przez zimną i niegościnną Szwecję. Pozbawione środków do życia, zaczynają kraść. I gdy wydaje się, żnie nie ma już dla nich nadziei, na horyzoncie pojawia się nieznajomy mężczyzna…

 

Tak stali długo, bardzo długo, w pozornym spokoju. Wewnętrznie jednak żadne z nich go nie czuło. Spojrzenia, które wymieniali, i pośpieszne delikatne pocałunki zdradzały nieustanny chaos szalejących w nich uczuć. Chaos strachu, wstydu, żalu i poczucia beznadziejności. I miłości.

 

2

 

3. Tułaczka

 

Julianna i Tania podążają do Norwegii. Odczuwają coraz większy głód i zmęczenie. Wydaje się, że nic gorszego nie może już spotkać zrozpaczonych kobiet. W czasie jednego z postojów, w opuszczonej leśnej chatce Julianna zostaje zgwałcona przez trzech drwali. Poniżone i osamotnione kontynuują swoją potworną tułaczkę. Wkrótce Julianna z przerażeniem odkryła, że jest w ciąży. Pewnego dnia kobiety zakradają się do spiżarni, w której nieoczekiwanie spotykają Cygana Beniamina.  Rozpoznają w nim młodzieńca, który kiedyś podglądał Tanję podczas kąpieli w jeziorze. Postanawiają się przyłączyć do cygańskiego taboru. Niedługo po tym Tanja bierze ślub z Beniaminem. Pół roku później Julianna rodzi śliczną dziewczynkę, której nie potrafi jednak pokochać. Kobieta przeżywa załamanie nerwowe. Pewnego kwietniowego dnia wychodzi w nocnej koszuli z domu i topi się w pobliskim jeziorku.

 

Nie cofając palca z jej brody, podszedł krok bliżej. Tania się nie poruszyła. Wstrzymała oddech. Miała wrażenie, że na kilka sekund stanęło jej serce, kiedy się pochylił i delikatnie musnął wargami jej wargi. Jakby musnęły ją skrzydła motyla. Mimo to długo czuła ten dotyk, mrowienie warg.

 

3

 

4. Cygańskie życie

 

Tanja od kilku lat jest żoną Beniamina i matką dwójki dzieci. Wspólni z mężem wychowują również sześcioletnią córeczkę Julianny, Heddę. Niestety jasne włosy dziewczynki zdradzają, że nie jest ich biologicznym dzieckiem. Zazdrosna Rosita, dawna rywalka Tanji, donosi policji, że Beniamin ukrywa uprowadzoną niegdyś dziewczynkę. Hedda trafia do domu dziecka, gdzie jest molestowana. Dziewczynka ucieka z placówki i wkrótce rafia do rodziny zastępczej. Bezwzględni opiekunowie zmuszają ją do pracy ponad siły. Na  szczęście Benimin i Tnja dowiadują się, gdzie i w jakich warunkach przebywa Hedda. W nocy wykradają pobitą i wygłodzoną dziewczynkę. Chcąc jednak zostać jej prawnymi opiekunami, muszą wyprowadzić się z cygańskiej wioski i rozpocząć normalne, ustabilizowane życie.

 

- Hedda! Ach, Heddo, moje dziecko! - Uściskała dziewczynkę i ucałowała ją w policzki tak mocno, że Hedda w końcu zaczęła się wyrywać. Dopiero teraz Tanja zauważyła, jak bardzo mała jest chuda i blada. Policzki miała zapadnięte, a pod oczami ciemne kręgi. Spojrzenie Tanji padło na drobne rączki, których wierzch i palce znaczyły czerwone pręgi.

 

4

 

5.  Cena wolności

 

Małżeństwo Beniamina i Tanji zostaje poddane ciężkiej próbie. Cygan, tak bardzo miłujący swobodę, nie może znieść trudów życia w kolonii pracy. Nieludzki regulamin getta, zakaz posługiwania się językiem ojców, a przede wszystkim ograniczenie wolności, rodzą w nim chęć ucieczki. Tanja jednak boi się, że władze mogłyby odebrać im dzieci. Ale czy można długo więzić cygańską naturę\/ Beniamin postanawia opuścić rodzinę i samotnie uciec z kolonii. Zostawia jedynie list, w którym zapewnia Tanję o swojej dozgonnej miłości. Zrozpaczona kobieta nie wierzy, że mimo płomiennych zapewnień męża, iż jeszcze kiedykolwiek się zobaczą. Postanawia rozpocząć nowe życie u boku miejscowego sklepikarza…

 

Beniamin rozbudził w niej silną potrzebę bycia poza domem. Uczynił z niej jedną z nich. Dlatego ból był nie do zniesienia, gdy teraz ją odrzucał i próbował wykluczyć ze wspólnoty, twierdząc, że nie jest taka jak on. A poczucie jedności z nim i jego ludźmi to jedyne, co miała po utracie wszystkich swoich bliskich podczas ucieczki ze Wschodu.

 

5

 

6. Trudna droga

 

Tanja wreszcie czuje się bezpiecznie: ma dach nad głową i kochającego mężczyznę u boku, Asbjørna. W jej poukładany świat niespodziewanie wkracza Benimamin. Tłumiona namiętność do Cygana wybucha w Tanji ze zdwojoną siłą. Wkrótce jednak Asbjørn odkrywa ich romans i wiesza się na strychu. Kobieta z dziećmi wraca do Beniamina, ale Hedda, Erin i Edvard nie akceptują jej decyzji. Najbardziej rozgoryczona jest Hedda. Dziewczyna nie wyobraża sobie życia w biedzie, dlatego wyrzeka się swoich korzeni i wychodzi za bogatego, ale dużo starszego Magnusa. Pewnego dnia Heddę odwiedza Erin, która chce się zemścić na siostrze za to, że wyparła się rodziny…

 

Gdy ujrzał ją stojącą przy ławie w kuchni, była ubrana od stóp do głów. Wydała mu się jednak taka jak wtedy, gdy zobaczył ją po raz pierwszy kąpiącą się w małym leśnym jeziorku w szwedzkiej wiosce. Dla niego była tak samo naga i tak samo pociągająco piękna. Czuł się równie zakochany, jak podczas ich pierwszego spotkania, a miłość do tej kobiety była wciąż tak silna (…). Spojrzał w jej niebieskie oczy w oczekiwaniu na to, że ona poczuje to samo, że rzuci mu się w ramiona i że będzie cieszyć się z jego powrotu.

 

6

 

7. Śmiertelni rywale

 

Hedda nie jest w stanie wybaczyć Magnusowi zdrady. Rzuca męża i wraca do domu. W jej sercu odzywa namiętność do Kaspra. Jednak zazdrosny Magnus nie może znieść widoku żony w ramionach innego. Pewnego dnia rzuca się na chłopaka, który zabija go w obronie własnej. Przerażony Kasper zostawia Heddę i znika. Zrozpaczona dziewczyna trafia do obozu drwali. Tam poznaje Martina Kleveruda, który proponuje jej małżeństwo. Niestety, wkrótce Martin ginie w tragicznym wypadku, a Hedda znów musi wracać do wioski cygańskiej, gdzie rodzi córeczkę. Tymczasem Erin opuszcza tabor. W Oslo, gdzie zatrudnia się jako opiekunka do dziecka, poznaje Gunnara Strømme, brata swej pracodawczyni. Młodzi zakochują się w sobie. Kiedy wydaje się, że szczęście uśmiecha się do dziewczyny, w Norwegii wybucha wojna…

 

Zaledwie trzy dni wcześniej przyłapała swego męża na zdradzie. Minęły trzy dni, odkąd opuściła jego i jego dom, lecz nie była w stanie odczuwać ani tęsknoty, ani żalu. To było niemożliwe teraz, gdy Kasper wypełnił całe jej życie, każdą sekundę w ciągu dnia, a nocą gościł w jej snach. Na żal i tęsknotę nie wystarczyło już miejsca.

 

7

 

8. Podwójna gra

 

Jest rok 1940. W Norwegii wybucha wojna. Erin z mężem Gunnarem i dziećmi muszą uciekać przed Niemcami. Podczas ewakuacji ginie bez wieści jedno z ich dzieci, Geir. Gunnar, który zaczyna angażować się w działalność ruchu oporu, ulega fascynacji Heddą. Pewnego dnia, gdy zostają sami na farmie, nie są w stanie już dłużej powstrzymać kipiącej w nich namiętności. Tymczasem wojna wciąż zbiera swe krwawe żniwo. W czasie próby ucieczki z obozu pracy ginie Beniamin. Tymczasem Erin ulega wypadkowi. Ratuję ją młody niemiecki żołnierz. Dramatyczne spotkanie przeradza się w miłosną przygodę…

 

Wracali do szopy. Heddzie wydawało się, że wciąż czuje lekkie dotknięcie jego palców na policzku przez całą powrotną drogę na rozmiękłe podwórze. Rzuciła ukradkowe spojrzenie na swojego szwagra, czując mieszaninę wstydu i szoku, gdyż musiała przyznać, że chętnie przyglądałby mu się dłużej. Długo. Jakby nagle nie mogła nasycić się widokiem jego wyrazistego profilu, błyszczących niebieskich oczu i jasnych loków. Na Jeremiasza, Heddo! – pomyślała surowo. – On jest twoim szwagrem! Mężem Erin. Uspokój się!

 

8

 

9. W labiryncie życia

 

Jest koniec wojny. Eirin z przerażeniem odkrywa, że jest w ciąży z Niemcem, Ulrichem. Kiedy wyznaje prawdę Gunnarowi, ten wpada w szał. Wypędza żonę z domu i wszczyna sprawę rozwodową. Kobieta jest zrozpaczona - traci bowiem nie tylko dach nad głową, ale i kontakt z ukochaną córką, która zostaje z ojcem. W tym czasie do Gunnara wprowadza się Hedda i wkrótce zostaje jego kochanką. Skomplikowana sytuacja rodzinna sióstr bardzo niepokoi ich matkę Tanię. Pewnego dnia poznaje ona przystojnego lekarza i postanawia ponownie wyjść za mąż. Tymczasem sytuacja Eirin z każdym dniem staje się coraz bardziej tragiczna. Bez domu i pracy, jest zmuszona zamieszkać z pewnym bywalcem kawiarni, w której niegdyś pracowała. Sama, bez żadnej opieki, w potwornych warunkach rodzi córeczkę. Pewnego dnia budzi się w kłębach dymu. W domu szaleje pożar. Kobieta z dzieckiem są w pułapce...

 

Nowe życie, które w niej rosło, wywoływało w niej sprzeczne odczucia. Jednego dnia pragnęła, aby stało się coś złego, chciała stracić dziecko w taki sposób, aby nie musieć go oglądać. Być może, gdyby nie dziecko, wszystko dałoby się jeszcze naprawić między nią i Gunnarem. Z czasem. Ale dziecko zniszczyło tę szansę.

 

9

 

10. Niechciane dziecko

 

W domu, w którym mieszka Eirin z córeczką, wybucha pożar. Kobieta w ostatniej chwili wyrzuca dziecko przez okno, a sama ginie w płomieniach. Maleńką Jenny ratuje strażak, który postanawia zaadoptować dziewczynkę. Tymczasem Tania, która drugi raz wyszła za mąż, za doktora Bergera, przeżywa piekło. Czarujący i szarmancki z początku lekarz okazuje się sadystą, który bije małżonkę i znęca się nad nią psychicznie. Zdesperowana Tania ucieka od niego do Oslo, gdzie przez kilka lat mieszka z Edvardem i Teresitą. Pasmo nieszczęść nie omija również Heddy, która podświadomie czuje, że musi ponieść karę za to, iż zabrała Gunnara swojej siostrze Eirin. Szczęście, które dzieli wspólnie z Gunnarem, burzy pojawienie się zaginionego podczas wojny Geira. Chłopiec jest krnąbrny i sprawia rodzinie coraz większe kłopoty wychowawcze. Wkrótce Hedda zapada na nieuleczalną w tamtych czasach chorobę, która w najlepszym razie mogła zakończyć się kalectwem...

 

Hedda siedziała z zamkniętymi oczyma. Wreszcie otworzyły się drzwi do jej skrywanych uczuć i myśli. Wreszcie poczuła, że po jej policzkach płyną łzy. Erin nie żyje…

 

10

 

11. Życiowy wybór

 

Chora Hedda ma sparaliżowane nogi i musi poruszać się na wózku inwalidzkim. Sytuację rodzinną dodatkowo komplikuje fakt, że jej pasierb Geir stwarza coraz większe problemy wychowawcze - grozi mu poprawczak. Molestowana przez niego Julia postanawia opuścić rodzinę i zamieszkać u krewnych w Oslo. Naiwna dziewczyna daje się uwieść Frankowi, dziewiętnastoletniemu chłopakowi z patologicznej rodziny. Wkrótce zachodzi z nim w ciążę i w wieku piętnastu lat wychodzi za mąż.

 

Mijają lata, ale Frank nie jest w stanie dojrzeć emocjonalnie. Wciąż zdradza Julię, która urodziła mu dwie córeczki. W tym czasie Geir przechodzi niezwykłą metamorfozę. Podejmuje naukę w Szkole Morskiej w Oslo i z agresywnego i aroganckiego nastolatka przeradza się w przystojnego i sympatycznego mężczyznę. Kiedy ponownie spotyka się z Julią, wywiera na niej ogromne wrażenie. Zaczynają się spotykać pod nieobecność Franka... Tymczasem Jenny, córka nieżyjącej już Eirin, dowiaduje się, że jej opiekunowie nie są jej prawdziwymi rodzicami. Zaszokowana dziewczyna postanawia odnaleźć swoje prawdziwe korzenie...

 

Julia puściła płytę. Głęboki, lekko drżący głos Elvisa wypełnił pokój romantyczną melodią. Geir się podniósł. Podszedł i objął ją ramieniem. Martina bawiła się zadowolona na kocyku, a tymczasem jej mama i wujek kołysali się powoli w pobliżu adaptera, przytuleni do siebie.

 

11

 

12. Zakazany owoc

 

Pewnego dnia w progu mieszkania Heddy i Gunnara staje dziewczyna niezwykle podobna do Eirin. Okazuje się, że to jej córka, Jenny. Ta niespodziewana wizyta burzy spokój Gunnara, który wciąż odczuwa wyrzuty sumienia z powodu śmierci swojej byłej żony. Hedda jednak postanawia zorganizować rodzinne spotkanie, aby jej "nowa" siostrzenica mogła poznać swoich krewnych. 

 

Wkrótce spragniona wielkiego świata Jenny wyjeżdża do Paryża, gdzie zakochuje się w muzyku. Szybko jednak przekonuje się, że jest jedynie zabawką w rękach mężczyzny. Niestety, odkrywa również, że nosi w łonie jego dziecko... Tymczasem Julia poznaje przerażającą prawdę o mężu, Franku, który molestuje ich córkę. Kobieta bez namysłu pakuje walizki i wraz z dziewczynkami ucieka do Geira, który postanawia przerwać łączący ich od pewnego czasu romans...

 

Odwrócił się do niej. Objął ją ręka w talii i przysunął się blisko, tak że czuła jego ciało tuż przy swoim.  Dopiero wtedy odważyła się odwrócić w jego stronę. To on zrobił ten pierwszy krok. To on szukał z nią zbliżenia i w takim wypadku mogła przyjąć jego zaloty bez obawy, że ją odrzuci. 

 

12

 

13. Stracone złudzenia

 

Chciała podbić świat, błyszczeć niczym najjaśniejsza gwiazda, ale los napisał jej inny scenariusz. Odrzucona przez niewiernego kochanka, ciężarna Jenny wyrusza do Hiszpanii u boku obwoźnego sprzedawcy. Chłopak, po uszy zakochany w dziewczynie, pragnie się z nią ożenić. Gotów jest również zaakceptować dziecko, byle tylko zgodziła się spędzić z nim resztę życia. Jenny przyjmuje propozycję małżeństwa, choć nie kocha ubogiego Paco i wciąż skrycie marzy o wielkim świecie... Któregoś dnia poznaje przypadkowo multimilionera i po raz pierwszy od dłuższego czasu wydaje jej się, że uśmiechnęło się do niej szczęście. Tymczasem trwają przygotowania do ślubu, które zakłóca niespodziewany krwotok podczas przymierzania sukni ślubnej. Jenny traci dziecko i teraz już nic nie łączy jej z Paco. Zostawia go i szuka pomocy u bogatego Marco Vargasa, który ma być jej przepustką do raju...

 

Miałam zdobywać świat – czuła, że nie panuje nad dygotaniem ciała w przemoczonym ubraniu. - Miałam iść w świat, zostać bogatą. Może sławną. A teraz siedzę tutaj, bez stałego adresu, bez dachu nad głową, bez przyjaciół i pieniędzy. Miałam być gwiazdą na szczęśliwym niebie, a skończyłam jak bezwartościowy włóczęga w obcym kraju…

 

13

 

14. Cena szczęścia

 

Jenny rozpoczyna nowy etap w swoim życiu. Przyjmuje oświadczyny dwukrotnie od siebie starszego, ale niezwykle bogatego Marco Vargasa. Jednak przepych i bogactwo nie są w stanie wypełnić pustki, jaka rodzi się wszędzie tam, gdzie nie ma prawdziwego uczucia. Chociaż Marco zasypuje żonę najdroższymi prezentami, nie może dać jej tego, czego ona pragnie najbardziej - dziecka. Pewnego dnia, podczas samotnej przejażdżki po okolicy, Jenny spotyka przyjaciela z dzieciństwa, Sigurda... Tymczasem Julia boryka się z problemami dnia codziennego. Grozi jej eksmisja, traci pracę, a jej córeczka molestowana przez ojca, wciąż nie może odzyskać równowagi psychicznej. Wkrótce Julia otrzymuje najcięższy cios: na skutek intrygi uknutej przez Franka zostaje pozbawiona opieki nad dziećmi; obie dziewczynki trafiają do rodzin zastępczych.

 

Usta Marco muskały jej szyję, aż doszły do warg. Całowali się tańcząc. Tak bardzo pochłonął ich ten głęboki i gorący pocałunek, że dopiero po chwili odkryli, że już nie tańczą. Stali w objęciach na środku dużego tarasu w świetle księżyca. Oboje wiedzieli, że to wszystko prowadzi tylko do jednego. Do łóżka.

 

14

 

15. Między dwoma mężczyznami

 

Jenny Vargas czuje się jak ptak zamknięty w złotej klatce. Zmęczona pozornym szczęściem zaczyna spotykać się z przyjacielem z dzieciństwa, Sigurdem, który, jako kierowca tirów, często przyjeżdża do Hiszpanii. Niestety, upojne noce wkrótce stają się brzemienne w skutki - Jenny dostrzega u siebie pierwsze objawy ciąży. Skruszona wyznaje prawdę mężowi, który wpada we wściekłość, postanawia jednak adoptować dziecko i uznać dziedzicem swej fortuny pod warunkiem, że Jenny raz na zawsze zerwie z kochankiem. Na pewien czas ich życie małżeńskie wraca do normy. Jenny rodzi chłopca, a Marco traci dla niego głowę. Niestety, kobieta na nowo wdaje się w romans z Sigurdem. Tym razem jednak przyjdzie jej za to zapłacić najwyższą cenę...

 

Po spotkaniach z Sigurdem, Jenny często się czuła bardzo zagubiona. Kochała go, co do tego nie miała wątpliwości. (…) Lecz kochała również Marco. Czy naprawdę można było kochać dwóch mężczyzn jednocześnie? Twierdziła, że tak. Każdego z nich kochała w zupełnie inny sposób, lecz w obu przypadkach była to miłość (…). Marco kochała za wszystko, co zrobił i co nadal robi dla niej, za jego troskę i za sposób, w jaki okazywał jej uczucie. A Sigurd? Sigurda kochała za to, że był…Sigurdem.

 

15

 

16. Coś bliskiego

 

Jenny opuszcza męża, który obwinia ją o śmierć dziecka. Z Sigurdem wyrusza do Norwegii. Po drodze informuje go, że to on był biologicznym ojcem Toniego. Ta szokująca dla Sigurda informacja nie zmienia jednak jego planów: wraca do żony i syna. Tymczasem Tania z Heddą i Gunnarem wyruszają w bolesną podróż w poszukiwaniu śladów przeszłości. Niestety, nie natrafiają na żaden trop, który doprowadziłby ich do Katarzyny, córki Julianny, która jako niemowlę zaginęła w zamieci śnieżnej. Julia po ślubie z Geirem odzyskała prawo do opieki nad dziećmi, lecz na drodze do szczęścia ponownie steje jej pierwszy mąż, Frank. Zwyrodnialec usiłuje zgwałcić ich córkę, która sięga po nóż i zabija ojca. Julia dzwoni do Jenny, prosząc, aby do nich natychmiast przyjechała. Jenny, czując, że musiało wydarzyć się coś strasznego, wybiega z mieszkania i wpada na Marco...

 

Jenny zastanawiała się, jak to jest, że może odczuwać tak doskonałą rozkosz, jednocześnie wiedząc, że to, co robi, jest złe? Ale ona nie przeżywała takiej samej rozkoszy z żadnym innym mężczyzną (…). To, że było jej tak dobrze z Sigurdem, dało się wytłumaczyć tylko jednym: że rozkosz przezywana z nim przemieszana była ze szczęściem (…).

 

16

 

17. Odrzucona

 

Po zabójstwie prześladującego ją ojca, Inger-Johanna jest w głębokiej depresji; umieszczona w szpitalu psychiatrycznym, podejmuje nieudaną próbę samobójczą; lekarze nie mają nadziei na całkowite wyleczenie dziewczyny. W tym czasie jej młodsza siostra Martina wyrusza w podróż po Europie. We Francji przypadkowo spotyka ciotkę Elinę, która powtórnie wyszła za mąż za artystę malarza, Philipe'a. Martina postanawia przez jakiś czas zatrzymać się w ich uroczym domku w malowniczej Prowansji. Tam poznaje Maurice'a, syna Philipe'a z pierwszego małżeństwa. Dziewczyna zakochuje się w chłopaku młodzieńczą, płomienną miłością. Niestety, wkrótce czar pryska. Martina przyłapuje ukochanego na zdradzie. Jej rozpacz postanawia wykorzystać Philipe, którego od pierwszej chwili fascynuje uroda młodej Norweżki. Kiedy artysta pod pozorem przyjacielskiej czułości zaczyna pieścić oszołomioną bólem i alkoholem Martinę, w drzwiach pracowni staje Elina...

 

Martina energicznie pchnęła drzwi i nie musiała nawet wchodzić do środka. Z miejsca, w którym stała, doskonale widziała całe łóżko. (…) Gniew, żal, rozczarowanie – nie była pewna, które z tych uczuć przeważało. Odważyła się zrobić kilka kroków w głąb sypialni. Trzęsącymi się rękami podniosła saksofon i cisnęła go w stronę nagich, splecionych ze sobą ciał.

 

17

 

18. Przyjaźń

 

Elina przyłapuje pijaną Martinę w ramionach męża. Kiedy jednak skruszona dziewczyna przedstawia prawdziwą wersję zdarzeń, przebacza jej. Urażona opuszcza męża i wraz z Martiną wraca do Norwegii, aby rozpocząć wszystko na nowo. Julia odbywa z Geirem rejs po Morzu Karaibskim. Czuje się przez niego zaniedbywana i posądza go o romans z jedną z pasażerek statku. Z zemsty ląduje w łóżku młodego Anglika. Kiedy jednak emocje opadają, dostrzega swój błąd. Postanawia jednak nie wyjawiać mężowi, do czego pchnęła ją ślepa zazdrość. Tymczasem Elina dowiaduje się, że ma guza mózgu. Skomplikowana operacja na szczęście kończy się sukcesem. W szpitalu Elina zaprzyjaźnia się z Elisabeth, pacjentką leżącą na tej samej sali. Poznaje również jej męża, do którego, wbrew swojej woli, zaczyna pałać coraz większą namiętnością...

 

Przez kilka sekund patrzył jej w oczy, a potem zaczął całować opuchnięte powieki, mokre policzki i drżące usta. Początkowo oboje siedzieli nieruchomo, jak gdyby nie wierzyli w to, co się dzieje, lecz po chwili wtulili się w siebie, a ich pocałunki stały się namiętne. (…) Elina nie była już w stanie odróżnić krwi szumiącej w żyłach od szumu morza obmywającego skały. (…) Władanie nad nią przejęła jakaś nieznana jej dotychczas siła.

 

18

 

19. Dobre życie

 

Markus, który pracuje jako kierowca, spotyka pewnego dnia śliczną Rosjankę Nataszę, przybyłą do Norwegii w poszukiwaniu lepszego życia. Podwozi ją do Oslo i pomaga znaleźć pracę. Oczarowany dziewczyną, chce się z nią spotykać. Natasza jednak, pomimo miłości, którą zaczyna do niego odczuwać, zostaje utrzymanką biznesmena Vidara Hilleruda. Któregoś dnia u Nataszy zjawia się wysłannik mafii i żąda, aby nakłoniła kochanka do wycofania się z rosyjskiego rynku. W przeciwnym razie Markusowi może stać się coś złego. Dziewczyna bez wahania opuszcza Vidara. Godzi się z Markusem, który postanawia przedstawić ją swej rodzinie. Podczas spotkania Tania dostrzega na szyi Nataszy zawieszony na łańcuszku pierścionek... Taki sam jak ten, który przed laty miała w chwili zaginięcia córka Julianny, Katarzyna.

 

Podniosła głowę i w salonowym lustrze napotkała swój własny, pełen uporu wzrok. Będzie musiał zaakceptować ja taką, jaka jest! Jeśli jej strój nie okaże się wystarczająco dobry, to niech sobie zaprasza na obiady jakąś bardziej modną kobietę. Nagle poczuła się bardzo podekscytowana na myśl o tym, że wychodzi takim mężczyzna jak Vidar. Właśnie o czymś takim marzyła. Może to zaprowadzi ja do szczęśliwego życia…

 

19

 

20. Krąg się zamyka

 

Dawno, dawno temu, w czasie burzy śnieżnej ginie niemowlę o imieniu Katarzyna. Poszukiwania prowadzone przez jej najbliższych nie dają rezultatu. Wydaje się, że losy zaginionego dziecka do końca pozostaną nieznane. Tymczasem jednak... Na rodzinnym obiedzie u Jenny pojawia się nowa dziewczyna Markusa, Natasza. Tania dostrzega na piersiach ślicznej Rosjanki rodowy pierścień Malikowów. Dziewczyna wyjaśnia, że dostała go od swojej babci, która jako niemowlę została przygarnięta przez dobrych ludzi. Natasza jest więc prawnuczką Julianny! Okazuje się również, że zaginiona Katarzyna wciąż żyje i mieszka w Petersburgu. Tania, która dożyła już stu lat, otrzymuje od losu wspaniały dar: możliwość spotkania z zaginioną córeczką Julianny. W ten sposób krąg się zamyka...

 

Kiedy drzwi ponownie się otwarły i do pokoju weszli Markus i Natasza ze starą, białowłosą kobietą, cisza w pokoju stała się dosłownie słyszalna. (…) Nim ktokolwiek zdołał powiedzieć słowo, Markus położył dłoń na ramieniu kobiety i uroczystym, nieco drżącym głosem powiedział:

- Pozwolę sobie wam przedstawić zaginiona Katarzynę Malikową. Taniu, to twoja bratanica, a ty, Heddo, poznaj swoja przyrodnia siostrę z Rosji.

 

20

 

~ Koniec ~

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze   

# Lili 2012-07-06 10:17
Bardzo piękna saga. Czyta się jednym tchem, nie wieje nudą, wartka akcja, każdy wątek bardzo ciekawy. Czytam ostatni tom i żałuję, że to już koniec. Ale teraz będę czytać inną sagę tej autorki "Obietnice", myślę, że też będzie taka ciekawa jak ta. Polecam
Odpowiedz
# Joanna 2012-07-17 20:55
Ja czytałam obietnice, czytałam 18 t w tydzień, to świadczy o niej.Poczytaj moją recenzję pod obietnicami:)Po zdrawiam.
Odpowiedz
# Lili 2012-07-18 15:01
Cytuję Joanna:
Ja czytałam obietnice, czytałam 18 t w tydzień, to świadczy o niej.Poczytaj moją recenzję pod obietnicami:)Pozdrawiam.

Właśnie dlatego kupiłam Obietnice na Allegro, bo przeczytałam Twoją recenzję. Dzięki
Odpowiedz
# Aneta 2012-08-17 09:45
Ja jestem na etapie początkowym, ale też bardzo mi się podoba. Stylistycznie jest spójna, płynna. Czyta się jednym tchem. Wiele dramatów i szybko musimy się rozstać z ciekawą bohaterką, ale jednocześnie autorka pisze z ogromną wrażliwością. Saga jest niesamowita. Z drugiej strony podoba mi się to, że historia życia bohaterów zamknięta jest w 20 tomach. Zamiast rozciągać na siłę lepiej się streścić i napisać kilka sag. Szczególnie, że autorka ma wielki dar pisania.
Odpowiedz
# Joanna Maria 2012-09-03 05:09
Wczoraj skończyłam, podobnie jak Obietnice, zwięźle, akcja za akcją, miłość , zdrada, morderstwa, okrucieństwo rewolucji w Rosji, dramat wojny,prześlado wania narodowościowe, historia bohaterów powiązana z amuletem, który przechodzi z pokolenia na pokolenie.Czy przynosi szczęście?
Czy rodzina się odnajdzie po dramatycznych wydarzeniach z przeszłośći? Czy miłość zwycięży?
Jak będą postępować bohaterki? Czy ich powielane błędy czegoś je nauczą?
Z czystym sumieniem polecam, a ja teraz biorę się za inną sagę.
Odpowiedz
# Aneta 2012-10-16 13:17
Piękna saga, godna polecenia. Spójna, interesująca, wiele się dzieje. Poruszone są różne trudne sprawy, ale jednocześnie ukazana jest wielka siła miłości drzemiąca w więzach krwi.
Odpowiedz
# Archonus 2013-06-05 16:52
Witam, mam do sprzedania kompletna sage w cenie 30zl plus wysylka jesli poza Warszawe .
W razie zainteresowania prosze o maila :

xArchonuSx@gmail.com
Odpowiedz
# Archonus 2013-07-10 19:15
sprzedane :)
Odpowiedz

Czat

Mike Livingston - 16/10/2021 - 10:31

Hi there Do you want a quick boost in ranks and sales for your saginorweskie.pl website? Having a high DA score, always helps Get your saginorweskie.pl to have a DA between 50 to 60 points in Moz with us today and reap the benefits of such a great feat. See our offers here: https://www.monkeydigital.co/product/moz-da50-seo-plan/ NEW: https://www.monkeydigital.co/product/ahrefs-dr60/ thank you Mike Livingston Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Georgerig - 16/10/2021 - 02:45

Our systems are verified, authenticated and encrypted by the most advanced digital security certification authority -Thawte. Dubai Visa I love this store !!! Once I have discovered it for myself, I no longer waste time on shopping malls. There is no such assortment anywhere else! Moreover, it is being updated at a breakneck speed. http://offeramazon.ru/p65u

Petervtz - 15/10/2021 - 15:18

Delete,please! .

СloudeJam - 15/10/2021 - 09:42

Накажите конкурентов которые мешают развивать Ваш Веб-проект! Что умеют наши программы?! Выбить сайт конкурента из поисковых систем, либо понизить его рейтинги. Скликивание рекламы у сайта конкурента, после чего рекламные партнерки наложат санкции на такой сайт! И многое другое. Подробнее на нашем сайте: https://freetopfast.com

СloudeJam - 14/10/2021 - 17:49

Здравствуйте, ознакомьтесь пожалуйста, у нас для Вас два предложения, которых нет на рынке. «UltimateSpiderBot» а так-же «EliteDynamicProxyGeneration» 1.) UltimateSpiderBot - Программа для быстрого вывода Веб-сайтов в ТОП, с мощнейшей Антидетект системой. Все действия программы неотличимы от человеческих! - Ваш сайт в ТОП. - Счетчик посещений растет на глазах. - Система Антидетект. - Антиконкурент. - И многое другое. 2.) EliteDynamicProxyGeneration - Многопоточный Генератор Элитных Динамических Socks-5 Прокси-серверов. - Динамические прокси, обновляются автоматически каждые 10 минут. - Неограниченное количество прокси. - Настройка занимает 10 секунд. У нас НЕТ Абонплаты, нет привязки к компьютеру! Подробнее: https://freetopfast.com

  • :D
  • :S
  • :(
  • :)
  • :O
  • ;)
  • lol
  • :@
  • :P
Anuluj

Licznik odwiedzin

057069
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ostatni tydzień
Ten miesiąc
Ostatni miesiąc
Wszystko
209
219
1232
53586
4176
8585
57069

16-10-21 15:22


Copyright © 2021 Sagi Skandynawskie Rights Reserved.