foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


Niewydane sagi

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Jorunn Johansen

Tajemnica wodospadu

 

 

Saga Tajemnica wodospadu to niezwykle wciągająca opowieść pełna namiętności i mrocznych zagadek. Szybkie tempo akcji, ciekawa fabuła oraz pełnokrwiści bohaterowie sprawiają, że trudno oderwać się od lektury.

 

W Polsce saga była w sprzedaży od styczna 2013 do lutego 2014.

Tytuł oryginalny: Fossefall.

 

 

    

                                                  

 

1.  Postać w kapturze

 

Jest rok 1865, Norwegia. Amalie, ośmioletnia dziewczynka, przypadkiem widzi, jak zakapturzony mężczyzna wrzuca do wodospadu młodą kobietę. Wspomnienie tego wydarzenia prześladuje ją latami. Kim była ofiara? Dlaczego została zamordowana? I czy morderca nadal czai się gdzieś w pobliżu? Dziesięć lat później Amalie zakochuje się w chłopcu o imieniu Mitti. Młodzi spotykają się potajemnie, gdyż rodzice dziewczyny nie zgadzają się, by ich córka związała się z ubogim Finem. Wybrali dla niej innego kandydata na męża...

 

Amalie leżała na brzegu rzeki, tuż obok wodospadu, ukryta przed Złym. Przywarła do ziemi, widząc, jak ciało kobiety odbiło się od stromej ściany, a potem runęło w dół, rozbryzgując wodę. Dziewczynka czuła pulsowanie w skroniach, pot zalewał jej oczy, ze strachu nie mogła się ruszyć. Mignął jej jeszcze skraj sukni nieszczęsnej kobiety, a potem wszystko zniknęło w głębinie.

 

1

 

2. Niepewność serca

 

Amalie nie zdołała powiedzieć Mittiemu, że jest zaręczona z Olem. Dowiedział się o tym od innych, a ona z bólem patrzyła, jak bardzo go to zraniło. Ole tymczasem zrobił się zazdrosny i podejrzewa, że Amalie nadal kocha Mittiego. Odkłada ślub i prosi narzeczoną, by zdecydowała, czego właściwie pragnie.

 

W holu doszły ją przyciszone głosy, otworzyła drzwi do saloniku i już miała wejść, gdy nagle stanęła jak wryta. Wewnątrz, przy okrągłym stoliku, siedział Ole, a naprzeciwko Mitti! Nie mogła się pomylić. W oczach Olego płonęła zazdrość, a Mitti najwyraźniej czuł się nieswojo w towarzystwie lensmana. Na widok obu mężczyzn żołądek Amalie skurczył się boleśnie. Skąd się ten Mitti wziął? Przecież może wszystko zepsuć.

 

2

 

3. Siła klątwy

Szalejąca burza zmusza Amalie do przenocowania w domu Olego. W nocy budzą ją tajemnicze hałasy. Czy to Majna próbuje ją przestraszyć? Zrozpaczona zaczyna szukać Olego.

 

Ostatnie drzwi były otwarte. Cicho wślizgnęła się do środka. Pokój był duży, zobaczyła przerzuconą przez krzesło koszulę. Na ogromnym łożu leżał Ole i spał.

- Ole – wyszeptała.

Żadnej odpowiedzi.

- Ole – powiedziała głośniej.

Ole nie odpowiadał.

 

3.

 

4. Pożegnalny taniec

Mitti musi wyjechać z Fińskiego Lasu. Amalie wie, że mogą spotkać się jeszcze tylko jeden jedyny raz, podczas tańców w noc świętojańską. Choć Olemu na pewno to się nie spodoba, dziewczyna umawia się z Mittim. Niespodziewanie pojawia się tajemniczy nieznajomy z nożem u pasa.

 

Gdy znów się rozejrzała, zauważyła, że wiele osób przygląda im się podejrzliwie. Nagle poczuła, ż ktoś dotknął jej pleców. Odwróciła się i zobaczyła przed sobą zamglone oczy Finna.

- Czy huldra poświęci mi jeden taniec? – zapytał. Próbował trzymać się prosto, lecz chwiał się w tył i w przód. Ten człowiek musiał wlać w siebie naprawdę dużo alkoholu. Zakrawało na cud, że jeszcze nie leżał nieprzytomny.

 

4

 

5. Mroczny horyzont

 

Amalie nocuje w domu Olego. W środku nocy zakrada się do pokoju Fridy. Tam dokonuje przerażającego odkrycia, ale gdy opowiada o nim narzeczonemu, ten wpada w szał i karze jej milczeć. W domu Amalie, w Furulii, tragedia wisi w powietrzu – w pobliżu gospodarstwa pojawiło się stado wygłodniałych wilków…

 

Amelie zobaczyła, jak blisko wilki podeszły do jej ojca, i poczuła zimny dreszcz. Największy z nich patrzył na niego nieustraszenie. Wtedy pojawił się Ole i wyrwał strzelbę z rąk Johannesa. Szybko wystrzelił. Wilk skulił się i opadł na ziemię. Dwa pozostałe uciekły. I nagle pojawił się jeszcze jeden wilk! Ole przyłożył strzelbę do ramienia, ale wilk już rzucił się na jej ojca. Ole wystrzelił po raz drugi. A potem zrobiło się zupełnie cicho.

 

5

 

6. Bez odwrotu

Wciąż trwają poszukiwania Ingi i Marie, po których jednak wszelki słuch zaginął. Dopiero po dłuższym czasie Tron i Kalle natrafiają na jakiś ślad. Zbliża się ślub Olego i Amalie, ale ojciec panny młodej jest zbyt słaby, by uczestniczyć w uroczystości. Amalie z ciężkim sercem jedzie do kościoła, gdzie poślubi Olego.

 

Amalie spoglądała w jego szare, ciepłe oczy, ale kiedy na palcu poczuła zimna obrączkę, przeniknął ją chłód. Zbierało jej się na płacz. Głos jej drżał, kiedy przed Bogiem i ludźmi przysięgała Olemu miłość. Nie chciała przecież kłamać w domu bożym. Proboszcz znów przemówił. Amalie uklękła przed ołtarzem u boku Olego. Teraz musi być silna.

 

6

 

7. Chmury nad Furulią

Amalie próbuje jak najlepiej opiekować się młodszą siostrą Sofie, lecz dziewczynka niekiedy sprawia kłopoty. Wiele osób uważa, że nie zachowuje się całkiem normalnie. Życia Amalie nie ułatwia fakt, że do Tangen przybywa w odwiedziny brat bliźniak Olego i zostaje na dłużej.

 

Któregoś dnia Amalie wybiera się do Furulii. Ku swemu przerażeniu zauważa przed domem powóz doktora. Okazuje się, że jej matka leży na łożu śmierci.

 

7

8. Za murami

Narzeczona Trona zostaje ciężko ranna, a o napad na nia podejrzewana jest Tannel. Tron gorzko żałuje, że informacje, które przekazał lensmanowi, doprowadziły do uwięzienia jego ukochanej. Czyżby utracił ją już na zawsze?

 

Tannel rozejrzała się po niewielkiej izdebce będącej jej celą. Znów się rozpłakała. Została uwięziona. A przecież była zupełnie niewinna. Tymczasem Tron, którego ona tak kochała, bez skrupułów doniósł na nią lensmanowi. Jeśli ją kiedykolwiek stąd wypuszczą natychmiast wróci do domu i nigdy już nie zawita w Kongsvinger. I raz na zawsze zapomni o Tronie.

 

8

 

9. Ślady w lesie

 

Życie z Haraldem nie wygląda tak, jak Tannel sobie wyobrażała. Mężczyzna odebrał jej dziecko i trzyma ja pod kluczem w sypialni. Wkrótce Tannel zaczyna obmyślać plan ucieczki. Tymczasem Amalie jest w ciąży, a Ole obiecuje jej, że skończy z picem. Pewnego wieczoru otrzymuje kolejną przestrogę. Głos ostrzega ją, że postać w kapturze jest blisko. Następnego dnia Amalie i Tron jada konno przez las…

 

Tron gwałtownie wstrzymał konia, aż uniosła się wokół chmura kurzu. Amalie napięła lejce i podjechała do niego.

- Widziałem tam tego człowieka w kapturze! – wykrzyknął Tron. – Szedł w stronę wodospadu.

- To nie może być ten sam człowiek, którego ja spotkałam jako dziecko – rzekła Amalie. – To takie dziwne. Czy to możliwe, że jest ich kilku?

9

 

10. Mgła opada

Amalie i Tannel znajdują w lesie rannego Jensa Sørlie. Ma on na sobie pelerynę, ale czy rzeczywiście jest postacią w kapturze? Amalie w wielu wydarzeniach widziała Olego na marach, dlatego boi się o jego życie.

 

- Niedługo umrę – szepnął. – Wyrządziłem ci niejedną krzywdę. Ale to ta choroba…

- Wiem – odparła lekko schrypniętym głosem, z trudem przełykając ślinę. Teraz musi być silna dla niego.

- tak bardzo pragnąłem tego dziecka, które nosiłaś pod sercem. Pragnąłem też ciebie, chciałem zdobyć twoje serce. – Ole otarł łzy. – Możesz odejść do niego, Amalie. Jeśli chcesz żyć z Mittim, zwolnię cię z przysięgi…

 

10

11. Ofiary Złego

Amalie rozpoznaje człowieka, którzy zrzucił Olego do Żlebu Trolli. Zarówno człapiące kroki, jak i sylwetka przypominają jej zakapturzonego człowieka, którego jako dziecko widziała przy wodospadzie. Ale czy teraz, kiedy już wie, kim jest morderca, będzie w stanie na niego donieść? Załamana, nosząc pod sercem dziecko Olego, Amalie idzie za trumną zmarłego męża.

 

Ole opierał się o ścianę i uśmiechał do niej. Pomachał ręką i szepnął:

- Kochana, moja kochana…

Potem zjawa rozpłynęła się w powietrzu. Amalie uśmiechnęła się blado. Ole wprawdzie nie żyje, ale zawsze będzie przy niej, będzie się nią opiekował. Kiedy spojrzała w głąb korytarza, zdjął ją strach. Na samym końcu stali wszyscy razem: Cyganka, Gurdun, Oddvar i Ole. Ofiary człowieka w kapturze. Ofiary ojca!

 

11

 

12. Noc czarów

 

Amalie musi się pogodzić z brutalną prawdą, że to jej własny ojciec okazał się człowiekiem w kapturze. Johannes, który zyskał sobie w życiu wielu wrogów, teraz dogrywa w zimnej więziennej celi. Pewnego dnia u więźnia zjawia się niespodziewany gość. Tymczasem Tannel wraca do zagrody ze swoim synkiem, Tronem. Gdy chłopczyk zaczyna ciężko chorować, jego matka postanawia sprowadzić pomoc. Aby skrócić sobie drogę, przemierza zamarznięte jezioro.

 

Była już blisko brzegu, kiedy nagle lód zaczął się pod nią łamać. Odskoczyła w bok, ale i tam lód nie wytrzymał jej ciężaru; jedna jej stopa znalazła się w wodzie.

Tannel krzyknęła przerażona.

- Pomocy, pomocy! – wołała w panice i wymachiwał rękoma, lecz tutaj nikt nie mógł jej usłyszeć.

 

12

 

13. Czas pożegnania

 

Amalie rozpacza, ponieważ Cyganie uprowadzili Sofie. Tymczasem Tron wraca do domu i dowiaduje się, że jego syn jest chory. Mimo, że Tannel próbowała wszystkiego, by zwalczyć chorobę chłopca, wkrótce gaśnie ostatnia nadzieja…

 

- Naprawdę tego chcesz, Amalie? – spytał, patrząc na nią spojrzeniem pełnym pożądania.

- Tak, chcę – szepnęła i usiadła obok niego na łóżku. – Tęskniłam za tobą i byłam taka samotna…

- To teraz zapomnijmy o wszystkich smutkach i cieszmy się tą chwilą – powiedział cicho, wtulając usta w jej włosy.

- Tak, Mitti.

 

13

 

14. Kolejna wiosna

Amalie jest w ciąży. Oczekuje dziecka Mittiego. Podczas szalejącej ulewy jedzie do zagrody jego rodziców, by się z nim spotkać. Pewnego dnia dostaje list od Victorii, która błaga ją o pomoc. Czy przyjaciółka rzeczywiście znalazła się w niebezpieczeństwie, czy tylko fantazjuje? Amalie musi podjąć ważne decyzje.

 

Wiedziała, że już go nie ma, lecz mimo to chciała poczuć, że zmarły mąż zgadza się na to, by wyszła za Mittiego. Z czułością przesunęła dłonią po kamiennej tablicy.

- Ole, mam nadzieję, że mi wybaczysz…

„Idź do niego”, usłyszała czyjś szept.

Poczuła ulgę, Ole chce, by była szczęśliwa.

 

14

 

15. Ostrzeżenie

Amalie i Tannel wracają do leśnego szałasu, by odnaleźć resztki Czarnej Księgi. Wierzą, że jeśli jej fragment wrzucą do ciemnej głębiny, to ciążąca na nich klątwa zostanie zdjęta. Amalie podsłuchuje w stodole rozmowę Sigmunda i Elise. Dowiaduje się, że to Sigmund jest ojcem dziewczynki, nie Ole. Staje się dla niej jasne, że tych swoje coś wspólnie razem planuje, a kiedy później stara Finka Anna przepowiada jej przyszłość, w Amalie budzi się niepokój.

 

- Ale już i tak wiem, co się stanie – odparła Anna z powagą. – Mogę ci powiedzieć, sama zdecyduj.

Amalie spojrzała jej w oczy. Miała wrażenie, że tamta czyta jej w myślach. Zanosi się na coś złego, na coś, co ściągnie na nią wielki smutek.

 

15

16. Okrutny los

 

Sigmund daje Amalie tydzień na opuszczenie Tangen. Dysponuje dokumentami, które świadczą o tym, że to on jest jedynym prawnym spadkobiercą gospodarstwa. Amalie i Mitti przenoszą się do zagrody. Mitti zmienia się tam nie do poznania. Nie poświęca Amalie swojego czasu, a o na zaczyna tęsknić za swoim danym życiem. Gdy pojawia się Barge i zaprasza ją na wystawny obiad, Amalie nie potrafi oprzeć się pokusie.

 

Mitti przeszedł przez salon i podniósł Amialie z krzesła. Był wściekły, zaślepiony złością.

- Co ty tu robisz? – wrzasnął i zmierzył Amialie surowym spojrzeniem.

Amalie zdrętwiała; nigdy nie widziała, by Mitti tak się zachowywał.

- Zostaw mnie! – krzyknęła, a serce tłukło jej jak oszalałe. Mitti puścił gwałtownie rękę kobiety, spojrzał na Bragego i rzekł:

- Trzymaj się od Amalie z dala. Ona jest moja, nigdy jej nie dostaniesz!

 

16

17. Czas rozpaczy

Amalie nie może pogodzić się ze śmiercią Mittiego. Paul, Brage i Andreas walczą o jej względy, ale ona pragnie tylko spokoju. Czuje się dobrze w towarzystwie Andreasa, ale kiedy Paul wyjawia jej, że mężczyzna wciąż cierpi na chorobę psychiczną, czuje się zagrożona. Czy Andreas może być dla niej groźny? Tymczasem w lesie nieopodal widziano Majnę. Amalie i Tron biorą więc udział w obławie. Ślady prowadzą ich na bagna.

  

- Patrzcie! – Amalie z trudem wydobywała z siebie głos. Pan Finkel pochylił się we wskazanym kierunku, jego twarz stężała.

- Dobry Boże! Przecież to ludzka dłoń. Czy to możliwe, że…

Tron się zachwiał i upadłby niechybnie, gdyby nie podtrzymał go jeden z pomocników lensmana. Amalie ujrzała strach w jego oczach i zrobiło jej się słabo. Przeniosła na wystającą z bagna rękę. Na jednym z palców tkwił pierścionek. I Amalie wiedziała, do kogo należał…

 

17

 

18. Uwięziona w ciemności

Kiedy Vigdis dowiaduje się, że poprzednia żona Erika przetrzymywana była w piwnicy, doznaje szoku. Którą z kobiet Erik teraz wybierze? Vigdis jest pena obaw, a ponieważ nie chce stracić ukochanego, postanawia wziąć sprawy w swoje ręce.

 

Drzwi nie chciały ustąpić. Amalie przez łzy widziała, że ogień jest coraz bliżej. Pomieszczenie stanęło w płomieniach.

- Nie! Nie! Nie chcę umierać! Pomocy!

Jęzory ognia sięgnęły sufitu. Amalie zaczynała się dusić, lecz jeszcze raz mocno popchnęła drzwi. Te jednak ani drgnęły. Bez sił, bez nadziei kobieta opadła na kolana. Ale chwilę później podniosła głowę, bo naraz doszedł ją czyjś słaby głos…

 

18

19. Brat zły

Amalie zastanawia się, czy klątwa ciążąca na Fińskim Lesie zostanie kiedykolwiek przełamana. Postać w pelerynie wróciła i tym razem w niebezpieczeństwie znalazła się Vigdis i jej mąż, Erik. Amalie wciąż po nocach śni się Ole, a sny są bardziej rzeczywiste niż kiedykolwiek przedtem. Pewnego ranka, kiedy idzie do obory doić krowy, zjawia się Sigmund. I chociaż przedtem jej groził, teraz zachowuje się inaczej.

 

Sigmund wyciągnął rękę i dotknął jej policzka. Amalie odskoczyła z obrzydzeniem.

- Nie dotykaj mnie!

On nie słuchał, przesunął dłoń z policzka na włosy.

- Pomyśleć, że Ole cię dostał. Dopisało mu szczęście, jak zwykle. Ole dostawał wszystko – dodał i nagle uderzył zaciśniętą pięścią w ścianę obory. – Niech diabli porwą Olego. To ja powinienem przejąć dwór, i ja wtedy powinienem dostać ciebie!

 

19

 

20. Naznaczony

W ręce Amalie wpada tajemniczy list. Wynika z niego, że zakapturzony został opętany. List kończy się ostrzeżeniem, iż „wszystko nadal trwa”. Sigmund w ostatnim czasie bardzo dziwnie się zachowuje. Gdy Amalie znajduje pamiętnik Elise, matki Olego i Sigmunda, dowiaduje się przerażających rzeczy dotyczących ich dzieciństwa. Nie może wręcz uwierzyć w to, co czyta.

 

Amalie zmrużyła oczy i spojrzała na drogę. Usłyszała tętent końskich kopyt. Komuś się pewnie bardzo śpieszy, pomyślała. Po chwili ujrzała jasnowłosego mężczyznę galopującego w jej stronę. Jego półdługie włosy targał wiatr. Nagle jeździec zatrzymał się, zawrócił konia i w wielkim pośpiechu ruszył w przeciwną stronę. Poczuła, że drży. Dlaczego? I dlaczego serce bije jej tak mocno?

 

20

 

21. Powrót do domu

Przeczucie podpowiada Amalie, że Ole jednak żyje. W jej głowie kłębi się wiele pytań. Mikkel, nieznany i szalony brat Olego i Sigmunda, jest już w drodze do Tangen. Zamierza, wcielając się w postać Olego, zdobyć zarówno gospodarstwo, jak i serce Amalie. Czy uda mu się odegrać rolę Olego?

 

Amalie zamarła, nie mogła się ruszyć. Miała wrażenie, że ktoś ją obserwuje! Poczuła mrowienie na karku. To uczucie było tak silne, że musiała się odwrócić. Dostrzegła stojącego pod dębem mężczyznę z fajką w ustach. Zmrużyła oczy, zrobiło się jej słabo, bo zrozumiała, kim jest ów mężczyzna. Nie mogła się mylić. To Ole. Tym razem to naprawdę Ole!

 

21

22. Noc miłości

Szalony Brage prowadzi porwaną Amalię do wodospadu. Na szczęście w ostatniej chwili zjawia się Ole. Niestety złoczyńcy udaje się umknąć. Po powrocie do Tangen małżonkowie spędzają razem cudowną noc. Chociaż Amalie powinna być szczęśliwa, bo odzyskała męża, wciąż dręczy ją niepokój. Brage tymczasem nadal przebywa na wolności. Ole, starając się rozwikłać zagadkę, wraca do leśnej chaty. Wiele wskazuje na to, że zło ma swoje źródło właśnie tutaj. Koło paleniska Ole znajduje skrawek papieru z imieniem swojej żony.

 

Ole poczuł się nieswojo na widok imienia Amalie. Co to oznacza?

- Znalazłeś coś ważnego? – zapytał go Erik.

- Nie wiem, ale widzę tu imię Amalie. To mi się nie podoba. Co to może znaczyć? – Podał kartkę swemu towarzyszowi.

- Rzeczywiście, to dziwne – stwierdził Erik po chwili. – Jest tu też jakiś fiński napis, ale trudno go odcyfrować.

 

22

23. Zaklęta sosna

Ktoś wyrył w korze drzewa kobiecą twarz. Nie ma wątpliwości, że to wizerunek Amalie. To stary fiński rytuał, zły urok mający sprowadzić śmierć. Czy za wszystkim stoi Mikkel? A może ktoś inny próbuje rzucić na Amalie klątwę? Kobieta z początku śmieje się ze starych przesądów. Ale tylko do chwili, gdy chwyta ją potworny ból.

 

Amalie położyła rękę na klamce i chciała już wyjść, kiedy nagle jej głowę przeszył potworny ból. Skuliła się, poczuła, że zaraz zemdleje. Na chwiejnych nogach podeszła do łózka, przycisnęła ręce do czoła i zamknęła oczy.

Spróbowała obudzić Olego.

- Ole! Wstawaj!

Mężczyzna spał jak zabity, ale w końcu usiadł na łóżku, zmarszczył czoło i spojrzał na nią.

- Co się dzieje? – spytał nie do końca jeszcze przytomny.

- Strasznie boli mnie głowa – wyjąkała.

Ole zerwał się z miejsca.

- Jesteś blada jak ściana, Amalie.

Zauważyła strach jego oczach. W tej chwili jednak ból przeszył ją na wskroś. Zemdlona upadła na podłogę.

 

23

24. Trudny wybór

 

Wydaje się, że Brage został opętany przez diabła, gotów jest zamordować każdego, kto staje między nim i Amalie. Ale kiedy Ole odwiedza panią Li, ona prosi go, by przestał ścigać Bragego. Mówi też, że chce nim zawładnąć Zły. Wkrótce potem u Amalie pojawiają się pierwsze skurcze i choć już przedtem rodziła, jej mąż śmiertelnie się boi, że coś pójdzie nie tak, jak trzeba.

 

- Dlaczego dziecko nie płacze? – spytała Amalie, prując je zobaczyć, ale natychmiast opadła z powrotem na poduszki.

Próbowała coś wyczytać ze spojrzenia Helgi, ale widziała, jak przez mgłę. Berte stała odwrócona plecami i porządkowała coś a stole.

- Odpowiedz mi, Helga, dlaczego moje dziecko nie płacze!

 

24

 

25. Śmiertelny wróg

Amalie jest zdruzgotana, kiedy okazuje się, że jej synek rodzi się z poważną wadą. Próbując choć na chwilę oderwać się od kłopotów, wybiera się na konna przejażdżkę do leśnej zagrody. Jednak tam Zły rzuca na nią urok i popycha w ramiona Petera. Pani Li udaje się zdobyć Czarną Księgę; ścigana przez Bragego, kobieta ucieka w stronę wodospadu, żeby pozbyć się księgi i zdjąć klątwę, ale Brage jest przebiegły i nie tak łatwo z nim wygrać. W końcu Amalie musi wziąć los w swoje ręce.

 

- Nie strzelaj! – krzyknęła Amalie. Ze strachu dygotała na całym ciele.

Brage zerknął na nią przez moment, a potem znów skoncentrował się na Olem.

- Oto lensman, który wrócił i pokrzyżował mi plany! Amalie mnie kocha, lecz ty musiałeś się pojawić i wszystko zepsuć – syknął.

- To nieprawda! – zaprzeczyła Amalie, ale Brage jej nie słuchał pogrążony we własnym, chorym świecie.

 

25

26. Czarna Księga

Kiedy doktor Bjørli oznajmia, że serce małego Johannesa bije już bardzo słabo, Amalie traci resztki nadziei. Podejrzewa, że wszystkim nieszczęściom, jakie na nią spadają, winna jest klątwa. Przywiedziona przez głos pani Li do wodospadu, odnajduje zagubioną Czarną księgę, jednak gdy po nią sięga, pojawia się upiór w pelerynie…

 

Upiór w pelerynie znów się zbliżył. Tkanina niemal otarła się o policzek Amalie. Przeniknął ją chłód. Cofnęła się, wyczuwając słodkawy zapach, ale kurczowo trzymała wodze. Patrzyła wprost w ciemne oczodoły, a w głowie słyszała zaklęcia:

- Życie czy śmierć? Co wybierasz?

Amalie przełknęła ślinę i drżąc ze strachu oznajmiła głośno:

- Wybieram życie.

- Za późno. Już dokonałaś wyboru!

 

26

 

27. Siła uczuć

Sofie po śmierci Mai dręczą straszne wizje. Jak długo zdoła utrzymać w tajemnicy przed Ludvigiem, że to ona zabiła jego siostrę? W Tangen Ole ma mnóstwo pracy. Nie dość, że Marte zniknęła, to jeszcze Mikkel uciekł z aresztu. Amalie obawia się o zdrowie męża, ponieważ Ole ostatnio jest bardzo zmęczony, a pewnego dnia, kiedy pracują w polu, na jej oczach traci przytomność.

 

- Sprowadź doktora! Z Olem jest niedobrze. Zachorował! – zawołała zrozpaczona Amalie. Wzięła go za rękę, palcem pogładziła wnętrze dłoni. – Nie możesz mnie teraz opuścić. Przecież dopiero cię odzyskałam – szlochała. – Jesteś dla mnie wszystkim, Ole!

Spojrzała w niebo, popatrzyła na gnające po nim chmury. Nagle ktoś do niej przemówił. Czyjś głos wpłynął jej do ucha, czyjś znajomy głos: „Rozpostrzyj nad nim swe skrzydła”.

 

27

 

28. O zmierzchu

Trzech brutalnych przestępców krąży po okolicy, budząc strach mieszkańców. Ich celem jest Erik Bordi, którego chcą się pozbyć. Okazuje się też, że i Vigdis zagraża swemu mężowi. Mika tymczasem wierzy, że znalazł sposób na zniesienie klątwy. A ponieważ Amalie odgrywa ważną rolę w tej sprawie, jedzie nad jezioro, by ją odnaleźć.

 

- Spójrz, Amalie – odezwał się w pewnym momencie i wskazał ręką na jezioro. – Niebo odbija się w wodzie. Jak tu pięknie.

Amalie popatrzyła i uśmiechnęła się z zachwytem. Słońce chowało się właśnie za horyzont i ostatnie promienie oświetlały lustro wody złotoczerwonym blaskiem.

- To prawda – przyznała.

- Wkrótce wieczór. Powinniśmy spacerować teraz po plaży i całować się do upojenia.

Nagle jednak czas prysł: w ich stronę zmierzał Mika i rzekł:

- Poznałem starą magiczną formułę, która może pozwoli zdjąć klątwę. Mam nadzieję, że zechcecie mnie wysłuchać.

 

28

 

29. Złe intencje

Ole otrzymuje nowe informacje na temat pani Vinge i jedzie by ją przesłuchać. Okazuje się, że kobieta była młodzieńczą miłością Karoliusa. Gdy ten wybrał Louise, panią Vinge ogarnia rządza zemsty – tak kieruje Ullą i Mikkelem, by ci wspólnie wykonali dla niej okrutne zadanie, a tym samym w najstraszniejszy sposób zranili Olego oraz Amalie.

 

- Mam ci więcej do powiedzenia. Widzę, że nie dociera do ciebie, co się stało z Kajsą.

- Z Kajsą? – Ole popatrzył zdziwiony na panią Vinge.

Stara uśmiechnęła się ze złością.

- Tak. Widziałeś ją, odkąd wróciłeś do domu?

- Co chcesz przez to powiedzieć?

Pani Vinge podeszła do okna, stanęła tyłem do niego.

- Ulla uprowadziła twoją córkę.

 

29

30. Ucieczka

Zrozpaczona Amalie rzuca się do wody, by ratować Kajsę. Tymczasem Ulla i Mikkel uciekają przed pościgiem i znajdują schronienie na opuszczonej wyspę. Tu jednak czeka ich niemiła niespodzianka – na wyspie straszy. Następnego dnia Amalie i Ole wybierają się nad jezioro Røgden. Nagle dostrzegają pustą łódź. Gdy Ole podpływa do niej i wskakuje do środka, nie może uwierzyć własnym oczom…

 

- Nikogo tu nie ma. Ale na dnie leżą wiosła. Czy to możliwe, że ktoś, kto nią płynął, wpadł do wody?

- Nie mam pojęcia – szepnęła zaniepokojona Amalie.

– To naprawdę dziwne. – Ole pochylił się i podniósł coś z dna łodzi.

 

30

 

31. Gorąca krew

Ranny Mikkel ucieka do lasu. Osuwa się na ziemię i zasypia. Po jakimś czasie budzi się w nieznanym sobie miejscu. Kiedy przy jego łóżku staje piękna ciemnowłosa kobieta, mężczyzna ma wrażenie, że śni. Amalie zostaje zaproszona do Muikka i jego synów. Kiedy Peter zabiera ją na spacer do lasu, wracają dawne wspomnienia…

 

To było jak powrót w czasie. Amalie wyprostowała się, spojrzała na niego i utonęła w jego spojrzeniu.

Peter uśmiechnął się, jego brązowe oczy błyszczały.

Amalie poczuła niepokój; co się z nią dzieje?

- Muszę już iść – stwierdziła nagle. – W ogóle nie powinnam tu z tobą przychodzić, ale byłam taka smutna, że…

Wtedy Peter położył palec na jej ustach.

 

31

32. Posępny Starzec

Mikkel zakochuje się w Hannele, lecz idyllę przerywa pojawienie się Ismo. Mężczyzna jest wręcz opętany młodą Finką i zmusza ją, by ta udała się z nim do wodospadu. Tymczasem do Amalie docierają plotki o śmierci Olego. Ktoś wrogo do niego nastawiony najwyraźniej pragnie pozbawić lensmana życia…

 

Pastor kroczył przed Olem, jego szata kołysała się majestatycznie. Przez moment Ole pomyślał, że duchowny przypomina człowieka w pelerynie. Odniósł też wrażenie, że sługa kościoła nie jest z nim szczery i że wszystko, co powiedział w zakrystii, to kłamstwo. Zatrzymali się pod ścianą, przy stromych schodach wiodących do podziemia…

 

32

 

33. Mikkel i Hannele

Ole zaczyna wątpić, czy Amalie naprawdę została zgwałcona przez Andreasa, bo mężczyzna twierdzi, że ona sama pragnęła zbliżenia. Tymczasem we wsi osiedla się Elisabeth, panna z dobrego domu, która zakochuje się w Olem i snuje plany, jak odebrać go Amalie…

 

- Żądam, byś opuściła moją posiadłość – rzekła Amalie wyniośle.

Elisabeth uniosła pięknie ukształtowane brwi.

- Fe, a cóż to za humory? Gdzie Ole?

- Nic ci do tego. – Amalie aż się zatrzęsła ze złości.

- Widzę, że będę musiała ci wytłumaczyć, dlaczego chcę z nim rozmawiać – rzekła Elisabeth ze słodziutkim uśmiechem. – Tak się, widzisz, złożyło, że nasza nocna przygoda ma następstwa. Zaszłam w ciążę, a ojcem jest Ole Hamnes.

 

33

34. Szept Lasu

Sofie wraca do domu, do Amalie. Czy poradzi sobie z długą i niebezpieczną podróżą? Ole mnóstwo czasu spędza w tartaku, jest też bardzo poddenerwowany. Amalie źle znosi ciążę, a zdaniem doktora, ma urodzić bliźnięta. Męczą ją wizje, a Głos, który szepcze, każe jej strzec się Człowieka-Wilka…

 

Amalie miała już dość tego głosu, który dźwięczał jej w głowie i doprowadzał do obłędu. Nadszedł wieczór wigilijny, lecz Ole nie wrócił do domu. Amalie była więc w ponurym nastroju, mimo że nastały radosne świąteczne dni. Jak jednak ma się radować, kiedy nie ma przy niej męża?

 

34

35. Nowy rok

Człowiek-wilk napada na Olego w lesie, rani go nożem w brzuch, a potem ciężko rannego porzuca. Tymczasem Amalie rozpaczliwie poszukuje męża. Zapada wieczór i późna pora zmusza ją do zatrzymania się w gospodzie. Niespodziewanie odzywa się silny ból w krzyżu: zbliża się porób. Wkrótce dwaj chłopcy znajdują nieprzytomnego lensmana. Czy nie jest jednak już za późno…

 

- Ole, musisz obiecać, że ze mną zostaniesz, nie wolno ci mnie opuścić. – Amalie ścisnęła jego dłoń. Potem położyła głowę na kołdrze. – Obiecaj mi, że będziesz walczył. Dla mnie, dla Kajsy i dla dzieci, które noszę pod sercem. Proszę cię. Już raz cię przecież straciłam. Nie chcę, by to się powtórzyło.

 

35

36. Śmiały plan

Amalie rodzi zdrowe bliźnięta: Sigmunda i Helen. Jednak Ole wciąż niedomaga. Czy dzieci będą musiały dorastać bez ojca? Sofie jest po uszy zakochana w pastorze Lukasie Storviku. Dla niego z kolei najważniejsza jest wiara, ale Sofie nie poddaje się tak łatwo. Tymczasem Mikkel odkrywa tajemnicę Olego…

 

Do tej pory postępował głupio, bo Hannele całkiem zawróciła mu w głowie, ale teraz znowu Mikkel postanowił dokończyć to, co rozpoczęli razem z Ullą. Musi odnaleźć dziennik matki. Przejmie Tangen, nawet gdyby miało go to kosztować lata męki i walki. To on jest pierworodnym synem, prawowitym właścicielem dworu.

 

36

37. Wystawieni na próbę

W Tangen pojawia się kobieta, która twierdzi, że jest żoną Olego. Lennsman zarzeka się jednak, że nigdy jej nie widział. Komu ma wierzyć Amalie? Czy Ole rzeczywiście przez cały czas ją okłamywał? A jakby tego było mało, pani Vinge znowu budzi grozę. Tym razem to Sofie zapłaci wysoką cenę za swoją mroczną przeszłość…

 

W oddali Amalie zauważyła cygański tabor. Ciekawe, czy to ci sami ludzie, z którymi niegdyś wyruszyła na wędrówkę Sofie. Amalie szczególną uwagę zwróciła na ciemnego chłopca, który siedział okrakiem na koźle. Kiedy przejeżdżali obok, wpatrywał się w nią tak intensywnie, jakby dobrze się znali…

 

37

38. Brat przeciwko bratu

Kompletnie rozbita Amalie mieszka sama w Tangen. Bezradność pogłębia się, gdy pojawia się młody parobek i mówi, że widział Olego i Judith razem we dworze w Szwecji. Ole wie, że fałszywe świadectwo ślubu załatwił Mikkel, kiedy więc przypadkiem spotyka brata w lesie, proponuje mu Tangen w zamian za to, że Mikkel wyjaśni Amalie kłamstwo. Ale Mikkel odmawia…

 

Ole zatrzymał się na krawędzi urwiska. Mikkel próbował się wyrwać, ale Ole trzymał go mocno.

- Co ty robisz? – wrzeszczał nieszczęśnik.

- To, co powinno być zrobione dawno temu. Na co jesteś mi potrzebny? Nigdy przecież nie przyznasz się do zdrady. Nie zasługujesz, żeby żyć, dlatego mówię ci „żegnaj”.

 

38

 

39. Ponure przepowiednie

Sofie ulega poważnemu wypadkowi. Amalie jedzie do siostry, by dowiedzieć się, co się wydarzyło. Czy ktoś celowo chciał ją skrzywdzić? Amalie dostaje też list od Olego, z którego dowiaduje się, że jej mąż znów zaczął pić. Nie wie jednak, że ten jest już w drodze do Tangen. Gdy Ole w końcu dociera do dworu, jest świadkiem sceny, która doprowadza go do furii…

 

Ole o mało nie spadł z konia. Amalie przytulała się do obcego mężczyzny i pocałowała go w policzek! Wielkie nieba! Co to ma znaczyć? Czyżby Amalie znalazła już sobie pocieszyciela? Nie, to niemożliwe! Ole nie mógł znieść myśli o kimś nowym w jej życiu. Czy to znaczy, że przybył za późno?

 

39

40. Zjawa w lesie

Zło nadal krzewi się w Fińskim Lesie. Pani Vinge sprzymierza się ze ślepym czarownikiem i robi wszystko, by Amalie i Ole nie zaznali szczęścia. Pewnego dnia w Tangen pojawia się Peter i prosi, by Amalie wybrała się z nim do lasu. Opowiada o napotkanej tam zjawie, która przedstawiła mu się jako Szept Lasu.

 

- Musimy stąd uciekać, Peter. Tu czai się zło. Ta postać źle nam życzy.

Amalie odepchnęła się mocno kijkami i zjechała z górki. Peter pobiegł za nią, słyszała za plecami jego szybki oddech.

- Pośpiesz się! – wołała, teraz jednak odpowiedziała jej cisza. Kiedy zahamowała i obejrzała się przez ramię, Petera już nie było.

 

40

 

41. Klątwa pani Vinge

Amalie jedzie do Furulii w odwiedziny do brata. Tron jest jak odmieniony, mówi do siebie, zachowuje się agresywnie. Czyżby zaczynał tracić rozum? Pani Vinge namawia ślepego czarownika, by zdobył Czarną Księgę ukrytą w kościele. Ale moc księgi okazuje się znacznie większa, niż pani Vinge przypuszczała…

 

Pani Vinge biegła dalej. Zatrzymała się za drzewem i skierowała wzrok w stronę cmentarza. Pastor stał na schodach i patrzył za nią. Odetchnęła z ulgą. W kościele powinna czuć się bezpiecznie, tak jednak nie było. Bała się i nie mogła się z tym pogodzić.

 

41

 

42. Nieznajomy

 

Zło zaklęte w Czarnej Księdze pokazało swą niszczycielską moc. Amalie i Ole postanawiają zakopać księgę głęboko w ziemi, by innych nie spotkało to, co panią Vinge. Tymczasem w miejscowym kościele wieczorami dzieją się dziwne rzeczy. Z cmentarza dolatują jęki i zawodzenie, a kościelne dzwony same dzwonią… Amalie wyjeżdża z całą rodziną do szwedzkiej posiadłości Olego. Pewnego dnia z pokoju na piętrze znika maleńki Oddvar. Nikt nie wie, co się z nim stało…

 

Za plecami w zaroślach Amalie usłyszała jakiś szelest. Odwróciła głowę. Gałązki krzewów poruszyły się, zupełnie jakby tamtędy przeszło jakiej duże zwierzę. Czarna ruszyła z kopyta i pogalopowała pod górę. Amalie nie mogła oprzeć się wrażeniu, że ktoś lub coś ją goni.

 

42

 

43. Śmierć starego pastora

Podczas letniej zabawy Ole znajduje Amalie leżącą na brzegu. Trzeba czasu, by doszła do siebie, nikt nie wie, co jej się stało. Nieoczekiwanie w Fińskim Lesie zjawia się ssawny znajomy, człowiek którego wszyscy uważali za zmarłego. Amalie była przekonana, że nigdy więcej go nie spotka.

 

Wytrzeszczył oczy. Czy to huldra tam siedzi? Przyglądał się uważniej. Istota przed nim miała czarne włosy i nosiła suknię w pięknym zielonym kolorze. Czy to mogła być ona? Mrużył oczy, nogi się pod nim uginały. Kobieta wydawała mu się niebywale piękna. Jak zaczarowany słuchał jej pięknego śpiewu…

 

43.

 

44. Powrót Złego

 

W Fińskim Lesie nikt nie może czuć się bezpiecznie: Anjalan powrócił. Amalie wybiera się z Olem na przejażdżkę, gdy nagle czuje, że ktoś za nią podąża. To Zakapturzony, który nakazuje jej trzymać się z daleka od gospodarstwa Antona – Furuli. Amalie jest przerażona. Czy duch chce ją ostrzec, czy wyrządzić jej krzywdę?

 

Nagle poczuła chłodny powiew na twarzy. A więc to jednak on, Zakapturzony, pomyślała. Podniosła głowę i ujrzała go przed sobą: miał na sobie czarną pelerynę, a twarz, jak zawsze, zakrywał mu kaptur…

 

44

 

45. Niepewny los

W Tangen dziją się rzeczy trudne do wyjaśnienia – Amalie przekonuje się, że postać w kapturze jest bliżej niż kiedykolwiek. Ole zabiera żonę nad wodospad, by ustalić, dlaczego postać w kapturze stale ich nawiedza. Nad kotłem wodospadu Amalie słyszy głos ojca…

 

Amalie zamrugała powiekami. To chyba sen. Głos ojca był tak wyraźny, rozlegał się tak blisko. Poczuła, że ojciec jest przy niej. Ujrzała wyraźnie, jak unosi włosy na karku i pokazuje jej znamię w kszatałcie serca.

 

45

46. W pułapce zła

W lesie znaleziony zostaje Wilk, a tuż obok niego ślady krwi. Tymczasem Amalie, która spodziewa się dziecka, zaginęła. Ole i jego ludzie przeszukują Fiński Las, jednak bez skutku. To Anjalan uprowadził Amalie. I już snuje niecne plany…

 

Nikt nie usłyszał jej wołania. Anjalan przyciągnął ją do siebie. Poczuła tak silny ból w piersi, że aż krzyknęła. Pociemniało jej w oczach. Anjalan brutalnie zerwał z niej sukienkę. W jego silnym uścisku Amalie była bezbronna.

 

46

47. Porwanie

Anjalan zaciąga Amalie na pokład statku płynącego do Anglii. Kobieta boi się, że już nigdy nie zobaczy Olego i dzieci. Gdy na pokładzie wybucha epidemia i wielu pasażerów umiera, Amalie uzmysławia sobie, że i ona najpewniej zachoruje…

 

Ole przymknął oczy. Cały czas widział przed sobą Amalie. Nagle znów ogarnął go lęk, zupełnie jakby ktoś ugodził go nożem w pierś. Czy jego ukochana jeszcze w ogóle żyje? Niepewność doprowadza go do szaleństwa…

47

 

48. Taniec Kajsy

W Fińskim Lesie czas mija. Kajsa ma już szesnaście lat i wybiera się na pierwszą w życiu zabawę. Jest równie piękna jak jej matka. Widok córki przypomina Amalie w latach młodości oraz czas spędzony z Mittim. Na zabawie młodzi chłopcy rywalizują o względy Kajsy. Victor, syn Mikkela, jest pewny siebie i arogancki. Ale to Kallin, chłopak z fińskiej rodziny, budzi w sercu Kajsy ogień.

 

Muzyka ucichła i czar prysł, kiedy podszedł Victor i niemal wyrwał Kajsę z ramion Kallina.

- Nie dotykaj mojej Kajsy – syknął, podsuwając Kallinowi pięść pod nos.

Kallin ani drgnął. Parzył prosto w pełne nienawiści oczy Victora. Było oczywiste, że się nie przestraszył.

 

48

49. Zakazane uczucia

Ole wpada w gniew, gdy Victor opowiada mu, że Kajsa i Kallin się całowali. Krzyżuje to jego plany wydania córki za mąż za dalekiego krewnego, Wilhelma, znacznie starszego mężczyznę. Amalie stara się odwieść od tego męża, on jednak pozostaje niewzruszony. Tymczasem Kajsa, wbrew ostrzeżeniom ojca, robi to, czego jej nie wolno…

 

Kajsa dopiero teraz zrozumiała, co zrobiła. Boże drogi, co to będzie? Całym sercem kochała Kallina i właśnie przeżyła z nim swój pierwszy raz. Ale przecież ojciec ma wobec niej inne plany, on chce ją oddać komu innemu…

 

49

 

50. Owoc miłości

Kajsa ucieka z Kallinem, którego kocha ponad wszystko, jednak ostatecznie musi poślubić Wilhelma. Małżeńska rzeczywistość okazuje się trudniejsza, niż sobie to wyobrażała, bo mąż okazuje się bezwzględnym brutalem. Tylko co ma uczynić Kajsa, skoro Wilhelm grozi, że zabije jej ukochanego?

 

- Przepędzę tego głupca z Fińskiego Lasu! Potrafię się pozbyć kogoś, kto staje mi na drodze! – oświadczył Wilhelm lodowato.

- Nie możesz tego zrobić! To nie jego wina!

- Wybieraj, Kajso! Jeśli będziesz dla mnie miła, ilekroć ciebie zapragnę, to zostawię go w spokoju. Ale jeśli nie…

 

50

51. Dziedziczka

Kajsa znajduje w stajni czarną perukę i uświadamia sobie, że należy ona do Wilhelma. Przerażona ucieka do Tangen i opowiada rodzicom o wszystkim, co jej się przydarzyło. Ponieważ jest w ciąży, Amalie i Ole bardzo się boją o jej przyszłość. Dlatego wraz z nią układają plan – muszą pozbyć się Wilhelma…

 

- Wilhelm się boi i słusznie. Nie ominie go kara. Teraz jednak musisz do niego wrócić. On nie może się domyślać, że ty coś wiesz.

- Tak, mamo.

Oby tylko wszystko poszło zgodnie z planem, modliła się w duchu Kajsa. Pozostało jedynie czekać.

 

51

52. Serce Fińskiego Lasu

Kajsa zostaje postrzelona w ramię. Kiedy odzyskuje przytomność, widzi obok siebie Kallina. Czuje, że w jego stosunku do niej coś się zmieniło. To, czego potem się dowiaduje, łamie jej serce. Pewnego letniego dnia Victor namawia Kajsę na wyprawę nad jezioro. Mimo że w okolicy grasuje niedźwiedź…

 

Kajsa uniosła strzelbę i wycelowała w pobliskie krzaki – coś się tam podejrzanie ruszało.

- Co to jest? – wyszeptała trwożliwie.

- A jeśli to niedźwiedź? – wykrzyknął Victor przerażony.

Kajsa zamarła ze strzelbą w ręku. Nie wiedziała, czego się spodziewać.

- Tak, to jakieś duże zwierzę…

 

52

53. Trudne wybory

Dopiero kiedy Victor zostaje ciężko ranny w starciu z dzikim niedźwiedziem, Kajsa pojmuje, jak bardzo jest on jej bliski. Dziewczyna boi się, że straci go na zawsze. Tymczasem Kajsę niespodziewanie odwiedza Knut. Najwyraźniej zapomniał już o wszystkich przykrościach i pogodził się z przeszłością.

 

- Jestem, Kajso. Wystarczy jedno twoje słowo i się pojawię. Jakaś ty piękna!

Kajsa westchnęła. Tak bardzo potrzebowała teraz przyjaciela, który potrafiłby ją zrozumieć…

 

53

 

54. Wesele

Wreszcie zbliża się ślub Kajsy i Victora, lecz w przeddzień w lesie znalezione zostaje ciało kobiety. Tragedia kładzie się cieniem na uroczystości, ale Kajsę i Victora łączy gorąca miłość. Gdy niedługo potem Kajsie ukazuje się Posępny Starzec, rodzą się w niej najgorsze przeczucia.

 

Z domu dla służby dochodziły śmiechy, rozpoznała też głos Victora. Miała ochotę tam wejść, zobaczyć się z nim, ale nie mogła. Oby tylko potrafiła się cieszyć, oby w tym dniu widok martwej służącej zniknął z jej pamięci.

„Jutro, Victorze. Jutro będziesz mój”, pomyślała.

 

54

 

55. Na zawsze razem

Wygląda na to, że w Fińskim Lesie nareszcie zapanował spokój, bo Czarne Księgi zniknęły na dobre. Zakochani w sobie Kajsa i Victor oczekują potomka. Tymczasem Amalie ponownie rodzi bliźnięta: dwie dziewczynki. Niestety pewnego dnia Victor wstaje z łóżka rozgorączkowany, zlany potem i wkrótce mdleje…

 

Kajsa poczuła się kompletnie bezradna i rozpłakała się. Victor nie może umrzeć!

- Spokojnie, spokojnie – przemawiała ciepło Olaug i głaskała ją po głowie.

Kajsa otarła łzy, chciała wziąć się w garść, ale nie było to łatwe. Nie mogła zapomnieć widoku męża w chwili, gdy upadł przy ogrodzeniu. W uszach dźwięczały jej słowa doktora o śmiertelnym zagrożeniu.

 

55

 

~Koniec~

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze   

# Milena 2013-02-12 17:29
Niestety "Tajemnica Wodospadu" nie zachwyciła mnie, nie dorównuje "Dzieciom Sztormu".
Odpowiedz
# Basia 2013-02-13 20:28
a ja niestety nie zdążyłam kupic pierwszej książki i nie wiem czy coś straciłam...
Milenko czy będziesz kupowała kolejne części "tajemnicy wodospadu"?
Odpowiedz
# Ewelina 2013-02-13 21:16
Basiu! pierwsza cześć otwiera całą historie Ameline i jej relacje z siostra a także rodziną oraz miłość do Mittiego i Olego.
Odpowiedz
# Basia 2013-02-14 12:52
jeżeli ktoś jest chętny odsprzedac tomy, które do tej pory wyszły to chętnie kupię... albo mogę się wymienic na sagę "Hannah"- mam całą i bardzo mi się podobała...
Odpowiedz
# Milena 2013-02-17 08:53
Ja kupiłam tylko pierwszy i na tym zakończę, nie jest łatwo trafić na naprawdę dobrą sagę. Ja również mam w domu "Hannah" i ją zaliczam do tych dobrych :-). Mogę odsprzedać za to kilka tomów "Wiatru nadziei".
Odpowiedz
# Basia 2013-02-18 12:18
Milenko a masz wszystkie tomy "Wiatru nadziei"? Przeczytałam recenzję i myślę, że może byc fajna:)
Odpowiedz
# Basia 2013-02-18 12:26
ja jeszcze czytałam "Cienie z przeszłości"- też bardzo fajna:) ale chyba pożyczyłam koleżance i już jej nie mam
Odpowiedz
# Maja 2013-02-19 13:55
Kupiłam pierwszy tom Tajemnic Wodospadu i niestety nie mogę dostać kolejnych w żadnym sklepie.. Nie stać mnie żeby kupić od razu całą prenumeratę a jeśli co jakiś czas będe zamawiać poszczególne tomy to wyjdzie mi to o wiele drożej ze względu na koszt przesyłki...PIE RWSZY TOM NAPRAWDĘ SUPER :)
Czytałam kiedyś Cienie z przeszłoości również bardzo polecam :)
Odpowiedz
# Jorunn 2013-02-21 08:24
https://www.facebook.com/pages/Tajemnica-Wodospadu/170481106433491?bookmark_t=page#!/pages/Tajemnica-Wodospadu/170481106433491?bookmark_t=page

:-)
Odpowiedz
# Milena 2013-02-21 18:37
Cytuję Basia:
Milenko a masz wszystkie tomy "Wiatru nadziei"? Przeczytałam recenzję i myślę, że może byc fajna:)

Niestety Basiu nie mam wszystkich, z tego co pamiętam mam pierwsze 5 lub 6, a później tylko kilka pojedynczych.
Odpowiedz
# Kasia 2013-02-22 09:03
ja chętnie odkupię książkę Tajemnica wodospadu tom 2
Odpowiedz
# Basia 2013-02-22 19:54
a ja mam pomysł;) jeżeli ktoś kupuje wszystkie tomy "tajemnicy wodospadu" to chętnie odkupię za połowę ceny:) lepiej sprzedac za połowę niż trzymac na półce:) zainteresowani proszę pisac: tkaczyk.b@interia.pl
Odpowiedz
# kizia 2013-02-27 20:30
:lol: a ja mam o tyle fajnie ze mam w mieście taki sklep gdzie so tam książki sag które były już sprzedanie a tam sprzedają za 2.50
Odpowiedz
# magdalena 2013-02-28 20:38
Ile jest tomów ??
Odpowiedz
# Joasia 2013-03-01 20:07
jeśli ktoś ma tomy Wiatru Nadziei od 22 to jestem chętna :)
Odpowiedz
# BlackFalcon 2013-03-03 15:12
Mój poniższy post jest skierowany do Basi, oczywiście :).
Odpowiedz
# BlackFalcon 2013-03-03 15:13
O, ale się nie wysłał :). Chodziło mi o to, czy Basia, chcesz za 6 wydanych tomów "Tajemnicy wodospadu" dać CAŁĄ sagę "Hanna"? :o
Odpowiedz
# Kamila 2013-03-07 19:38
Ta saga jest genialna ^^ I mówię to jako osoba, która w życiu przeczytała łącznie chyba 8 książek. Serio, co tydzień jeżdżę do Galerii Jurajskiej kupować nowy tom :)
Odpowiedz
# Recenzik 2013-03-07 22:26
http://recenzik.bloog.pl/ zapraszam
Odpowiedz
# Basia 2013-03-09 21:12
do BlackFalcon: chodziło mi raczej o to, że możemy się wymieniac sztuka za sztukę :)

do kizia: a gdzie masz taki fajny sklep (miasto)? ja właśnie widziałam, że ludzie odsprzedają tomy za ok 2-3 zł/szt...

ja jestem chętna dac 5zł/szt (tajemnica wodospadu) z tym że sprzedający pokrywa koszty wysyłki (za 5 książek zapłaci ok 6-7zł za przesyłkę). z tego wychodzi, że ja zapłacę ok 3,5- 4zł/szt. czy jest ktoś chętny odsprzedac za taką kwotę? pozdrawiam:)
Odpowiedz
# BlackFalcon 2013-03-11 15:52
Basia: Aaaa, teraz rozumiem :).

Do wszystkich: I wpadłam. Sagę da się czytać, a nagromadzenie tajemnic przyciąga całkiem nieźle. Od 3 tomu robi się naprawdę ciekawie, zmienił się też tłumacz i zdania brzmią dużo lepiej. A kontakt z autorką tez swoje robi, bardzo miła osoba :).
Odpowiedz
# Lidia 2013-03-17 21:46
dla mnie tydzień czekania, to stanowczo za duzo, ksiażkę pochłaniam w parę godzin, szkoda, że nigdzie nie znalazłam żadnego źródła, żeby kupić całą serię, nie ma zadnych przeciekó, więc pozostaje mi tylko pooglądać okładki... :sigh:
http://www.saginorweskie.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=261&Itemid=202
Odpowiedz
# karolcia 2013-03-25 17:20
ta książka to rewelacja mam już 9 tomów a akcja powieści jest bardzo ciekawa niecierpliwie czekam na następny tom :-)
Odpowiedz
# BlackFalcon 2013-03-31 18:01
Końcówka 10 tomu mnie zabiła. Co prawda spodziewałam się, kto jest "Tym w kapturze" ;) - o ile to naprawdę on - ale żeby uśmiercać akurat tą postać? 0_). Chociaż może i on żyje...
Odpowiedz
# BlackFalcon 2013-03-31 18:02
Namotałam. Chodziło mi o to, że nie zaskoczył mnie fakt, kto jest Złym, ale fakt uśmiercenia akurat tej postaci, która zginęła na końcu 10 tomu.
Odpowiedz
# Lidia 2013-03-31 19:35
troche przesycone, po co ojciec Amelie zabija i tak śmiertlelnie chorego Ole?? albo nagła przemiana Ole, w jednym tomie pomiata Amelie i nią poniża jak może, a w drugim traktuje jak królową, i okazuje wielką milość, mało tego, wydaje przyjęcie, które mozna sie domyslic, ze to jego ostnie , czyli przeczuwa smierc, ale wie, ze umrze z choroby, czy wie, ze zostanie zamordowany, noi po co ojciec zabil Ole? przeciez sami wybrali jej takiego meza...niestety , bardzo wciagajaca i ciekawa saga, ale za duzo chaosu i sprzecznosci... .. zobaczymy co bedzie dalej:))))
Odpowiedz
# BlackFalcon 2013-04-03 17:15
Hm, może po to, bo Johannes nie wie, kiedy Ole umrze, a mąż amelie mógłby przed śmiercią zrobić/powiedzi eć wiele rzeczy, których nie powinien....

Nie sądzę, żeby Ole wiedział, że go zabij - o ile nie sfingował własnej śmierci, w co wątpię. Po prostu przygotował przyjęcie, bo czuł się coraz gorzej. Czemu wybrali takiego męża, zostało wyjaśnione w poprzednich tomach, to Kajsa wybrała ze względu na dług.

A co do tego, jak Ole traktował Amelie - cóż, nadal nie wiemy, co to za choroba, niektóre, umysłowe, powodują właśnie podobne zachowanie.
Odpowiedz
# JOANNA 2013-04-05 20:04
A JA MAM DO SPRZEDANIA CALA SAGE RAIJA ZE SNIEZNEJ KRAINY KSIAZKI W NOWYM WYDANIU RAZ CZYTANE JAK NOWE ZAINTERSOWANYCH PROSZE O KONTAKT NA MEILA domis1000@wp.pl
Odpowiedz
# Kochanka Olego.^^ 2013-04-07 18:49
:cry: Ole umarł.:( Mój ulubiony bohater. :cry: :cry: :cry:
Odpowiedz
# kizia 2013-04-09 14:27
do basi : w śląsku tam mam kuzynkę i jak do niej jade to zawze do niego ide :lol:
Odpowiedz
# kizia 2013-04-09 14:28
Cytuję JOANNA:
A JA MAM DO SPRZEDANIA CALA SAGE RAIJA ZE SNIEZNEJ KRAINY KSIAZKI W NOWYM WYDANIU RAZ CZYTANE JAK NOWE ZAINTERSOWANYCH PROSZE O KONTAKT NA MEILA domis1000@wp.pl

ja bym chciała kupić tylko za ile
Odpowiedz
# Bogusława 2013-04-15 09:31
Posiadam 11 ksiązek Tajemnice wodospadu i chętnie oddam za inne
Odpowiedz
# Zuzka 2013-05-06 17:40
extra książka mam 15 tomów po prostu rewelacja :)))
Odpowiedz
# basia 2013-05-14 08:16
kizia do kogo idziesz? bo chyba nie zrozumiałam..;)
Odpowiedz
# kizia 2013-06-04 12:20
Cytuję basia:
kizia do kogo idziesz? bo chyba nie zrozumiałam..;)

do tego sklepu jak wcześniej pisałam
Odpowiedz
# x 2013-06-07 19:08
kto przeczytał już 20 tom ?
Odpowiedz
# Klaudia 2013-06-08 16:20
Ja przeczytałam 20 tomów;p
Odpowiedz
# Klaudia 2013-06-08 16:29
20 tom*
Odpowiedz
# Justyna 2013-06-09 09:02
przeczytalam wlasnie 20 tom no i jestem zaskoczona bo wychodzi na to ze Ole jednak zyje tylko nie wiadomo co sie z nim stalo...ciekawi e sie zapowiada
Odpowiedz
# ewelina 2013-06-10 15:34
mam pytanie czy ktos ma moze w pdf czesc 15 i własnie 20 bo nie moge nigdzie dostac. zajzałam juz do tylu sklepów i nic z tego:(
Odpowiedz
# kasia 2013-06-11 18:36
Witam. Mam do odsprzedania 20 tomów tej sagi. Każdy tom 5zl.ZZaintereso wanych prosze o kontakt inusiek87@hotmail.com.
Odpowiedz
# xxx. 2013-06-13 19:37
To w końcu kto umarł Ole czy Sigmund?
Odpowiedz
# Justyna 2013-06-14 12:19
No wlasnie dzisiaj moze sie wyjasnilo ale nie mam jak zakupic ksiazki...
Odpowiedz
# xxx. 2013-06-14 16:37
No ja jestem właśnie w trakcie czytania 21 tomu;d
Odpowiedz
# Justyna 2013-06-14 17:52
ale bym chciala wiedziec co sie wydarzylo ale nic nie mow;)
Odpowiedz
# xxx. 2013-06-14 19:17
Przeczytałam prawie całą i dużo się wydarzyło w tym tomie ;)
Odpowiedz
# x 2013-06-15 07:47
to Sigmund nie żyje
Odpowiedz
# x 2013-06-15 07:48
a Ole w 21 tomie przyjedzie do Amelie
Odpowiedz
# xxx. 2013-06-15 11:05
Najpierw do Amalie przyszedł Mikkel który podszył się za Olego ale Amalie szybko poznała kim na prawdę jest ten człowiek i później przyszedł do Niej Ole;)
Odpowiedz
# Justyna 2013-06-15 18:51
juz poczytane dzieki..
Odpowiedz
# xxx 2013-06-15 18:58
No przepraszam.
Odpowiedz
# Justyna 2013-06-18 19:21
no nie powiem zaskoczylam sie pozytywnie :)
Odpowiedz
# xxx 2013-06-18 19:45
a czemu się zaskoczyłas?:)
Odpowiedz
# B 2013-06-18 22:03
Witam. Jeżeli jest ktoś chętny do odkupienia sagi mogę sprzedać każdy tom po 3zł. Chętni pisać:)
Odpowiedz
# Justyna 2013-06-19 16:42
czemu pytasz? bo juz myslalam ze nic sie nie wydarzy ciekawego tylko ona sama zostanie z dzieckiem a tu Ole zyje:) takze pomyslnie sie konczy :)
Odpowiedz
# xxx 2013-06-19 18:38
A tak pytam;) i dobrze że sie okazało że Ole żyje przynajmniej Amalie nie będzie musiała sama dwójki dzieci wychowywać;)
Odpowiedz
# x 2013-06-22 11:42
przeczytałam już 22 tom
noo, i fajna przyszłość im się zapowiada
Odpowiedz
# xxx 2013-06-22 14:56
Też przeczytałam 22 tom i ciekawi mnie co dalej będzie;)
Odpowiedz
# Justyna 2013-06-23 07:36
ja jak zwykle zacofana jestem i nie mam jeszcze czesci 22:(
Odpowiedz
# xxx 2013-06-23 09:00
Justyna nie przejmuj się:)
Odpowiedz
# Justyna 2013-06-25 17:12
no wreszcie przeczytane... juz mnie troche denerwuje ze ja caly czas ktos porywa albo szantazuje. juz bym chciala zeby chociaz przez jedna ksiazke byli w spokoju...
Odpowiedz
# xxx 2013-06-25 18:56
Ale właśnie chyba na tym polega książka. Chociaż mnie też denerwuje ze ciągle porywają ją;/
Odpowiedz
# xxx 2013-06-28 20:29
Ktoś przeczytał 23 tom?;p
Odpowiedz
# x 2013-06-30 15:30
ja przeczytałam 23 tom
Odpowiedz
# x 2013-06-30 15:30
na razie chyba będą mieli trochę spokoju
Odpowiedz
# x 2013-06-30 15:31
i szkoda mi tej Sofie
Odpowiedz
# xxx 2013-06-30 18:15
Dlaczego Ci szkoda Sofie? ja niestety nie mam jeszcze ksiązki w domu;/
Odpowiedz
# x 2013-07-01 11:43
no bo zakochała się, uciekła z nim, a ten Adam ją chyba oszukał, no bo leżał w lesie z tą Mają
Odpowiedz
# x 2013-07-05 15:42
przeczytałam już 24 tom
i bardzo żal jest mi tej Amelie, ale ona da sobie radę
Odpowiedz
# xxx 2013-07-06 09:51
Jestem do tyłu o dwa tomy;(
Odpowiedz
# x 2013-07-06 12:38
czemu ?
Odpowiedz
# xxx 2013-07-09 16:23
super jak czytała to było strasznie nudne bo ole umarł a jak przestałam to są fajne wątki... :sad: u mnie w mieście nie mogę już dostać tej książki :( a w internecie nie mogę znaleźć e-booka
Odpowiedz
# x 2013-07-09 18:33
a w jakim ty mieście mieszkasz ?
Odpowiedz
# x 2013-07-09 18:42
bo może mogłabym Ci pomóc, u mnie w mieście, w kiosku są jeszcze te tomy
Odpowiedz
# xxx 2013-07-10 12:50
koło Będzina a ty w jakim?
Odpowiedz
# x 2013-07-11 13:47
w Aleksandrowie Łódzkim
Odpowiedz
# Koza B 2013-07-13 14:32
dobra I ciekawa książka polecam koza haha xD
Odpowiedz
# xxxx 2013-07-16 11:03
Co z dzieckiem Amalie? jestem do tyłu o 3 książki;/
Odpowiedz
# ll 2013-07-16 18:05
przeczytałam tom 25 no i ten jej synek umarł
Odpowiedz
# xxxx 2013-07-16 19:52
o kurde to źle;/
Odpowiedz
# Basia 2013-07-17 14:05
Może by ktoś wrzucał na chomika pliki z kolejnymi tomami książki?? Bo po 12 stanęło wszystko :(
Odpowiedz
# Kasia 2013-07-24 14:47
hej jestem zainteresowana kupnem od 13 tomu :) proszę o informacje na katarzynaszczerba00@gmail.com :) będę bardzo wdzięczna
Odpowiedz
# Emilia 2013-07-26 13:59
Poszukuje 24 tomu. Ma może ktoś do sprzedania ? :)
Odpowiedz
# Paula 2013-07-28 18:40
poszukuje tomu 26, odkupie lub mogę się wymienić na inny
Odpowiedz
# Paula 2013-07-28 18:52
Cytuję Paula:
poszukuje tomu 26, odkupie lub mogę się wymienić na inny

Tomy jakie moge zaproponowac to:6,11,12,12,1 4,15,16,17,18,1 9,20,21,22,24,2 5
Odpowiedz
# Emilia 2013-07-29 12:38
Cytuję Paula:
Cytuję Paula:
poszukuje tomu 26, odkupie lub mogę się wymienić na inny

Tomy jakie moge zaproponowac to:6,11,12,12,14,15,16,17,18,19,20,21,22,24,25

Ja byłabym zainteresowana kupnem 24, niestety nie mam 26 na wymianę
Odpowiedz
# Paula 2013-07-30 07:12
Cytuję Emilia:
Cytuję Paula:
Cytuję Paula:
poszukuje tomu 26, odkupie lub mogę się wymienić na inny

Tomy jakie moge zaproponowac to:6,11,12,12,14,15,16,17,18,19,20,21,22,24,25

Ja byłabym zainteresowana kupnem 24, niestety nie mam 26 na wymianę

A gdzie mieszkasz?
Odpowiedz
# Emilia 2013-07-31 11:19
Cytuję Paula:
Cytuję Emilia:
Cytuję Paula:
Cytuję Paula:
poszukuje tomu 26, odkupie lub mogę się wymienić na inny

Tomy jakie moge zaproponowac to:6,11,12,12,14,15,16,17,18,19,20,21,22,24,25

Ja byłabym zainteresowana kupnem 24, niestety nie mam 26 na wymianę

A gdzie mieszkasz?

Zadworze, lubelskie
Odpowiedz
# AMELIA 2013-08-02 07:35
KUPIE WSZYSTKIE TOMY!!!!!!!!!!! !!! :)
Odpowiedz
# Paula 2013-08-02 09:28
W sprawie odkupienia książek proszę kontakt na rozetti1@op.pl
Odpowiedz
# Basia 2013-08-03 09:11
Amelia mogę Ci odsprzedac tomy które ukazały się do tej pory:) jaką kwotę proponujesz?:) pisz na maila premcia_be@interia.pl pozdrawiam
Odpowiedz
# Amelia 2013-08-05 20:09
A ile wyszło tomow?
Odpowiedz
# Amelia 2013-08-05 20:12
Mysle ze 4,5 zl za jeden tom. Odkupie wszystkie ktore do tej pory wyszly. Moj email becius.92@wp.pl ZALEZY MI NA JAK NAJSZYBSZEJ TRANSAKCJI
Odpowiedz
# Klaudia 2013-08-06 09:40
do tej pory wyszło 28tomów.
Odpowiedz
# AMELIA 2013-08-06 10:59
a nie miało wyjść 55 tomów?
Odpowiedz
# Klaudia 2013-08-07 19:04
No wszystkich ma być 55 ale do tej pory wyszło 28tomów.
Odpowiedz
# Kasia 2013-08-11 19:57
Kocham Tajemnicę Wodospadu , Wilcze Oczy i Przeznaczenie :D :D :D :D ♥♥♥♥
Odpowiedz
# karola 2013-08-13 06:04
dlaczego piszecie , że wyszło 28 tomów ja mam 29
Odpowiedz
# karola 2013-08-13 06:06
29 tom to "Złe intencje,,
Odpowiedz
# karola 2013-08-13 06:10
piszcie do mojej siostry ciotecznej bo ona ma nie wiem jakim códem wszystkich tomów razy 2 piszcie na aolcia@interia.pl
Odpowiedz
# Basia 2013-08-13 08:17
Odsprzedam wszystkie tomy które wyszły do tej pory 3 zł za szt + koszt przesyłki:) dodatkowo mam jeszcze na sprzedaż cała sagę Hannah za 2,5 zł za szt + koszt przesyłki. Chętni pisać na premcia_be@interia.pl
Odpowiedz
# Basia 2013-08-13 08:19
premcia_be@interia.pl
Odpowiedz
# Klaudia 2013-08-13 14:58
karola bo ja pisałam 06 sierpnia to wtedy było 28 tomów. 29 tom wyszedł 09 sierpnia.
Odpowiedz
# Valentine 2013-08-23 19:39
Teraz jestem na 31 tomie , i nie zamierzam przerwać czytania tej sagi ... Jest świetna ! No niestety Greger i Lauri zabili Olego , potem jeszcze Peter ... ;( Biedna Amalie :sigh: :cry: :sad:
Odpowiedz
# Smutak 2013-08-23 19:53
Ole znów umrze ? :( :( :(
Odpowiedz
# BlackFalcon 2013-08-27 16:00
E tam umrze, ciała nie ma, to Ole żyje ;P. Poza tym założę się, że hk na końcu, to wrócił Ole i załatwił tego drania :).
Odpowiedz
# Klaudia 2013-08-28 19:35
Ole znów umarł?;((((
Odpowiedz
# xxx 2013-08-30 17:40
nie, Ole żyje!
Odpowiedz
# xxx 2013-08-30 17:41
kto przeczytał już 32 tom ???
Odpowiedz
# monterka 2013-08-30 17:59
Yeah 32 przeczytany teraz byle do nastepnego piatku .. czyżby Amalie urodziła bliźniaki ?? :lol: :-*
Odpowiedz
# xxx 2013-09-07 09:40
kto przeczytał już 33 tom ?
Odpowiedz
# Dorota 2013-09-10 15:32
Ja przeczytałam. czy jest ktoś może zainteresowany odkupieniem całej sagi od początku do teraz, tzn.do tomu 33? Jeżeli tak, to proszę o kontakt: doti.w@vp.pl lub 507-134-907
Odpowiedz
# zuzcia 2013-09-12 18:17
No i jutro już 34 tom super :lol:
Odpowiedz
# Natalia 2013-09-18 18:15
Hejka , któraś z Was pisała że przeczytała sagę w formie pdf , a na takiej własnie mi zależy . Jak już wcześniej napisała Basia - na chomikuj jest saga do 12 tomu . Czy ktoś zna źródło gdzie można poczytac dalsze czesci nawet za opłatą ale własnie ebooka ?
Odpowiedz
# elcia 2013-09-21 10:53
Hej przeczytaliscie 35 tom?
Odpowiedz
# xxx 2013-09-22 06:13
no pewnie :)
Odpowiedz
# xxx 2013-09-27 16:51
ja zaczęłam czytać już 26 tom i nie mogę uwierzyć w to, że Ole ma niby dwie żony :sigh:
Odpowiedz
# Gosia 2013-09-27 18:59
Jaki Greger iLauri zabili Olego?Przecież on nie żyje już dawno bo od ok.12 części.Ja czytam teraz 17 i jestem zła że Mati nie żyje.Lubię kupić więcej części i dopiero siąść i czytac. Nie lubię czekać na kolejną częśc aż tydzień.więc dopiero czytam 17.na półce stoją już kolejne części i tylko sięgam i biorę następną.
Odpowiedz
# Gosia 2013-09-27 19:02
Ole dwie żony?Przecież został pochowany!Znów się okaże że to nie on został pochowany?
Odpowiedz
# Gosia 2013-09-27 19:34
Przecież ole został zastrzelony przez ojca Amalii i wrzucony do wodospadu.Ukaza ł się swojemu mordercy wraz z innymi jego ofiarami.Amalia nie raz słyszała jego głos który ją ochraniał(ach te jej zdolności). A teraz ma się okazać że Ole żyje?!Ale przegięcie!!!Po za tym to był arogancki,samol ubny i agresywny wobec niej (pomimo jego choroby)dupek.B rutalnie i agresywnie zachowywał się wobec Amalii zanim został podtruwany. To lepiej byłoby gdyby "zmartwychwstał "Matti.Przecież w tej książce wszystko jest możliwe!
Odpowiedz
# Gosia 2013-09-27 20:16
Cytuję x:
i szkoda mi tej Sofie

Jak może byc szkoda Sofie?To przecież ta niby córeczka Olego.Trzymała stronę swojego ojca-brata Olego i z nim uciekła.
jakaś niesympatyczna, niewdzięczna dziewucha.
Odpowiedz
# Gosia 2013-09-27 20:21
Cytuję BlackFalcon:
E tam umrze, ciała nie ma, to Ole żyje ;P. Poza tym założę się, że hk na końcu, to wrócił Ole i załatwił tego drania :).

Cytuję Valentine:
Teraz jestem na 31 tomie , i nie zamierzam przerwać czytania tej sagi ... Jest świetna ! No niestety Greger i Lauri zabili Olego , potem jeszcze Peter ... ;( Biedna Amalie :sigh: :cry: :sad:

po pierwsze to ojciec Amalie zabił Olego! a po drugie jak ciała nie ma skoro został pochowany i Amalia była na jego grobie aby dostać "jego błogosławieństw o "na poślubienie Mattiego?
Odpowiedz
# Gosia 2013-09-27 20:30
Cytuję x:
a Ole w 21 tomie przyjedzie do Amelie

Cytuję x:
to Sigmund nie żyje

Jeśli to Sigmunt nie żyje a Ole żyje,to po jaką ...Ole (jako Sigmunt)przedst awiałby fałszywy testament,wygan iał Amelie z Tangen? To się "kupy nie trzyma"!No chyba że jest-jak poprzednio pisałam -samolubnym, złośliwym,okrut nym dupkiem, który uwielbia dręczyć Amalie.
Odpowiedz
# Gosia 2013-09-28 07:49
Cytuję Kochanka Olego.^^:
:cry: Ole umarł.:( Mój ulubiony bohater. :cry: :cry: :cry:

Jeśli się okaże że Ole żyje to ja przestaję czytać tę sagę!To beznadziejny schizofreniczny typek. Amalię przytulał a potem bił.Zachowywał się tak zanim został podtruwany.Jak można lubić tak chwiejnego w swoim zachowaniu typka.Ciągle dręczył Amalię.Nie była z nim szczęśliwa!
Odpowiedz
# darek 2013-09-28 10:52
poszukuję tomu 35
bayou@poczta.fm
Odpowiedz
# BlackFalcon 2013-10-06 08:50
Gosia - Eee, tam, Ole jest fajny, nie lubiłam go na początku - i zawsze wolałam Mittiego - ale teraz jest ok. I Sofie też :).
Odpowiedz
# Mgada 2013-10-08 08:06
Po pierwsze to Sigmund dręczył Ameli i to on umarł .... A Ole żyje ;) A zresztą książke się czyta ze zrozumieniem .... Nie wiem jak możecie nie lubić Olego przecież on się troszczy o Ameli i o Kejse ;) A później jeszcze urodzą się biźniaki - Helen i Sigmund ;D
Odpowiedz
# Mgada 2013-10-08 08:09
Cytuję Gosia:
Przecież ole został zastrzelony przez ojca Amalii i wrzucony do wodospadu.Ukazał się swojemu mordercy wraz z innymi jego ofiarami.Amalia nie raz słyszała jego głos który ją ochraniał(ach te jej zdolności). A teraz ma się okazać że Ole żyje?!Ale przegięcie!!!Poza tym to był arogancki,samolubny i agresywny wobec niej (pomimo jego choroby)dupek.Brutalnie i agresywnie zachowywał się wobec Amalii zanim został podtruwany. To lepiej byłoby gdyby "zmartwychwstał"Matti.Przecież w tej książce wszystko jest możliwe!

Ole żyje.To Sigmunda ojciec Ameli zastrzelił ... Gosia czytaj książke ze zrozumieniem .... -,- Bo to jest denerwujące jak osądzasz Olego a nie przeczytałaś innych częsći ... -,- LooL
Odpowiedz
# Gosia 2013-10-08 14:26
Czytam ze zrozumieniem!!! Czytałam dopiero 17 część.To, że to był Sigmund okazało się dopiero w późniejszych częściach.W 17 części Ole jeszcze nie żyje a Amalia jest w żałobie po Mattim.Nikt jeszcze nie słyszał o trzecim bracie.Czytam już część 25 i oczywiście teraz wszystko jest jasne.Choć to wszystko trochę naciągane:trzec h braci,zamiany." Pojawiam się i znikam". Ale ciekawie się czyta i o to chodzi przecież.
Odpowiedz
# Paula 2013-10-08 16:09
Witam,
odkupię tom 26 i 28.
rozetti1@op.pl
Odpowiedz
# Gosia 2013-10-08 16:28
Cytuję Valentine:
Teraz jestem na 31 tomie , i nie zamierzam przerwać czytania tej sagi ... Jest świetna ! No niestety Greger i Lauri zabili Olego , potem jeszcze Peter ... ;( Biedna Amalie :sigh: :cry: :sad:

Czy Olego zabiją?A może się tym razem okaże że to Mikkel zginie?A Ole znów zmartwychwstani e?
Odpowiedz
# BlackFalcon 2013-10-11 17:59
@Gosia Ani tak, ani tak :D.
Odpowiedz
# olcia 2013-10-18 12:24
Gosia ty jesteś dopiero w 31 tomie .....
A ja w 39 a i Ole żyje
Odpowiedz
# olcia 2013-10-18 12:28
Gosiu ty naprawde nie czytasz ze zrozumieniem... .LOOOOL
Odpowiedz
# Gosia 2013-10-19 14:35
Cytuję olcia:
Gosiu ty naprawde nie czytasz ze zrozumieniem....LOOOOL

czytam ze zrozumieniem!Ch yba wiem że Ole żyje ale dziwi mnie wpis Valentine, który poprzednio cytowałam.Poza tym Valentine czyta 31 tom a ja dopiero zaczęłam 28 tom. Prenumeruję od września więc i tak jestem dobra."Pochłani am" średnio 1 książkę dziennie.
Odpowiedz
# Gosia 2013-10-19 14:43
Olciu, wydaje mi się że ty nie czytasz ze zrozumieniem komentarzy!
Odpowiedz
# olcia 2013-10-26 14:17
ja popieram magde
Odpowiedz
# Gosia 2013-10-27 13:04
Cytuję olcia:
ja popieram magde

W czym popierasz Magdę?Gdy czytałam 17 część nic jeszcze nie było jasne. Jesteście mądre czytając już 39 część!Ja teraz czytam 33część.I wszystko jest jasne.Wy nie czytacie komentarzy ze zrozumieniem ...LOOL!Pisze jasno że przy pierwszych komentarzach byłam daleko w tyle z akcją.Dlatego dziwiły mnie niektóre komentarze,doty czące,jak się okazuje dalszego ciągu sagi.
Odpowiedz
# x 2013-10-27 18:36
Oj przestańcie się już wykłócać kto czyta ze zrozumieniem książkę czy komentarze, możemy rozmawiać o wydarzeniach z książki, a co mnie na przykład interesuje Gosia to który ty tom czytasz, jesteś do tyłu z kilkoma tomami i nie wiesz co się dzieje to się nie odzywaj.
Odpowiedz
# Gosia 2013-10-27 19:42
Cytuję x:
Oj przestańcie się już wykłócać kto czyta ze zrozumieniem książkę czy komentarze, możemy rozmawiać o wydarzeniach z książki, a co mnie na przykład interesuje Gosia to który ty tom czytasz, jesteś do tyłu z kilkoma tomami i nie wiesz co się dzieje to się nie odzywaj.

Będę komentować bo denerwuje mnie kiedy piszecie co się wydarzy w kolejnych tomach.Może ja nie chcę wiedzieć?Wolę pozbierać kilka tomów i dopiero usiąść przeczytać a nie czekać 6 dni na kolejny tom w kiosku.Prenumer uję i dopiero przysłali mi do 35tomu.Dlatego jestem trochę do tyłu z czytaniem (kończę 33).
Odpowiedz
# x 2013-10-28 14:04
Jak nie chcesz wiedzieć co się wydarzy to nie wchodź na tę stronę.
Odpowiedz
# karolina 2013-10-28 16:54
co sie dzieje w 39 i 40 bo nie mam gdyż się nie załapałam a szukałam wszędzie a chce wiedzieć czy Ole i Amaile będą znów razem co Hamnesowa urodzi i czy jej bratowa zachoróje poważnie? aż szkoda że Rawicz ma tak mało kiosków proszę powiedzcie albo to co wiecie powiedzcie chętnie bym kupiła oid uczciwej osoby te dwa tomik w granicach 5 zł bo nie mam więcej mam wszystkie poza 2-ma ostatnimi
Odpowiedz
# karolina 2013-10-28 17:11
Cytuję olcia:
Gosia ty jesteś dopiero w 31 tomie .....
A ja w 39 a i Ole żyje

Cytuję olcia:
Gosia ty jesteś dopiero w 31 tomie .....
A ja w 39 a i Ole żyje


mogłabyś Olciu streścić 39 powiedzież mi co się tam dzieje ponieważ ja nie mam bo nie było
Odpowiedz
# Gosia 2013-10-28 20:30
Cytuję karolina:
Cytuję olcia:
Gosia ty jesteś dopiero w 31 tomie .....
A ja w 39 a i Ole żyje

Cytuję olcia:
Gosia ty jesteś dopiero w 31 tomie .....
A ja w 39 a i Ole żyje


mogłabyś Olciu streścić 39 powiedzież mi co się tam dzieje ponieważ ja nie mam bo nie było

Karolino, najlepiej zamówić zaległe tomy oraz następne w wydawnictwie.Mo żna zamówić prenumeratę w każdej chwili.Ja zamówiłam od 14 tomu we wrześniu.Miałam dosyć biegania po kioskach i szukania, przerwałam kupowanie a we wrześniu postanowiłam dalej kontynuować .Zadzwoniłam do wydawnictwa (dane kontaktowe z tyłu książki)i zamówiłam prenumeratę od 14 części. Teraz jestem zadowolona.Prze syłają mi pocztą.Choć mam dopiero do 35 części ale już czekam na kolejną przesyłkę.
Odpowiedz
# x 2013-10-29 19:51
Cytuję karolina:
co sie dzieje w 39 i 40 bo nie mam gdyż się nie załapałam a szukałam wszędzie a chce wiedzieć czy Ole i Amaile będą znów razem co Hamnesowa urodzi i czy jej bratowa zachoróje poważnie? aż szkoda że Rawicz ma tak mało kiosków proszę powiedzcie albo to co wiecie powiedzcie chętnie bym kupiła oid uczciwej osoby te dwa tomik w granicach 5 zł bo nie mam więcej mam wszystkie poza 2-ma ostatnimi


Karolina Ole i Amelie znów będą razem, a Amelie urodzi syna.
Odpowiedz
# iwona 2013-11-08 22:18
jesli ktos moglby mi odsprzedac calosc sagi to prosze o kontakt
Odpowiedz
# iwona 2013-11-08 22:20
jesli ktos moze mi odsprzedac cala sage
tajemnice wodospadu to prosze o kontakt
Odpowiedz
# gosia 2013-11-10 17:12
Poruszę dosyć ważny temat.Czy sądzicie że na części 55 kończy się saga? Może znów się okaże że po kilku latach, kiedy już będziemy śledzić losy bohaterów kolejnej sagi, to dopiero ukaże się kontynuacja np."Tajemnicy wodospadu". Tak jest obecnie z sagą "Akuszerka". Po roku (albo i dłużej)ukazała się teraz dopiero kontynuacja.Bez sensu."Żyję" już losami Amalii a nie bohaterki tamtej powieści. Czy teraz też sprzedają nam bubel w postaci niedokończonej sagi?Czy po przeczytaniu 55 części będziemy jak czytelnik kryminału, który nie zna jego zakończenia. Może warto zbojkotować i nie kupować np następnej sagi.Tak aby wydawnictwo nie sprzedawało niedokończonych sag. A ile wydałam już na sagi, które nie były kompletne...Np 55cześci razy 9.90zł-to tylko jedna z sag.A zakończenia nie znam do dziś.Wymienię tylko kilka niedokończonych , które stoją na mojej półce: Saga o ludziach ze Złotej Góry, Akuszerka, Wiatr nadziei, Hannah.To wszystko zaczęte i niedokończone sagi!
Odpowiedz
# gosia 2013-11-15 20:31
Właśnie skończyłam 40 cz.sagi gdzie Tannel spada z konia i pewnie (choć nie jest to pewne w tej książce)traci dziecko.Dochodz ę do wniosku że w to beznadziejnie słabe.Fabuła oparta tylko na ciągłych morderstwach, śmierciach bohaterów no i oczywiście poronieniach i utratach ciąż!Czy już naprawdę nic ciekawszego autorka wymyśleć nie mogła?!
Odpowiedz
# x 2013-11-15 20:56
w 43 tomie robi się dość ciekawie
Odpowiedz
# Joanna 2013-11-17 11:26
Cytuję iwona:
jesli ktos moglby mi odsprzedac calosc sagi to prosze o kontakt

Cytuję iwona:
jesli ktos moglby mi odsprzedac calosc sagi to prosze o kontaktHey z miłą chęcią ci odsprzedam sage mam już 43tomy jeżeli jesteś zainteresowana to odpisz pozdrawiam zbieram do końca a potem nie bedzie mi już potrzebna
Odpowiedz
# BlackFalcon 2013-11-23 17:07
Pieprza idzie dostać z ich powiązaniami rodzinnymi :D. Kto czytał już 44 tom, ten zrozumie :).
Odpowiedz
# Anna 2013-11-24 22:47
Hej Gosia ;) Saga ma na pewno 55 tomów- więcej nie będzie- autorka pisze już nową, inną serię. Hannah została dokończona- 3 ostatnie tomy (38,39,40) ukazały się już dosyć dawno temu - zobaczyłam je przez przypadek na wystawie kiosku. Akuszerka będzie dokończona teraz- będzie wszystkie 66 tomów. Wiatr Nadziei ew. gdy saga skończy się w Norwegii- na razie nic nie wiadomo. A Ludzie ze Złotej Góry- cóż mała szansa że dowiemy się zakończenia- na początku 2014 r wyjdzie w Norwegii ostatni- 60 tom, a u nas wydali 46 i to nie działające już wydawnictwo :( Pozdrawiam :)
Odpowiedz
# gosia 2013-11-26 18:48
Aniu wszystko to rozumiem ale denerwuje mnie, że wydawnictwo mogłoby rozprowadzać całą sagę, wtedy gdy już jest w całości napisana.Np.dop iero teraz "Akuszerkę", czy "Hannah"(gdy autorka napisała 40 cz). Trudno wracać znów do losów Hannah czy Joanny.Czytając następne sagi, śledzę już losy kolejnej bohaterki,ale niedosyt i niesmak pozostają.To tak jakby Tajemnicę wodospadu wydali tylko do 30 czy 40 części a nie czekali na napisanie 55Czy my klienci wydawnictwa możemy mieć na to wpływ?
Odpowiedz
# Anna 2013-11-27 15:51
Hej :) masz rację to jest bardzo denerwujące i moim zdaniem oznacza brak szacunku do czytelnika. Oczywiście, że powinni wydawać zakończone, kompletne już sagi. Następna nieuczciwość to rozdzielanie 1 tomu wydania norweskiego na 2 polskie. Płacimy 2 razy więcej niż rzeczywista cena całej sagi. Dziedzictwo, Tajemnice, Przeznaczenie oraz obecnie wydawane Wilcze Oczy to właśnie w ten sposób podzielone sagi :/ Dziedzictwo i Tajemnice jeszcze w dodatku nie skończone. Niestety pewnie nami nikt nie będzie się przejmował, wydawnictwom chodzi raczej o zysk a nie dobro klientów ;( Pozdrawiam :)
Odpowiedz
# Elin 2013-12-04 22:11
Witam! odkupię sagę "tajemnica wodospadu "od 5 tomu ponieważ tylko 5 tomów było dostępnych u mnie w miejscowości ;/ jeżeli jest ktoś zainteresowany proszę o kontakt ekoewe@interia.pl
Odpowiedz
# Lena 2013-12-08 19:02
Czytał ktoś już 44 tom ? Ciekawie sie zaczyna robić . Ta książka jest wprost znakomita. Ciekawa fabuła no idealna =)
Odpowiedz
# Ulla 2013-12-08 19:10
Czytałam czytałam była super ;) teraz czekamy na kolejna część :D
Odpowiedz
# Ewelina 2013-12-10 09:33
Z chęcią odkupię sagę od 27 tomu do końca
Odpowiedz
# Joanna 2013-12-10 18:49
Sprzedam sage Tajemnica wodospadu mam już 46tomów jeżeli ktoś jest zainteresowany to prosze pisać na joanna.krzesaj@o2.pl
Odpowiedz
# Joanna 2013-12-10 18:52
Mam również Saga Przeznaczenie wszystkie tomy 1-47 jeżeli jest ktoś zainteresowany to proszę o kontakt joanna.krzesaj@o2.pl
Odpowiedz
# Grzegorz 2013-12-16 20:44
Witam, jestem zainteresowany kupnem sagi od tomu 17 do końca. Proszę o kontakt i propozycję cen na adres mailowy
Odpowiedz
# Grzegorz 2013-12-16 20:45
mail: dudik00@op.pl
Odpowiedz
# BlackFaclon 2013-12-20 21:58
Okładka 47 jest dosyć niepokojąca...
Odpowiedz
# Martyna 2013-12-27 20:28
Hej
Gdyby ktoś był zainteresowany kupnem Tajemnicy wodospadu to mam wszystkie części od 1 do 49 i na pewno dotrwam do końca czyli do 55 części .
Znajoma w kiosku odkłada mi jedną część w każdy piątek ;-0

Sprzedam lub zamienię na inną sagę
Odpowiedz
# BlackFalcon 2013-12-29 15:51
Ale się Ole na starość rasistą zrobił...
Odpowiedz
# x 2014-01-11 10:02
Kto przeczytał już 51 tom ?
Odpowiedz
# asia 2014-01-18 13:35
JA I NAWET 52 TOM
Odpowiedz
# kizia 2014-01-21 18:29
Cytuję Martyna:
Hej
Gdyby ktoś był zainteresowany kupnem Tajemnicy wodospadu to mam wszystkie części od 1 do 49 i na pewno dotrwam do końca czyli do 55 części .
Znajoma w kiosku odkłada mi jedną część w każdy piątek ;-0

Sprzedam lub zamienię na inną sagę

ja chetnie kupie od ciebie
Odpowiedz
# Martyna 2014-01-21 19:47
Podaję link do ogłoszenia Allegro http://allegro.pl/tajemnica-wodospadu-1-52-jorunn-johansen-gratis-i3868322731.html
Odpowiedz
# Gosia 2014-01-26 08:05
Czytam 41. cześć Jestem oburzona!!! Okazuje się że Tannel nie żyje.Co za głupia ksiażka. Akcja polega przede wszystkim na poronieniach i śmierciach!!!Mo że niech autorka uśmierci kolejnych bohaterów i Amalia zostanie samiutka i taki będzie koniec sagi.Treść jest da przewidzenia:Sz ept Lasu, czarownik i kolejna śmierć, gdzieniegdzie pojawi się jeszcze Czarna Księga którą przeniosą z miejsca na miejsce.To się zaczyna robić nudne.Wracam do książek C.Lackberg z "Czarnej serii".
Odpowiedz
# Gosia 2014-01-26 08:22
Jak pisałam poprzednio,czyt am dopiero 41cz.Kolejne (do 55)stoją na półce.Lubię pozbierać większą część książek i czytać sięgając po kolejne tomy.Mam chęć porzucić czytanie tej sagi,w związku z tym o czym pisałam poprzednio.Napi szcie czy warto sięgać [po kolejne tomy?Czy schemat jest ten sam:śmierć bohaterów, Czarna Księga przenoszona z miejsca na miejsce i kilka poronień po drodze? Polecam do przeczytania wspaniałe kryminały z "Czarnej serii" autorstwa Camilli Lackberg.To są książki bardzo ciekawie napisane.Poleca m.
Odpowiedz
# BlackFalcon 2014-01-27 02:11
Gosia - czytaj, czytaj :). W pewnym momencie autorka przenosi akcję trochę na Kajsę, pokazując jej życie z - uwaga, mały spoiler - mężem - a kto nim będzie i dlaczego, to się dowiesz :). Potem sytuacja się mocno komplikuje...
Odpowiedz
# Gosia 2014-01-27 17:30
Cytuję BlackFalcon:
Gosia - czytaj, czytaj :). W pewnym momencie autorka przenosi akcję trochę na Kajsę, pokazując jej życie z - uwaga, mały spoiler - mężem - a kto nim będzie i dlaczego, to się dowiesz :). Potem sytuacja się mocno komplikuje...

Dzięki za promyk nadziei!Czytam 42 a tu kolejne poronienie-Amal ii.Już myślałam że autorka musiała coś przeżyć, skoro ten wątek jest u niej tak częsty.Ale będę cierpliwa.Będę czytała dalej.
Odpowiedz
# BlackFalcon 2014-01-28 23:30
Gosiu, akurat poronienia będziesz musiała znieść, niestety...Ale wątek Kajsy mi się podoba.
Odpowiedz
# Gosia 2014-01-30 14:43
Czy Hannele odzyska swoją córkę?!!!(cz.45 )Jeśli Amalia straci kolejną ciążę, to przestaję czytać tę sagę!
Odpowiedz
# Elzbieta 2014-02-01 12:43
Witaj Martyna.
Bylabym zainteresowana kupnem.
Mail elzbietaskowronska@op.pl
Odpowiedz
# Gosia 2014-02-01 16:06
Napiszcie czy Hannele odzyska córkę?!!!
Odpowiedz
# BlackFalcon 2014-02-01 18:47
Gosia - chcesz spoiler? Dobra...Owszem. Nie pamiętam, w którym tomie ja przywiozą do domu. Spróbuje zrobić z matki wariatkę, ale potem uzna, że to był zły pomysł.
Odpowiedz
# Gosia 2014-02-02 23:06
Wiedziałam, że Ole to szuja!!!(cz.49) Sprzedać swoją córkę, przegrać majątek w karty!Dawno twierdziłam, że to Matti powinien żyć o Ole nie.Amalia nie powinna do niego się odzywać, ale pewnie zaraz wpuści go do łóżka jak tylko kiwnie on palcem-okazałab y się słaba charakterem.Pow inna od niego odejść!!!Mam nadzieje że Kasja ucieknie od takiego tatusia.
Odpowiedz
# Gosia 2014-02-02 23:54
Miałam rację Amalia szybciutko wybaczyła Olemu i "pozwoliła by wziął ją w ramiona"(cz.49 s132)Co za matka.Córka dla niej nie ważna tylko chwile sam na sam z Olem!!!Straciła m dla niej szacunek.Powinn a stracić kolejną ciążę - za karę.Już mi jej nie szkoda.Zero charakteru.Dziw i mnie też Kasja:"Nigdy ci tego nie wybaczę, tato.Ale i tak cię kocham"(s131)Po winna mu splunąć w twarz a nie tak mówić.
Odpowiedz
# BlackFaclon 2014-02-04 14:42
Gosia, nawet mi nie mów...Tęsknim za Mittim jak nie wiem, co ;((.
Odpowiedz
# Gosia 2014-02-06 07:29
Szkoda Mittiego...Wści ekła jestem na rodziców Kasji, zwłaszcza na Olego!!!Czekam na kolejne tomy - niestety uroki prenumeraty(prz yślą tomy 51 - 55 po ukazaniu się 55 w kioskach)Nie czytam zapowiedzi, które znajdują się wyżej aby nie zepsuć przyjemności późniejszego czytania.Cieszę się że córeczka Hannele odnalazła się.Tylko Kasja teraz taka biedna.Oby mogła być z Kallnem.Amalia nie miała szczęścia z Mittim, to może choć Kasja z Kallnem.
Odpowiedz
# Angela 2014-02-06 12:50
wiecie co to zwrot akcji??? i pierw proszę przeczytać potem komentować .. kallin umiera w pożarze . zawiódł Kajse bo zadał się z inną kobietą (jak się później okazało dziwką ) wyszedł za nią , a ona go rzuciła dla syna od Petera. Kajsa jest szczęśliwa z Viktorem ;P i gitara
Odpowiedz
# BlackFalcon 2014-02-06 15:39
Angela dzięki za spoiler co do dalszych losów Kallina! Wrrrrr. Tak się nie robi. Ostrzegaj, że piszesz spoiler, zanim go napiszesz.

Gosia - Ano szkoda, to był mój ulubieniec. Ciekawi mnie, co powiesz po kolejnych tomach...autork a znowu coś zakręci :).
Odpowiedz
# Gosia 2014-02-06 16:43
Black Falcon,dzięki za ostrzeżenie przed komentarzem Angeli.Nie będę go czytała, bo nie chcę na razie wiedzieć co z Kallinem - sama przeczytam jak już będę miała książki.Masz rację, że należy pisać o chęci napisania spoilera.Ciekaw i mnie co autorka zakręci - chętnie będę czytać.
Odpowiedz
# x 2014-02-06 18:21
W piątek ostatni tom - 55, potem ukaże się saga Taniec Płomieni, ktoś ma zamiar czytać ??
Odpowiedz
# BlackFalcon 2014-02-06 18:58
Gosia - nie ma za co :). Najlepiej chyba, komentując jakiś tom, pisać z przodu, o którym się piszę - te kilka literek mogą uchronić nas przed spoilerami. Ja osobiście dopiero zaczęłam czytać 54 tom, bo w międzyczasie dokańczam "Hannah" i nie wiem jeszcze, co sie wydarzy w 54 tomie "TW". Będziesz kupować nową sagę? Ja się waham, bo słyszałam, że Jane Mysen nie warto...W ogóle fajnie by było kiedyś przeczytać nową sagę autorstwa Jorunn Johansen, którą JJ właśnie pisze...
Odpowiedz
# gosia 2014-02-19 20:47
dot.cz 52,53:rzeczywiś cie wątek Kasji jest bardzo ciekawy.Poza tym jestem przekonana, że autorka coś musiała przeżyć jeśli chodzi o ciąże, poronienia - kolejne dwa poronienia!Możn a było zakłady stawiać:"Kto da więcej"Ciekawe, czy z Viktorem też poroni,jeśli zajdzie z nim w ciąże?!Ale sam watek jest ciekawy.
Odpowiedz
# lidka 2014-02-21 17:57
mam do odsprzedania cala sage TAJEMNICA WODOSPADU ktoś chętny??jeśli tak to mój.nr.tel.5147 71807
Odpowiedz
# Marzena 2014-08-26 01:42
Witam chetnie zakupię tom
39 i 52 tej sagi. PILNIE!!! kontakt na e-mail karolowa29@interia.pl
Odpowiedz
# magda 2014-09-09 17:45
Wiam mam do sprzedania wszystkie ksiazki tajemnicy wodospadu
Odpowiedz
# magda 2014-09-09 17:46
[quote name="magda"]Wi tam mam do sprzedania wszystkie ksiazki tajemnicy wodospadu chetni pisac na adzia1501@gmail.com pozdrowionka
Odpowiedz
# Agata 2014-09-28 18:45
mam do sprzedania książki 'Tajemnice wodospadu'54 tomów, nie mam tomu 38 jeżeli ktoś jest zainteresowany proszę o kontakt e-mailowy lipka_1973@o2.pl pozdrawiam !
Odpowiedz
# milena 2015-02-08 15:11
Poszukuję "Tajemnicy wodospadu" tom: 27, 29 i 44 . Ktoś, coś???
Odpowiedz
# magda 2015-06-24 19:30
Mam do sprzedania książki oprócz 3 lub 4 pierwszyxh części ! Sprzedam jak najszybciej !! Proszę kontaktowac się na gmail adzia1501@gmail.com
Odpowiedz
# magda 2015-06-28 07:00
Mam do sprzedania książki oprócz 3 lub 4 pierwszyxh części ! Sprzedam jak najszybciej !! Proszę kontaktowac się na gmail adzia1501@gmail.com
Odpowiedz
# Kasia 2015-08-16 12:37
Widziałam w kiosku 40 tom tej sagi
Odpowiedz
# Kasia 2015-08-16 12:37
Cytuję Kasia:
Widziałam w kiosku 40 tom tej sagi

Dzisiaj w kiosku
Odpowiedz
# Anna 2016-03-02 16:41
Witam ,czy ktos posiada sage Grzech pierworodny?w całosci i za ile?
Odpowiedz
# Monika 2016-05-30 20:36
Dzień dobry wszystkim!

Mam do sprzedania całą sagę "Tajemnica wodospadu". Książki są w nienagannym stanie, wyglądają jak nowe. Cena do negocjacji.

Chętnych proszę o kontakt na adres mailowy: minka180@wp.pl

Pozdrawiam wszystkich fanów :)
Odpowiedz
# Justyna 2016-09-30 17:43
Właśnie pojawił się 1 tom tej sagi w kioskach, sprzedaż serii planowana jest na 1 lutego.
Zastanawiam się czy warto w tą sagę inwestować?
Odpowiedz
# danuta 2017-01-14 21:21
mam do sprzedaży cały komplet zainteresowanyc h proszę o kontakt saga warta przeczytania.
Odpowiedz
# danuta 2017-01-14 21:23
chętnych proszę o kontakt na adres danutaweiman@interia.pl
Odpowiedz
# Dorota 2017-04-10 14:43
Mam do sprzedania komplet za 1/3 ceny. zainteresowane osoby proszę o podanie maila w odpowiedzi na mój komentarz.
Odpowiedz

Czat

Mike Livingston - 16/10/2021 - 10:31

Hi there Do you want a quick boost in ranks and sales for your saginorweskie.pl website? Having a high DA score, always helps Get your saginorweskie.pl to have a DA between 50 to 60 points in Moz with us today and reap the benefits of such a great feat. See our offers here: https://www.monkeydigital.co/product/moz-da50-seo-plan/ NEW: https://www.monkeydigital.co/product/ahrefs-dr60/ thank you Mike Livingston Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Georgerig - 16/10/2021 - 02:45

Our systems are verified, authenticated and encrypted by the most advanced digital security certification authority -Thawte. Dubai Visa I love this store !!! Once I have discovered it for myself, I no longer waste time on shopping malls. There is no such assortment anywhere else! Moreover, it is being updated at a breakneck speed. http://offeramazon.ru/p65u

Petervtz - 15/10/2021 - 15:18

Delete,please! .

СloudeJam - 15/10/2021 - 09:42

Накажите конкурентов которые мешают развивать Ваш Веб-проект! Что умеют наши программы?! Выбить сайт конкурента из поисковых систем, либо понизить его рейтинги. Скликивание рекламы у сайта конкурента, после чего рекламные партнерки наложат санкции на такой сайт! И многое другое. Подробнее на нашем сайте: https://freetopfast.com

СloudeJam - 14/10/2021 - 17:49

Здравствуйте, ознакомьтесь пожалуйста, у нас для Вас два предложения, которых нет на рынке. «UltimateSpiderBot» а так-же «EliteDynamicProxyGeneration» 1.) UltimateSpiderBot - Программа для быстрого вывода Веб-сайтов в ТОП, с мощнейшей Антидетект системой. Все действия программы неотличимы от человеческих! - Ваш сайт в ТОП. - Счетчик посещений растет на глазах. - Система Антидетект. - Антиконкурент. - И многое другое. 2.) EliteDynamicProxyGeneration - Многопоточный Генератор Элитных Динамических Socks-5 Прокси-серверов. - Динамические прокси, обновляются автоматически каждые 10 минут. - Неограниченное количество прокси. - Настройка занимает 10 секунд. У нас НЕТ Абонплаты, нет привязки к компьютеру! Подробнее: https://freetopfast.com

  • :D
  • :S
  • :(
  • :)
  • :O
  • ;)
  • lol
  • :@
  • :P
Anuluj

Licznik odwiedzin

056972
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ostatni tydzień
Ten miesiąc
Ostatni miesiąc
Wszystko
112
219
1135
53586
4079
8585
56972

16-10-21 14:12


Copyright © 2021 Sagi Skandynawskie Rights Reserved.