foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


Niewydane sagi

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Trine Angelsen

Thea z dalekiej północy

 

 

Pasjonująca opowieść, której akcja rozgrywa się na początku XX w. na Lofotach – norweskich wyspach leżących za kołem podbiegunowym. Główną bohaterką sagi jest piękna Thea Lund, która właśnie wkracza w dorosłość, przeżywa pierwszą miłość i odkrywa, że jej dotychczasowe życie zbudowane jest na gęstej sieci kłamstw.

 

Seria ukazała się w 2015 roku.

Tytuł oryginału: Thea.

 

 

 

1. Tajemnice

 

Córka kupca Thea Lund wyróżnia się wśród mieszkańców małej wsi. Jest bardzo ładna, pewna siebie i rzadko ukrywa to, co myśli. Thea ma też dobre serce - pomaga sąsiadom oraz swojej przyjaciółce Jenny pochodzącej z ubogiej rodziny. Wzorem dla Thei jest ciotka Kaja, właścicielka sklepu z eleganckimi ubraniami w Kabelvag. W przeciwieństwie do surowej matki ciotka rozpieszcza siostrzenicę. Dziewczyna przekonuje się jednak, że Kaja skrywa pewną tajemnicę. 

 

Wzrok dziewczyny zatrzymał się jeszcze na szafie z ubraniami. Czy mogłaby?... Nie potrafiła się powstrzymać i otworzyła szeroko drzwi. Przerażona spoglądała przed siebie. Co, na Boga... Dlaczego...? Pytania zniknęły, gdy nagle usłyszała odgłosy z korytarza. Pośpiesznie zamknęła drzwi i wybiegła. Policzki płonęły jej ze wstydu, serce biło mocno, musiała oprzeć się o ścianę.

 

1

 

2. Niebezpieczna zabawa

 

Thea doskonale czuje się u pani Monsen, u której uczy się, jak zostać wzorową gospodynią. Zaprzyjaźniła się tu z beztroską Tobine i będącą jej przeciwieństwem, Marte. One obie także uczą się prowadzenia domu. Tymczasem w pokoiku na poddaszu dziewczęta w tajemnicy przed wszystkimi oddają się wieczorami pewnej niebezpiecznej zabawie.

 

Thea położyła palec wskazujący na nóżce od kieliszka i powiedziała:

- Czy tata ma tajemnicę, którą chce ukryć przed wszystkimi?

Kieliszek zadrżał, a następnie zaczął przesuwać się w szalonym tempie po tabliczce…

 

2

 

3. Czas nadziei

 

Thea wraz z ciotką Kają robią, co w ich mocy, by ukryć, że miały coś wspólnego z napaścią na Reidara. Nie jest to takie proste, zwłaszcza że lensman podejmuje śledztwo. Tymczasem gruchnęła wieść, że największy wróg Thei żyje… Z kolei Jenny zachodzi w ciążę, a gdy wreszcie zbiera się na odwagę i mówi o tym ukochanemu, jego reakcja pogrąża ją w rozpaczy…

 

- Ale co ze ślubem… i wszystkimi naszymi planami? – zaszlochała.

- Czy ty nic nie rozumiesz? – warknął. – Nie będzie żadnego ślubu! Ubzdurałaś coś sobie niepotrzebnie! Z nami koniec!

 

3

 

4. Ukryte kłamstwa

 

Thea postanawia rozprawić się z Reidarem raz na zawsze. W tym samym czasie ktoś wybija szybę wystawową w sklepie Kai w Kabelvåg. Czy to tylko wybryk miejscowych urwisów, czy może ostrzeżenie od złoczyńcy, który ma dużo poważniejsze zamiary?

 

- Czy stało się coś złego? – zapytała i splotła dłonie na plecach.

- Siadaj, proszę – pani Monsen wskazała na krzesło.

Thea przysiadła na samym brzeżku, tymczasem gospodarz odchrząknął.

- Właśnie wróciłem z Kabelvåg. Usłyszałem tam, że do twojej ciotki, panny Kai, ktoś się włamał.

 

4

 

5. Oszukana

 

Thea była zawsze bardzo przywiązana do siostry swojej mamy, Kai. Gdy jednak odkryła jedną z tajemnic ciotki, wpadła w furię.

 

- Przestań opowiadać mi takie bzdury. Wstydzę się za ciebie. I jestem pewna, że Pan też. On cię osądzi, kiedy staniesz przed jego obliczem. – Thea odwróciła się, zamierzając wyjść, ale jeszcze się zatrzymała. – A ja byłam w ciebie taka zapatrzona. Teraz cię nienawidzę i nie chcę już nigdy, przenigdy mieć z tobą nic wspólnego!

 

5

 

6. Więzy krwi

 

Thea jest do głębi poruszona tym, czego dowiedziała się o Joakimie. Zrywa z nim kontakty i zwraca mu zaręczynowy pierścionek. Niedługo potem jedna z nauczycielek w szkole ma wypadek, a Thea, choć niechętnie, zgadza się ją zastąpić. Tymczasem jeden z uczniów zachowuje się nieznośnie, co Theę wyprowadza z równowagi.

 

The wstała i dołożyła kilka kostek torfu do ognia.

- Czy cos się stało?

- Doszły mnie słuchy, że byłaś niegrzeczna dla jednego z uczniów - rzekł dyrektor.

Thea roześmiała się mimowolnie.

- To syn jednej z najważniejszych osobistości w Kabelvåg!

 

6

 

7. Panna z dzieckiem

 

W Vestbygda mieszkańcy chodzą do domu ludowego na spotkania z młodym kaznodzieją Arve Olsenem. Kobiety są oczarowane przystojnym mężczyzną o intensywnie niebieskich oczach. Wśród nich znajduje się także Jenny.

 

- Jesteś bardzo ładną kobietą, Jenny. Wiesz o tym? Co się w takich chwilach mówi?

- Dziękuję – szepnęła i spuściła wzrok.

Wtedy on ujął ją pod brodę i zmusił, by na niego spojrzała.

 

7

 

8. Ucieczka

 

The zaczyna rodzić. Wszystko wskazuje na to, że będzie to bardzo dramatyczne przeżycie. Zanim dziewczyna dojdzie do siebie, matka zdąży poczynić plany na przyszłość. By uniknąć wstydu, Svanhild uważa, że najlepiej będzie oddać dzieci Thei do adopcji. The nie widzi innego wyjścia jak tylko ucieczka.

 

The bez szmeru wzięła w ramiona tobołek z dziećmi, drugą ręką ujęła walizkę i wstrzymując oddech, na palcach schodziła po schodach. Małe aniołki wciąż spały, nawet nie zauważyły, że znajdują się w objęciach matki. Żeby tylko zimne powietrze ich nie obudziło.

 

8

 

9. Szokujące odkrycie

 

Thea jest pogrążona w rozpaczy po rozstaniu z Joakimem. Rozumie, że pomiędzy nimi do niczego nie może już dojść i postanawia zacząć wszystko na nowo. Udaje się do Bodø. Tuż przed wyjazdem znajduje jednak w sekretarzyku rodziców fotografię. Pokazuje ją ojcu. Czy Thea pozna wreszcie prawdę o swoim pochodzeniu?

 

- Tato, dostrzegasz podobieństwo między babką a ciotką Kają?

- Tak, a o co chodzi?

- Czy nie widzisz tego, czy po prostu nie chce się przyznać?

- Do czego? – spytał niepewnym głosem Gustav.

- Wiem, że nie jestem córką mamy.

 

9

 

10. Trudne wybory

 

Tobine nawiązuje romans z Gabrielem i traci dla niego głowę. Jego żona, Albertine, nie ma pojęcia, kim naprawdę jest nowa służąca i kto odwiedza ją wieczorami... Tymczasem Thea, mieszkając w Bodø, stara się zapomnieć o swym ukochanym Joakimie. Kiedy jednak Gina przekazuje jej najnowsze wieści o nim, odnawiają się na pozór zabliźnione rany. 

 

- Theo, muszę ci coś powiedzieć. Chodzi o Joakima. 

- Tak? - spytała dziewczyna ledwie słyszalnym głosem. 

- Wiesz, on... znalazł sobie inną. Są zaręczeni i niebawem się pobiorą.

 

10

 

11. Na zawsze twoja

 

Oświadczyny Aleksandra kompletnie zaskoczyły Theę. Może powinna je przyjąć? Wszak Aleksander to mężczyzna o ustabilizowanej pozycji finansowej, ma mieszkanie i pracę. Czy jednak Thea jest w stanie zapomnieć o Joakimie?

 

- Uczynię wszystko, żebyś była szczęśliwa – oświadczył.

A więc to jednak nie sen. On naprawdę zadał jej to pytanie.

- Nie musisz od razu odpowiadać – rzekł. – Lepiej może, żebyś się zastanowiła i nie działała pochopnie.

 

11

 

12. Łzy radości

 

Thea poznaje imię swojej biologicznej matki. Czy odważy się nawiązać z nią kontakt, pomimo tego, iż kobieta przebywa w szpitalu dla nerwowo chorych? Na szczęście Thea jest szczęśliwa u boku Aleksandra. Pewnego dnia nadchodzi zaproszenie od dawnego ukochanego, Joakima. Thea, goszcząc u niego, spotyka też jego śliczną żonę…

 

- Cóż, wy już się znacie – stwierdziła Kristen, wyrywając Theę z zamyślenia. – Słyszałam, że przed laty mieliście nawet mały romans – zaśmiała się perliście, zupełnie bez złośliwości.

A więc ona tak na to patrzy, pomyślała Thea. Uważa, że był to tylko niewielki romans. Przelotna miłostka sprzed wielu lat…

 

12

 

13. W szponach strachu

 

Tobine wciąż kocha się w Gabrielu, jednak on spędza ostatnio wiele czasu przy schorowanej żonie. Tymczasem z wizytą w domu państwa Scottów zjawia się młody malarz, a wtedy służąca zyskuje nowego wielbiciela… The jest przekonana, że w Emilie zyskała prawdziwą przyjaciółkę. Niestety, dziewczyna niespodziewanie odsłania swoją drugą twarz…

 

Emilie spojrzała na Theę z triumfem.

- Jeszcze wiele takich nocy spędzę z Aleksandrem. Ale najpierw ty musisz zniknąć! No już, pij! – poleciła i przystawiła kubek do ust Thei.

- Co to takiego? – spytała dziewczyna.

- Trucizna, rzecz jasna.

 

13

 

14. Uprowadzenie

 

Catharina zdradza imię biologicznego ojca Thei, który zniknął wiele lat temu. Matka nigdy nie była w stanie wymazać z pamięci swojej wielkiej miłości. Czy on nadal żyje? Thea zwraca się do jasnowidzącego Isaka w nadziei, że on jej pomoże. 

 

- Nie musisz długo szukać swojego ojca, Theo. Odpowiedź jest tuż obok.

 

14

 

15. Wyznanie

 

Thea i Joakim żyją z dala od siebie Każde z nich ma własną rodzinę. Gdy jednak Joakim przyjeżdża z wizytą do Vestbygda, nie jest w stanie dłużej ukryć swoich prawdziwych uczuć do Thei. W Kabelvag Tobine zdradza służbie, iż wkrótce poślubi Gabriela. Wiadomość ta nie spotyka się ze szczególnie ciepłym przyjęciem. Nikt też nie spodziewa się dramatu, który wydarzy się w ten uroczysty dzień... 

 

Niepodziewanie Joakim przywarł ustami do warg Thei. Dziewczyna zamarła, czuła się tak oszołomiona, lecz z całego serca pragnęła, by ta chwila nigdy się nie skończyła. 

- Theo, jak... Wciąż cię kocham - szepnął Joakim.

 

15

 

16. Przemilczenia

 

Od pamiętnej katastrofy na morzu i śmierci Aleksandra minęło dziesięć lat, jednak Thea wciąż nosi w sobie obraz męża takiego, jakim był za życia. Wkrótce inne wydarzenia sprawią, że otworzą się stare rany.

 

- Na pewno jakoś to będzie! – pocieszał ją Gabriel.

- O czym ty mówisz? – spytała Tobine, odwracając się do męża.

- No, sobotnie przyjęcie z niefortunnym zestawem gości. Opowiemy Thei o tym, co wiemy?

- Nie, lepiej nie! Tylko my znamy jego tajemnicę i niech tak zostanie.

 

16.

 

17. Zdrada

 

Z podkładu statku Hurtigruten Joakim w zadumie spogląda na rysujący się w oddali ląd. Już wkrótce dotrą do Kabelvag. Co go tam czeka? Jak ułoży im się życie? Czy spełnią się jego ukryte marzenia? 

 

- Stoisz tu i marzniesz? - Kirsten ujęła go pod ramię. 

- Nie, nie zimno mi - skłamał. - Jestem ciepło ubrany. 

- Już niedługo przybijemy do brzegu. Myślisz, że będzie nam tu dobrze?

- Z pewnością, moja droga.

 

17

 

18. Morze płomieni

 

W Kabelvag wybucha pożar. W ogłuszającym hałasie wśród morza płomieni znajduje się córka Thei. 

 

Erika, chwyciwszy Minę w pół, otworzyła drzwi, za którymi stała ściana stalowego, gryzącego dymu. Tak strasznie szczypał w oczy, że nie dawało się w ogóle patrzeć. Erika ruszyła przed siebie. Ból przeszywał jej gołe nogi, szloch ściskał gardło...

 

18.

 

19. Taniec cieni

 

Na wieść o tym, że wdowa Birgit, uwodzi miłego, lecz naiwnego Martina, Jenny jest poważnie zmartwiona. Krążą bowiem pogłoski, że Birgit ma na sumieniu śmierć męża, i że sama odebrała mu życie. Czy Martin miałby być jej kolejną ofiarą? 

 

Birgit z zadowoleniem się uśmiechnęła. Oj, żeby tak ludzie we wsi wiedzieli, ileż to ona skrywa tajemnic. O to wcale jeszcze nie koniec. Bo Birgit ma plan, a jeśli już sobie coś postanowi, to tak musi być...

 

19

 

20. Tęsknota

 

Kiedy Ivan i Marianne zostają przysypani przez lawinę, Thea obawia się najgorszego. Dni mijają. Jej dziecko szczęśliwie się odnajduje, ale wygląda na to, że żywioł pochłonął Ivana. Czy jednak ten człowiek zasłużył sobie na tak straszliwy los?

 

Nagle wydało jej się, że ktoś ją woła. Cichutko, niemal szeptem.

- Theo! Theo, pomóż mi...

Odwróciła się i spojrzała na rumowisko. Czy to on? A może to wiatr? Nie, to niemożliwe, by Ivan przeżył. Żadna ludzka istota nie wyszłaby z tej katastrofy cało...

 

20

 

21. Zemsta przeszłości

 

Nastał dzień konfirmacji Pera. Z tej okazji Jenny przygotowała wspaniałe przyjęcie. Tymczasem pojawia się na nim niespodziewany gość: kaznodzieja, Arve Olsen, a wtedy atmosfera rodzinnego spotkania gwałtownie się zmieniła...

 

- Nie zajmę wam wiele czasu - rzekł Arve i uśmiechnął się do pozostałych biesiadników, pośród których niejeden uczestniczył w jego spotkaniach. - Chciałbym tylko przekazać ten mały podarunek. Nic wielkiego, ot psałterz w złoconej skórze, z płatkiem złota na okładce. No, ale czegóż się nie robi, gdy jedyny syn przystępuje do konfirmacji?

 

21

 

22. Poranna rosa

 

W sklepiku w Vestbygda niespodziewanie pojawia się Solveig. Benjamin jest zafascynowany jej urodą, a także światowym zachowaniem. Tymczasem Thea jest dumna z tego, że jej sklep coraz lepiej się rozwija. Jednak nie wszyscy życzą jej dobrze...

 

Nagle stanęła jak wryta. Jej serce na chwilę niemal przestało być, a potem oblał ją zimny pot. Na pobielonej ścianie, tuż obok witryny, widniał napis: "Ladacznica!". Wielkie, skreślone czerwoną farbą litery, gdzieniegdzie spływające niczym krew, boleśnie kuły w oczy...

 

22

 

23. Spóźniony powrót

 

Podczas choroby Gabriela Tobine przeżywa trudne chwile. Postanawia opowiedzieć Magnusowi o chorobie ojca. Gdy zaś zwalnia Victorię, wierzy, że nareszcie będzie mogła odetchnąć.

 

Zamknęła drzwi i wróciła do siebie. Zmarzła, więc staranniej otuliła się kołdrą. Już zaczynał morzyć ją sen, gdy naraz zorientowała się, że materac obok lekko się ugina. Ktoś przysiadł na brzegu. Zanim zdążyła zareagować, poczuła czyjąś rękę na swoich ustach....

 

23

 

24. Gorące serca

 

Thea i Fabian pobierają się, Thea jest szczęśliwa, pragnie być oddaną żoną, jednak Joakim nadal zajmuje w jej sercu ważne miejsce. Tymczasem Jetta dowiaduje się, że Stian opuszcza Vestbygda. To dla niej wielkie zaskoczenie, lecz zarazem ulga, że każde z nich podąży teraz własną drogą....

 

Benjamin przerwał dziewczynie w pół zdania. 

- Napisałem do Solveig, że jest w moim życiu ktoś inny. Musiało upłynąć trochę czasu nim zrozumiałem, że to ciebie kocham, Jetto.

 

24

 

25. Siła nienawiści

 

Uniewinniona Siri wychodzi z więzienia i wraca do domu. Pragnie spokoju i wciąż wierzy, że kiedyś odzyska swojego synka. Jednak mieszkańcy Vestbygda okazują jej jawną wrogość.

 

- Puść go, wiedźmo! Słyszysz? Masz go natychmiast puścić!

Siri szybko postawiła chłopca na ziemi.

- Ja tylko...

- Nie wolno ci go dotykać! - wrzasnęła Birgit. Oczy miała szeroko otwarte, usta wykrzywił paskudny grymas.

- Nie chcę cię tu widzieć! Rozumiesz?

 

25

 

26. Śmiertelna ofiara

 

Odnalazłszy potężny zapas butelek, które jego żona pochowała w różnych miejscach w całym domu, Joakim doznaje szoku. Wstrząs jest jeszcze większy, gdy okazuje się, że nie jest to jedyna tajemnica Kirsten...

 

- Nie wierzyłem w plotki, że tyle pijesz. Nie chciałem spojrzeć prawdzie w oczy. Jaki ze mnie głupiec!

- Żebyś wiedział! - zaśmiała się urągliwie Kirsten. - Jesteś skończonym głupcem, Joakimie. Co z ciebie za mężczyzna! Nawet nie potrafiłeś dać mi dziecka. Musiałam poszukać sobie innego.

 

26

 

27. Bez sumienia

 

W Oslo Solveig z trudem znosi fakt, że chlebodawczyni nią pomiata, dlatego dziewczyna postanawia uwieść jej męża. Tymczasem ku przerażeniu Jenny do Vestbygda wraca Arve Olsen. Kobieta boi się, że znowu będzie próbował odebrać jej syna, Pera, więc razem z Theą przygotowuje plan...

 

- Musimy pozbyć się go stąd raz na zawsze - rzekła Thea. 

- Ale jak? - zastawiała się Jenny. 

- Jeszcze nie wiem, będę o tym myśleć. Ale nie martw się, damy sobie radę.

- Wiesz co? A ja chyba mam pomysł...

 

27

 

28. Zła krew

 

Joakim postanawia odesłać Kirsten do Oslo, ona jednak nie chce do tego dopuścić. Udaje więc, że popada w depresję. Liczy, iż w ten sposób odzyska Joakima. Ale jej przekonująca gra odniesie zgoła inny skutek. Tymczasem Erika zachodzi w ciążę, jednak to nie Adrian jest ojcem dziecka. Ślub tych dwojga stoi pod znakiem zapytania. 

 

- O co chodzi Eriko? 

- Ja... Jestem w ciąży - rzekła. Głos jej drżał, nie była tak silna, jak sobie obiecała. 

- W ciąży?

- Tak. Ale ojcem jest kto inny, bo przecież ty i ja nigdy tego... nie robiliśmy.

 

28

 

29. Zemsta o północy

 

Benjamin pokłócił się z Jettą. Pewnego dnia, gdy przechadza się uliczkami Svolvaer, spotyka Solveig, która powróciła na północ. Z kolei znajomość między Karlem a Regine kwitnie. Każde z nich wierzy, że spotkało świetną partię. Wkrótce jednak Karl odkrywa, kim w rzeczywistości jest jego wybranka.

 

- A więc pochodzisz z Lofotów, Regine? Albo raczej Birgit?

- O czym ty mówisz?!- Kobieta umknęła spojrzeniem i zaczęła nerwowo kręcić guzikiem płaszcza.

- Skończ z tą grą, Birgit - rzucił ostro. - Wiem o tobie wszystko. O mężu, którego zabiłaś, o pieniądzach, które przywłaszczyłaś, i o dziecku, które ukradłaś!

 

29

 

30. Pożegnanie

 

Thea żałuje, że okłamała Fabiana i po kryjomu spotkała z Joakimem. Uznaje, że powinna przeprosić męża. Tymczasem odwiedzi ją Erika, by wyznać, kto jest ojcem jej córeczki Cathariny. We wsi krążą plotki, że pastor Jeremias źle traktuje swoją żonę Mette. Jetta postanawia sprawdzić co naprawdę się dzieje na plebanii i odkrywa, że sprawny mają się całkiem inaczej, niż początkowo sądziła...

 

30

 

~ Koniec ~

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze   

# Nayu 2015-04-08 20:28
Właśnie zakupiłam pierwszy tom tej sagi i zapowiada się ciekawie ^^
Odpowiedz
# zuza 2015-04-14 10:59
ja juz czekam na 3 ciekawa wciagajaca i zyciowa mnie sie podoba :lol:
Odpowiedz
# mdusia123 2015-04-30 19:10
A kiedy będzie piąta część? Jutro (raczej nie, bo przecież jest święto)? Za tydzień dadzą dwie (to by było super)? Czy tradycyjnie za tydzień dadzą tylko jedną? Ktoś wie?
Odpowiedz
# Sol 2015-05-01 11:46
Cytuję mdusia123:
A kiedy będzie piąta część? Jutro (raczej nie, bo przecież jest święto)? Za tydzień dadzą dwie (to by było super)? Czy tradycyjnie za tydzień dadzą tylko jedną? Ktoś wie?

Albo będzie jutro, kioski normalnie powinny być otwarte, albo w poniedziałek
Odpowiedz
# mdusia123 2015-05-01 11:59
Cytuję Sol:
Cytuję mdusia123:
A kiedy będzie piąta część? Jutro (raczej nie, bo przecież jest święto)? Za tydzień dadzą dwie (to by było super)? Czy tradycyjnie za tydzień dadzą tylko jedną? Ktoś wie?

Albo będzie jutro, kioski normalnie powinny być otwarte, albo w poniedziałek

A w takich zwykłych osiedlowych sklepach? Moi rodzice mają sklep, w którym jest "mydło i powidło" (od alkoholu do makaronu) i już wczoraj nie było u nich gazet. Dzisiaj pewnie też ich nie będzie. A jak nie będzie gazet, nie będzie też i książki. Ale może faktycznie dadzą w poniedziałek. Na to nie wpadłam.
Odpowiedz
# Matra 2015-07-03 16:52
Kocham tą sagę
Odpowiedz
# Becia 2015-07-22 09:13
kurcze nie mogę nigdzie dostać 16 tomu ;( nie spodziewałabym się, że Aleksander umrze ;((
Odpowiedz
# Izabela 2015-09-12 22:43
witam, zdecydowanie kupie cala sage Thea z dalekiej polnocy (30 tomow)koncem pazdziernika po max. 3 zl za 1 tom, pozdrawiam
Odpowiedz
# Madzialena 2015-10-05 08:52
Warto czytać Theę?Zastanawia m się, czy ją kupić w całości na Allegro, jak wyjdzie 30 tom.
Odpowiedz
# Guest 2015-11-06 17:13
Zapraszamy do polubienia naszej strony o sagach norweskich na Facebooku. Podaje link :https://www.fa cebook.com/Sagi -Norweskie-1143 983608963403/ti meline
Odpowiedz
# Guest 2015-11-12 11:01
Link nie działa, Guest :(
Odpowiedz
# Guest 2015-11-23 16:44
Cytuję Guest:
Link nie działa, Guest :(

Tak wiem niestety, spróbuj skopiować i wkleić :-)
Odpowiedz
# Berenika 2015-12-06 14:02
Mam do sprzedania sagę "Thea z dalekiej północy", całość 30 tomów za 120 zł. Kontakt: berenika.zww@gmail.com
Odpowiedz

Czat

Earnings from $198000 in - 24/10/2021 - 02:57

Earnings before $176000 in Week >>>>>>>>>>>>>> http://calif.sn/brbqpdm

Your friends are already - 24/10/2021 - 02:56

Start earning from $191000 in Week >>>>>>>>>>>>>> http://slnk.info/hnble

Earnings from $147000 per - 24/10/2021 - 02:55

Earnings before $162000 in Week >>>>>>>>>>>>>> https://1borsa.com/6bc9q

Your neighbors are alread - 24/10/2021 - 02:53

This is your chance to earn before $146000 in Week >>>>>>>>>>>>>> https://vae.me/L6s5

Your friends are already - 24/10/2021 - 02:52

Stable income before $118000 per day >>>>>>>>>>>>>> https://ic9.in/1843354

  • :D
  • :S
  • :(
  • :)
  • :O
  • ;)
  • lol
  • :@
  • :P
Anuluj

Licznik odwiedzin

062247
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ostatni tydzień
Ten miesiąc
Ostatni miesiąc
Wszystko
176
1178
4826
55837
9354
8585
62247

24-10-21 08:54


Copyright © 2021 Sagi Skandynawskie Rights Reserved.