foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


Niewydane sagi

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Bente Pedersen

Trzy siostry

 

 

Trzy siostry to piękna opowieść o ludziach, którzy umieją kochać i nienawidzić, i którzy nigdy się nie poddają... Akcja powieści rozgrywa się na północy Norwegii, w drugiej połowie XIX wieku.

 

Seria ukazała się w 2006 roku do tomu 27. W roku 2010 została wydana ponownie do tomu 39. W oryginale liczy 65 tomów.

Tytuł oryginału: Tre søstre.

 

 

Trzy siostry

 

 

 

1. Pierwszy taniec

 

Ingrid, Stina i Laponka Aile nie są ze sobą spokrewnione. Przeciwnie, dzieli je właściwie wszystko, pochodzenie, status społeczny, mają odmienne charaktery i temperamenty. Są siostrami w sercu, jak o sobie mówią. W dzieciństwie spotkało je pewne dramatyczne wydarzenie, które pozostawiło po sobie trwały ślad. Od tamtej chwili łączą je nierozerwalne więzy przyjaźni i tajemnica, której nikt prócz nich nie może poznać. Pewnego słonecznego dnia w lipcu 1873 roku wystrojeni odświętnie mieszkańcy Målsnes i okolic gromadzą się na nabrzeżu, by powitać znamienitego gościa, samego króla Oskara II. Wśród nich jest Ingrid i Stina. A wieczorem pójdą na zabawę. Ingrid poprosi do tańca piękny i tajemniczy nieznajomy.

 

Nagle stanął przed nią. Choć wiedziała, że nikogo tu więcej nie ma, musiała rozejrzeć się we wszystkie strony, by sprawdzić czy aby na pewno chodzi o nią. Wyciągnął ku niej dłoń i skłonił się lekko. Nie żartował. Jego spojrzenia miało moc czarodziejskiego zaklęcia. 

- Zatańczysz ze mną?

 

1

 

2. Spotkanie z przeznaczeniem

 

Ingrid powoli powraca do zdrowia po wypadku i śni na jawie na temat swojej przyszłości z Aronem. Ale jej przyjaciółki nie są pewne, co myśleć o przystojnym żniwiarzu - szczególnie Stina, która słyszała na jego temat dość niepokojące plotki. Stina wyjeżdża do Tromsø w poszukiwaniu pracy. Dostaje dobrą posadę u młodego piekarza Borgego, któremu natychmiast wpada w oko śliczna ekspedientka. Napięcie wzrasta nieoczekiwanie, gdy nagle pojawia się inny zalotnik, brat Ingrid, Iver. Jednak niespodziewanie wydarza się coś, co sprawia, że muszą odłożyć wszystkie swoje nieporozumienia na bok...

 

…utopił się – usłyszeli głos z tłumu. Powiało sensacją. – Trzymajcie kobiety z dala! – powiedział mężczyzna  z wozu. Z jednej strony wozu wystawała para nóg w podniszczonych butach. Z drugiej strony światło padało na coś czarno-białego o nieokreślonym kształcie. Stina przełykała ślinę raz za razem, aż w końcu była w stanie wydusić z siebie kilka słów. – Iver, jestem pewna, że wiem kto to jest!

 

2

 

3. Bez powrotu

 

Aile jest w domu u swej rodziny, kiedy pojawia się u nich tajemniczy gość. Na saniach wuja Antego leży ciężko ranny nieznajomy. Z czasem Aile zaczyna rozumieć, kto ukrywa się za tymi zielonymi oczami... Stina pozostaje nieugięta w swojej decyzji, by wyjść za mąż za Ivera. Tylko w ten sposób może ocalić dziecko Aile. Równocześnie uświadamia sobie, że jej serce należy do Johannesa, i w zacisznym zapleczu za jego piekarnią orientuje się, że on żywi podobne uczucia.

 

To był ten moment, który mają razem, ich wspólna godzina. To, za czym tęskniła, było tym samym, czego pragnął on. To, czego ona pragnęła, było tym, co on mógł jej dać – i na odwrót. Czy byłoby to takie złe, gdyby to się stało?

 

3

 

4. Dziecię Samów

 

W Målsevdalen wszyscy uczestniczą w poszukiwaniach zaginionej Ingrid. Wiele osób obawia się, że porwała ją rzeka. W mroźnej krainie, na pozór przedwcześnie, Aile wydaje na świat pierworodne dziecko. W towarzystwie Arona wyrusza w długą i niebezpieczną podróż, która zdecyduje o losie jej córki - oraz wielu innych ludzi. Aron w końcu dociera do Tromsø, nie wiedząc o tym, że ukrywa się tam Ingrid. Spotykają się przypadkiem, a Aron zmuszony jest do wyjawienia jednego ze swoich najmroczniejszych sekretów.

 

Ingrid śmiertelnie bała się zadać mu to pytanie, ale nie zamierzała trwać w niepewności.

– Czy jesteś odpowiedzialny za jego śmieć, Aronie? Czy masz z tym coś wspólnego?

– Tak – odpowiedział, widząc jej spojrzenie.

 

4

 

5. Zdrada

 

W Jakobvollen Stina i Iver trwają w swoim nieudanym małżeństwie. Iver jest nieszczęśliwy. Wie już, że Stina nie wyszła za niego z miłości, tylko że zdecydowały względy praktyczne. Zrozpaczony zwierza się ze swoich rozterek pięknej wdowie, Laurze Nilsdatter, która robi wszystko, żeby go pocieszyć... Ingrid i Aron uciekli razem z małą Maret. Nareszcie spełniło się ich marzenie. Jednak życie w biednej rybackiej osadzie w okolicach Hammerfest jest trudniejsze, niż Ingrid sądziła. Nagle wydarzyło się coś, co zmieniło wszystko...

 

Zapadła całkowita cisza, taka, jaką słychać tylko na najwyższych górskich szczytach.

Nagle wszyscy wytrzeźwieli.

Aron przyłożył dwa palce do skroni Lorensa. Odczekał moment.

- Odszedł – oznajmił po chwili.

Olai kopnął martwe ciało mężczyzny. Nikt nie zareagował, nie próbował go powstrzymać. Najwyraźniej uznano że ma do tego pełne prawo.

- Kim jest to bydlę? – zawołał.

W jego głosie była złość i bezsilność. Z oczu płynęły mu łzy, ale chyba nawet nie był tego świadom.

- Nikim – rzucił pogardliwie Aron.

 

5

 

6. Pojednanie

 

Mała Maret ciężko przechodzi odrę. Przyjaciółki czuwają nad nią dzień i noc. Aile obiecuje sobie, że już nigdy nie zostawi córeczki. Wysoką cenę zapłaci, nim zrozumie, co jest najlepsze dla dziecka... Bracia Aile postanawiają pomścić krzywdę siostry. Okazuje się, że zemsta wcale nie jest taka słodka. Aile robi wszystko, by zapomnieć o Hansie, a tymczasem pojawia się ktoś nowy.

 

- Dzisiaj muszę powiedzieć „nie” – odparła.

Klement utkwił w niej spojrzenie brązowych oczu.

- Ze względu na niego?

- Ze względu na siebie samą. Ale dzisiaj to dzisiaj…

- A jutro?

- Jutro będzie nowy dzień. Kto może wiedzieć, co przyniesie?

- A więc spytam znowu jutro – obiecał.

 

6

 

7. Meandry rzeki

 

W Jakobvollen nadchodzą ciężkie czasy. Nocny przymrozek zabiera plony, a mieszkańcy doliny walczą o przetrwanie. Kiedy odwiedza ich czarujący agent z Ameryki, wielu ulega jego namowom… W końcu nadchodzi wiosna i do sąsiedztwa wprowadza się nowa para. Zarówno Stina, jak i Ingrid przeczuwają, że w pięknej i młodej żonie nowego sąsiada kryje się coś znajomego i tajemniczego.

Wraz z nadejściem wiosny, podnosi się poziom wody w rzece. Prąd przynosi ze sobą niespokojny powiew przeszłości.

 

Ingrid i Stina chwyciły się za ręce. Nie mogły wiedzieć, z jaką wiadomością przybył do nich Tollef. Jedynie przewidywały, że było to coś strasznego.

Sąsiad spojrzał na Halvora.

- Wydaje nam się, że znaleźliśmy szczątki Jakuba – powiedział Tollef.

 

7

 

8. Gospodyni

 

W Jakobvollen Iver jest całkiem pochłonięty pracą nad chatą dla ojca. Iver i Stina w końcu mają objąć rządy w gospodarstwie. Wtedy właśnie następuje brzemienny w skutki wypadek, którego konsekwencje  wpłyną na losy bohaterów… Pogrążona w rozpaczy Stina przybywa do Tromsø, żeby móc odetchnąć. Nabiera sił w letnim domku kupca Rehnberga w towarzystwie przystojnego piekarza Johannesa, który nigdy nie zapomniał swej pierwszej miłości. Aron jest w drodze do Ameryki. Tak przynajmniej przypuszcza Ingrid…

 

Kiedy Aron niemal zdążył się już ukryć, usłyszał głos Mariniusa:

- Tam jest lensmanie! Pod samym lasem. Nie pozwólcie mu uciec. To morderca!

 

8

 

9. Nocne cienie

 

Ingrid zaczyna się wydawać, że odkryła powód wszystkich nieszczęść, które ją dotykają. Zrozpaczona, udaje się na poszukiwanie rodziny Aile, aby od nich uzyskać pomoc. Pod osłona nocy, na cmentarzu, Ingrid wypełnia ich przykazanie, które ma ich uwolnić od wszelkich złych mocy. Wkrótce w sąsiednim gospodarstwie wybucha gwałtowny pożar. Płonie Flomslett. Maria i jej syn znajdują schronienie w Jakobvollen. Stina nadal nosi żałobę po śmierci męża. Nie potrafi jednak zapomnieć o Johannesie…

 

- Czy nadal mnie pragniesz?

Musiała go  oto spytać, mimo, że on zapewnił ją wcześniej o swej miłości.

- Zawsze cię pragnąłem – odpowiedział Johannes.

 

9

 

10. Moje serce

 

Ingrid tęskni za Aronem. Postanawia czekać nas niego, aż wyjdzie z więzienia. Ale na piękną dziewczynę ma oko brat Stiny, Matts. Stina i Johannes zamierzają wkrótce się pobrać. Nikt jeszcze nie zna ich sekretnych planów na przyszłość, które mogą mieć poważne konsekwencje dla mieszkańców Jakobvollen.

 

Serce Stiny dudniło w szaleńczym galopie.

Jej brat i Ingrid!

Jeszcze wczoraj powiedziałaby, że to wykluczone, dla Ingrid istniał tylko jeden mężczyzna, Aron. Ale przecież sama słyszała. Najwyraźniej coś było na rzeczy.

 

10

 

11. Opętanie

 

Stina podejmuje decyzję. Dzieli Jakobvollen między Ingrid a Mattsa. Ingrid jest wściekła i czuje się zdradzone przez przyjaciółkę. Z pomocą przychodzi jednak Matts. Z biegiem czasu Ingrid i on coraz częściej spotykają się potajemnie. W końcu jednak wydarza się coś niepożądanego, a życie Ingrid przybiera niespodziewany obrót.

 

Drzwi do korytarza otworzyły się.

Matts próbował ją chronić. Naciągnął na nią koc i osłonił najlepiej jak potrafił, ale nie dało się ukryć, że nie znajdował się w łóżku sam. Poza tym był to przecież jej pokój, a nie jego…

 

11

 

12. Sny o miłości

 

Aile rozumie, że nigdy nie będzie mogła poślubić Klementa. Inny mężczyzna zajmuje jej myśli. Ten, o którym powinna dawno temu zapomnieć, którego jednak spotyka pod osłoną letnich nocy. Laura Nilsdatter nigdy nie żywił ciepłych uczuć wobec Ingrid z Jakobvollen. Z pomocą brata udaje jej się zdobyć nóż, który dla Ingrid ma szczególne znaczenie…

 

Laura uśmiechnęła się szeroko.

– Nie zasztyletuję jej, jeśli to sobie właśnie wyobrażasz. Niegłupio jednak mieć coś, co należy do niej i można jej zamknąć tym usta, gdyby sytuacja tego wymagała. Nie dla mnie, dla małego Halvora.

 

12

 

13. Tajemnice

 

Erik Hem wraca do doliny odwiedzić swoją córkę Marię. Ingrid podejrzewa, że jest on ojcem Arona. Maria jednak żyje w przekonaniu, że jest jedynaczką. Zaczyna się w końcu domyślać, że Ingrid ukrywa przed nią coś ważnego.

 

Maria odwróciła się do Ingrid.

- Nie wypędzisz mnie ani z Målselv, ani z Flomslett. Przyjechałam tu, żeby zostać. Któregoś dnia porozmawiamy o twoich tajemnicach.

Ingrid nadal się uśmiechała, ale Maria nie dała się zwieść.

- Może wspomnę ojcu o twoich skrzypcach…

W Jakobvollen rozbrzmiały dzwony weselne. Ten ślub był zaskoczeniem dla wszystkich…

 

13

 

14. List z Ameryki

 

Ingrid dostaje list z Ameryki. Niezwykle poruszona, postanawia jechać do Tromsø, by podzielić się wieściami z Mattsem i Stiną. Na morzu zaskakuje ją gwałtowny sztorm.

 

Śmiał się głośno, wyzywał żywioły na pojedynek, potrząsał pięścią ku ciemności i niebu, i temu, który być może gdzieś tam siedzi, patrząc na nich z wysoka. Ingrid miała tylko dwadzieścia trzy lata, oczekiwała dziecka. Nie zasłużyła sobie na śmierć. On sam przeżył zaledwie rok więcej. To stanowczo za mało...

 

Maria i Halvor borykają się z problemami małżeńskimi. Halvor wreszcie dostrzega, że jego młoda żona odznacza się nie tylko nieprzeciętną urodą, ale i trudnym charakterem. Prowadzi to do zaciekłych kłótni. Dopóki Mara nie poczyni wyznania, które sprawi, że Halvor jej wszystko wybaczy…

 

14

 

15. Przewodnik

 

Aile ma niezwykły dar, ale kiedy zostaje wezwana, aby użyczyć swych zwinnych dłoni rodzącej kobiecie, dostrzega, że jej umiejętności mają również swoją ciemną stronę. Poznaje mężczyznę, który budzi w niej silne uczucia. Aile jest bliska powiedzenia mu o swojej straszliwej tajemnicy.

 

Była ciekawa, co by pomyślał, gdyby powiedziała mu to najgorsze. „Zabiłam człowieka”. Czy w ogóle by jej uwierzył?

 

Hans wprowadza się do Jakobvollen po tym, jak Laura wyrzuca go z domu. Wydaje mu się, że między nimi już wszystko skończone, ale zazdrość Laury nie zna granic…

 

15

 

16. Za zamkniętymi drzwiami

 

Hans wraca z połowu do domu. Nie ma pojęcia o tym, co się stało z Laurą. Przy sklepowej ladzie w Målsnes słyszy wiadomość, która na zawsze odmieni jego życie. 

 

Zrobiło mu się gorąco. Stał się wolnym człowiekiem. Zakręciło mu się w głowie. Wolny. Był wolny. Dobry Boże, wreszcie był wolny!

Aile musiała być pewnie w Jakobvollen. Nie mogła przecież wyjechać!

 

Henrik znalazł sobie w Tromsø dziewczynę – służącą Nelle. A przynajmniej tak myśli jego rodzina. Nikt nie podejrzewa, że chłopak wymyka się z domu na namiętne schadzki z dużo starszą od niego Cecylią – dopóki ich romans nie zostaje odkryty…

 

16

 

17. Magiczny nóż

 

Aile wprowadza się do gospodarstwa Hansa pod pretekstem pełnienia roli jego gospodyni. Para spotyka się jednak z niechęcią sąsiadów i staje się obiektem plotek. Kiedy jednak Hans potrzebuje pomocy, by sprowadzić owce z gór, Matts oferuje mu pomoc. Ingrid błaga męża, by pozostał w domu. Ma przeczucie, że stanie się coś strasznego… Aile ma wrażenie, że ktoś cały czas ją obserwuje. Pewnego wieczoru, kiedy jest sama, z cienia wyłania się stary znajomy.

 

- Czego chcesz?

- Chcę cię zabić – powiedział. – A oskarżony o to zostanie twój kochanek.

 

17

 

18. Spotkanie po latach

 

Kiedy pojawia się niespodziewany gość, Ingrid nie wierzy własnym oczom. Ma on wiele do opowiedzenia, szczególnie o bracie Ingrid.

 

- Teraz pomówmy o Jakubie.

Pobladła.

- Dlaczego nigdy nie powiedziałaś prawdy, Ingrid?

Mocno zacisnęła usta. Nie mogło się z nich wydostać ani jedno słowo.

- Powiedział mi, że nie może wrócić do Norwegii, bo zabił człowieka.

 

A w tym samym czasie Aron wychodzi z więzienia…

 

18

 

19. Niezapisana karta

 

Ojciec Ingrid jest ciężko chory. Jego żona, Maria, odżegnuje się od odpowiedzialności za niego i chce wracać do Ameryki. Zrezygnowana Ingrid jedzie do Tromsø, aby szukać porady u starego przyjaciela. Czekają tam na nią niespodziewane oświadczyny. Tymczasem Aron odwiedza Marię – i nie jest to zbyt serdeczne spotkanie…

 

Aron oparł się o ścianę i wyciągnął z kieszeni list. Nie otworzył go, stał tylko, bawiąc się nim. Nie trzeba było nic mówić Marii, żeby połapał się, co to za list. 

- Zabije te jędzę! – krzyknęła, próbując wyrwać list z jego rąk.

 

19

 

20. Uprowadzona

 

Niczego nie może zabraknąć, kiedy kupiec Rehnberg zaprasza mieszkańców Tromsø na bal. W trakcie przyjęcia oświadcza niespodziewanie, że zamierza się ożenić. Ale czy jego przyszła żona nie ma przypadkiem innego zalotnika? Dlaczego wymykała się późnym wieczorem i spotykała z jakimś mężczyzną pod osłona drzew, tuż za starym cmentarzem? W mieście panuje wielkie poruszenie, kiedy Stina przeżywa największy koszmar matki. Jej dwuletnia córka Sandra zaginęła bez śladu…

 

20

 

21. W sieci kłamstw

 

Kalle od dawna na oko na Ingrid,. Podczas podróży do Tromsø oboje nocują w domu Stiny i Johannesa…

 

Kalle dotknął dłonią jej policzka i zaczął go delikatnie gładzić. Patrzył na nią i kręcił głową, jakby z niedowierzaniem. Że to się dzieje naprawdę. Że się odważył, a ona go nie odtrąciła. Ingrid dostrzegła lęk w jego oczach. Bał się tak samo jak ona. Oddychał szybko. I nagle ją pocałował.

 

W Jakobvollen Aron robi wszystko, żeby odzyskać Ingrid. Mało kto podejrzewa, że gotów jest iść do celu po trupach…

 

21

 

22. Teraz i na wieczność

 

Aron pragnie zostać gospodarzem w Jakobvollen. Nie cofnie się przed niczym, by osiągnąć swój cel…

 

Aron zastanawiał się jak to zrobi. Było ich czterech. Zostanie dwóch świadków. Nie mógł przecież wrócić sam. To musi wyglądać na wypadek. Kalle nie wróci do Jakobvollen. W każdym razie żywy.

 

A w Tromsø… Piękna i inteligentna Sophie von Bach wyraźnie okazuje Johannesowi zainteresowanie.

 

22

 

23. Cień wątpliwości

 

Sessi i Henrik pojawiają się nieoczekiwanie w Tromsø i mają do przekazania zaskakująca wiadomość…

 

- Muszę się podzielić tym szczęściem z moimi najbliższymi – powiedziała Sessi i rzuciła przelotne spojrzenie w kierunku Henrika. Odwzajemnił jej uśmiech.

- Kochani zgromadzeni, kochana rodzino. Z wielką radością pragnę wam zakomunikować, że Henrik i ja pobraliśmy się w Kopenhadze tuż po Wielkanocy.

Filiżanka Lisy spadła na ziemię i roztrzaskała się na kawałki.

 

Aron domyśla się, że Aile wie o nim więcej, niż powinna. I chociaż są sobie tak bliscy, Aron zamierza bezkompromisowo walczyć o to, co jest jego…

 

23

 

24. Obejmując pustkę

 

Aile jest w obozowisku Lapończyków, kiedy pojawia się w wizji Ingrid.

 

Niosę śmierć – powtórzyła. Powiedziała to, kiedy Ingrid była już rozbudzona i kurczowo obejmowała Arona, kiedy była już pewna, że nie śni. To nie był sen. To Aile przesyłała jej swoją myśl. Aile chciała, żeby Ingrid to wiedziała.

- W Målsnes dzieje się coś strasznego – powiedziała Ingrid cicho.

 

Wbrew woli Arona Ingrid jedzie do Målsens i spotyka ją tam coś gorszego, niż mogłaby sobie wyobrażać…

 

24

 

25. Zdrada

 

Aron nie przebiera w środkach, by skłonić Ingrid do przeprowadzki z Jakobvollen do Flomslett…

 

Aile zobaczyła Arona. Widziała, do jakiej ostateczności ten człowiek jest w stanie się posunąć, jak daleko sięga jego zło. Był skłonny niszczyć wszystko, co kochała Ingrid, a w takiej sytuacji Aile nie mogła dłużej pozostawać obojętna.

Wszystkie ujrzane obrazy przesłała Ingrid.

Dosłownie wszystkie.

 

W Szwecji Aile rodzi córeczkę i chociaż Mikal jest troskliwym i wyrozumiałym mężem, Aile nie może zapomnieć o mężczyźnie, którego porzuciła…

 

25

 

26. Syn marnotrawny

 

Ingrid ciężko pracuje, by odbudować Jakobvollen po pożarze. Nie ma pojęcia, jaka czeka ją niespodzianka…

 

- Jak to będzie? – spytała, nie bez lęku. – Czy twoja siostra się ucieszy, kiedy nas zobaczy? A jej rodzina? Trzeba było napisać. Może wyślemy telegram? Chyba w Norwegii mają telegram, prawda? Zróbmy trak, tato! Przynajmniej będą przygotowani, nie przeżyją szoku. Niespodzianki nie zawsze są przyjemne.

 

W Tromsø zaś Henrik, ku wielkiemu niezadowoleniu Stiny, zaleca się do pięknej Sophie von Bach.

 

26

 

27. Dziedzictwo

 

Niespodziewanie Ingrid wraz z dziećmi zostają bez dachu nad głową. Aile, chociaż jest daleko, czuje, że siostra serca potrzebuje pomocy…

 

- Mówię, że nie jesteś stworzona do prowadzenia gospodarstwa, Ingrid – rzekł Jakub. – Nie mogę na to patrzeć. Zażądam mojego dziedzictwa. Chce dostać Jakobvollen, Ingrid.

 

Do Flomslett wprowadza się Andreas Ness. Ingrid od dawna mu się podoba…

 

27

 

28. Wybór serca

 

Henrik żeni się z piękną Sophie von Bach. Na przyjęciu weselnym ma jednak miejsce dramatyczne zdarzenie.

 

- Ktoś ją skrzywdził – stwierdził Henrik, kiedy zbadał Maret. – Użył przeciwko niej przemocy.

Stina przyjęła słowa brata milczeniem.

 

Ingrid nie zamierza dłużej  ukrywać w tajemnicy swojego związku z Gjermundem. Młodzi postanawiają się pobrać. Mikal czuje, że Aile nie mówi mu wszystkiego. Podejmuje decyzję, że odkryje jej tajemnicę. Jakobvollen zostaje bez gospodarza. Czy młodym dzieciom Jakuba uda się utrzymać gospodarstwo?

 

28

 

29. Wstrząs

 

Ingrid zatrzymuje się w Jakobvollen, żeby sprawdzić, jak się miewają Alice oraz Hank. Nie wie jednak, że odwiedziny te odmienią losy ich wszystkich. 

 

Ingrid zaczęła szukać w głowie wymówek, żeby mogli już sobie pójść. Usłyszała nagle ciche grzmienie, więc podeszła do okna i wyjrzała na zewnątrz. 

- To pewnie rzeka się skarży - powiedziała, nie oczekując, żeby ktoś jej słuchał. Po chwili jednak stanął u jej boku Halvor. - Ale to jakiś dziwny dźwięk, jeszcze czegoś takiego nie słyszałam. 

 

Zaręczyny Ingrid z Gjermundem zostają ogłoszone, a Andreas Ness z Flomslett pojmuje, że musi zacząć szukać innej kandydatki na żonę.

 

29

 

30. Ostatnia kropla goryczy

 

Halvor uznaje, że nadszedł czas, by Maret dowiedziała się, kto jest jej matką... 

 

- Co wiesz na ten temat? Czego mi nie powiedziałeś? 

- Hans jest twoim ojcem. To prawda. Jest twoim prawdziwym ojcem. Ale to nie Ingrid jest twoją matką. - Zamilkł. Ona wbiła palce w jego ramiona, aż go zabolało. 

- To Aile jest twoją matką. Nie Ingrid. 

 

Sophie dowiaduje się prawdy o Henriku i Nelle. Daje do zrozumienia mężowi, że Nelle stanie się krzywda, jeśli on nie zacznie się zachowywać jak przystało na jej małżonka...

 

30

 

31. Godzina wilków

 

Halvor chce zarobić pieniądze, aby kupić coś ładnego dla Maret. Udaje się wraz z Hankiem, Thomasem i Młodym Olafem w góry na polowanie na pardwy. Tymczasem Maret i Ingrid czują, że w trakcie wyprawy chłopców coś poszło nie tak. 

 

- Chcę mu pomóc. Nie wiem jak, ale chcę to zrobić. Czuję, że jest mu źle. 

- Myślisz, że jest ranny? Czujesz, że nasz Halvor jest ranny? 

- Tak. 

- Że został zaatakowany przez wilka? 

- Właśnie. 

 

Alice jest znudzona życiem we Flomslett i namawia Andreasa, żeby zabrał ją do Tromsø. Tam spotykają Sophie von Bach, która nie jest zbyt przyjaźnie nastawiona do bratanicy Ingrid...

 

31

 

32. Pojednanie

 

Tuż przed powrotem do Niemiec kuzyn Sophie, Peter von Bach, pozostawia po sobie coś, co sprawia, że Henrik nie jest w stanie mieszkać dłużej pod jednym dachem z Sophie i jej ojcem. 

 

- Do zobaczenia, Henriku, mój przyjacielu - powiedział Peter, podnosząc dłoń do czoła i salutując żartobliwie. - Powinienem był zostawić ci jakąś pamiątkę, doktorze, ale trudno się domyślić, czego życzyłby sobie taki mężczyzna jak ty. 

Henrik zacisnął zęby. Nie miał ochoty na żadne prezenty od Petera. 

 

Ingrid, Gjermund i dzieci spędzają Wielkanoc u Hildy i Olafa. Gdy mają jechać dalej do Mattisgård, Ingrid czuje się niezdolna do podroży. Mówi dzieciom, że niedługo będą mieli nowego braciszka lub siostrzyczkę.

 

32

 

33. Wyznania

 

Stina chce, by Johannes został pochowany w Tromso. W mieście Aile ponownie spotyka Hansa. Choć między nimi jest wiele nieporozumień, wciąż łączy ich tajemnicza więź. Hans przekonuje Aile, by spędzili razem noc. 

 

Najrozsądniej byłoby trzymać się od niego z daleka, ale mimo to Aile splotła palce z jego palcami. Pogładził jej dłoń kciukiem. Była to jedna z tych szybkich, niewidzialnych i delikatnych pieszczot, które wykorzystywali sekretni kochankowie i które uznawali za swoją wielką tajemnicę. Wymienili spojrzenia i przyśpieszyli kroku. Nie mogli się doczekać, aż znajdą się w hotelu. 

 

Lisa jest zauroczona Levi Smabergetem, ale kiedy znika pierścionek Maret, podarowany jej przez Halvora, podejrzenie szybko pada na wędrownego malarza...

 

33

 

34. Noc Świętojańska

 

Jest noc świętojańska. Ingę Maret bardzo fascynuje norweski obyczaj. W nocy, kiedy Aile śpi, dziewczynka wymyka się z obozu - ona też chce się bawić. Nie wie, jakie czyha na nią niebezpieczeństwo... 

 

Nagle poczuła, że ziemia dudni pod jej stopami. Nie zdążyła uciec. Kiedy się odwróciła, było już za późno. Wielki byk pędził posto na nią. Krzyknęła, a potem zapadła ciemność.

 

Nelle i Lukas w towarzystwie Davida jadą w odwiedziny do Mattisgard. Stina cieszy się ze spotkania z dawno niewidzianą przyjaciółką. Tajemniczy Hiszpan również przyciąga jej uwagę...

 

34

 

35. Cena zdrady

 

Przez wiele lat Aile ukrywała prawdę o ojcu swojej najmłodszej córeczki. Kiedy Halvor niechcący zdradza tajemnicę, Hans jest zaskoczony. W Tromso Stina odkrywa, że David nie jest jej obojętny, ale nie chce się do tego przyznać. 

 

- Mam wrażenie, że biedak ma do ciebie słabość - uśmiechnęła się Nelle. - Bardzo uprzejmie się do ciebie odnosi, nawet jeśli ty na niego krzyczysz. 

Stina miała nadzieję, że jej policzki nie zrobiły się jeszcze bardziej czerwone. Nelle była stosunkowo nową przyjaciółką i Stina uznała, że nie może jej zdradzić, co przed chwilą powiedział jej David. 

 

W Jakobvollen Ingrid i Gjermund nie mogą się doczekać jesieni, kiedy na świat ma przyjść ich dziecko, owoc ich wielkiej miłości...

 

35

 

36. Czas przełomu

 

Maret i Halvor boją się rozstania. Niedługo Maret ma rozpocząć naukę w szkole dla akuszerek w Krystianii. Rozzłoszczona Ingrid składa Alice niezapowiedzianą wizytę.

 

- Nie możesz tak tu przychodzić i wylewać jadu i żółci, obłapiać mojego męża. Nie będziesz patrzeć na mnie z góry. Nazywają cię królową z Malselv, ale mówi się tak, równie często schlebiając ci, jak i ubliżając, nie myśl, że jest inaczej.

 

Henrik również wybiera się w podróż, ale cel jego wyprawy jest daleki i niebezpieczny. Po drodze spotyka kobietę, o której za wszelką cenę chciał zapomnieć...

 

36

 

37. Pożeracz serc

 

Nelle zostaje sama w domu w Tromsø. Jak ma teraz poradzić sobie z prowadzeniem interesów? Okazuje się, że pomoc jest bliżej, niż mogłaby przypuszczać... W Målselv Halvor tęskni za Maret, natomiast pożeracz niewieścich serc, Thomas, uważa, że Halvor powinien brać przykład z niego i cieszyć się wolnością. 

 

Thomas rozłożył ramiona, kiedy zobaczył ich spojrzenia.

- To chyba nie moja wina, że wszystkie kobiety szaleją na moim punkcie?

- Masz bujną wyobraźnię. Mam nadzieję, że żadna z twoich dziewczyn się nie pojawi - stwierdził Halvor.

- To wtedy będę miał okazję zatańczyć z kimś nowym!

 

37

 

38. Pisklęta

 

Halvor i Thomas przygotowują się do wyprawy na połów dorsza na Lofoty. Praca na morzu okazuje się o wiele trudniejsza, niż się spodziewali. Ale zdarzają się także miłe niespodzianki. W Kabelvag Thomas poznaje tajemniczą piękność i zakochuje się do szaleństwa.

 

Popatrzył na nią błagalnie. 

- Ubóstwiam cię - powiedział z pełną powagą. - Nie wyobrażam sobie życia bez ciebie. Wyjdź za mnie!

 

38

 

39. Szybkie dojrzewanie

 

Maret dobrze sobie radzi w Krystianii. Pewnego dnia w domu, w którym mieszka, zjawia się jej stara znajoma. Od tej chwili życie dziewczyny wywraca się do góry nogami. 

 

- Ta dziewczyna stoi na drodze do naszego szczęścia, Sophie - szepnął Peter. - I bardzo mi się to nie podoba. Nie podoba mi się, że ktoś może chcieć cię skrzywdzić kochanie... 

- Co zamierzasz? - zapytała Sophie. 

- Pozbędę się jej - odpowiedział Peter bez mrugnięcia okiem. 

 

Astrid cierpi w małżeństwie z Thomasem, który nie interesuje się ani nią, ani ich nienarodzonym dzieckiem. Chłopak nie przejawia też zainteresowania Margit, która również nosi jego potomka. Ale Margit ma inny pomysł na zapewnienie przyszłości swojemu maleństwu...

 

39

 

~ 39 z 65 norweskich tomów ~

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze   

# zofia 2012-05-14 04:51
pytanie czy sa kolejne tomy posiadam ostatni z numerem 39 czy sza koolejne
Odpowiedz
# Lili 2012-07-19 09:58
Jak na razie to nie ma :sad:
Odpowiedz
# Beata 2012-10-02 19:57
Hej! Ja mam ostatni tom 28, nawet nie wiedziałam, że już ukazywały się dalsze?! Jak zdobyć kolejne tomy? Gdzie je można nabyć?
Odpowiedz
# Renia 2012-10-03 18:04
Beata-tutaj możesz zamówić https://kiosk.literia.pl/produkty/index.asp?Tytul=trzy+siostry
Odpowiedz
# Beata 2012-10-04 19:51
Hej! Dziękuję Ci Reniu za podpowiedź. Oczywiście skorzystałam! Pozdrawiam :-)
Odpowiedz
# Joanna Maria 2013-01-13 17:05
Polecam z całego serca sagę, miłość,śmierć, tragedie , nie wyjaśnione tajemnice trzech przyjaciółek "Sióstr od serca", porywająca akcja, niespodziewane zwroty akcji.Naprawdę nie można się oderwać, Szkoda, że saga nie dokończona, podobno w Norwegii już 65 tomów, a u nas tylko 39.Zapraszam na forum , mamy osobny wątek o Trzech siostrach.
Odpowiedz
# magda 2013-04-23 03:18
Hey przeczytałam całą sage jest świetna kiedy będą u nas nastepne tomy?
Odpowiedz
# kizia 2013-07-15 17:58
Magda oby szybko
Odpowiedz
# Lucyna 2013-09-01 21:12
Czekam na dalszy ciąg ...dzisiaj przeczytałam 39 część ....proszę o informacje...?? ?
Odpowiedz
# Lucyna 2013-09-01 21:15
Cytuję Renia:
Beata-tutaj możesz zamówić https://kiosk.literia.pl/produkty/index.asp?Tytul=trzy+siostry

...no tak są ,ale tylko do 39 części :( :oops:
Odpowiedz
# Sol 2013-09-02 11:55
Saga ma zostać wznowiona, kiedy autorka zakończy serię, co ma nastąpić w 2014 roku.
Odpowiedz
# Mario 2013-10-15 23:04
jestem z powrotem i lepiej
Obiecałem powiedzieć światu o nim, dlatego jestem delegowania to tutaj ... wszystkim dzięki Priest JAYEMA ... istnieje tak wiele fałszywych czarownikami tam byłem bardziej niż oszukani załamany i prawie dał się nadziei, dopóki nie spotkał się z go ... teraz jestem bardzo szczęśliwy ...
Jeśli masz jayemamagictemple@gmail.com poczty kwestie ... on na pewno pomoże ci on rzuca wszelkiego rodzaju czarów
Odpowiedz
# zaneta 2014-10-06 15:18
Witam, bardzo chętnie odkupię komplet tej sagi od którejś z Was !! aneta081990@o2.pl PISZCIE
Odpowiedz
# Ruksi 2015-06-07 21:13
Czy tylko ja widze podobieństwo między tymi okładkami, a tymi z nowego wznowienia SoLL (lub duńskiego i islandzkiego)?
Odpowiedz
# Sol 2015-06-08 10:28
Cytuję Ruksi:
Czy tylko ja widze podobieństwo między tymi okładkami, a tymi z nowego wznowienia SoLL (lub duńskiego i islandzkiego)?


Jest podobieństwo, zresztą nie tylko w tym wypadku, w innych sagach również wiele okładek jest podobnych do innych ;-)
Odpowiedz
# Urszula 2015-08-12 16:58
Witam
czy ma ktoś cały komplet sagi trzy siostry (69 tomów)
pozdrawiam
mój mail
lewkonia.tlen.pl@o2.pl
Odpowiedz
# Urszula 2015-08-25 17:57
Witam
czy ktoś ma do sprzedania 32 i 46tom sagi Zapomniany ogród Lien Merete?
Odpowiedz
# basia 2016-07-08 22:25
sprzedam komplet książek :P
Odpowiedz
# basia 2016-07-08 22:26
Cytuję basia:
sprzedam komplet książek :P
69
Odpowiedz
# kiza 2016-07-16 16:46
Cytuję basia:
Cytuję basia:
sprzedam komplet książek :P
69
ale co 69?
Odpowiedz
# Patrycja 2016-08-15 08:12
Cytuję basia:
sprzedam komplet książek :P

jeszcze aktualne? :lol:
Odpowiedz
# Pani Bovary 2016-10-12 17:24
Hej, Dziewczyny!
Zaczynam czytać tę sagę. Co o niej myślicie? Już z 9 razy czytałam Sagę o Ludziach Lodu, Sagę o Czarnoksiężniku i Sagę o Królestwie Światła - szukam czegoś równie wciągającego :D Wspomożecie radą?
Odpowiedz
# kinga 2016-10-21 11:49
kupie komplet ksiażek - saga trzy siostry
prosze o kontakt
Odpowiedz
# Pani_Bovary 2016-11-07 21:13
Cytuję Pani Bovary:
Hej, Dziewczyny!
Zaczynam czytać tę sagę. Co o niej myślicie? Już z 9 razy czytałam Sagę o Ludziach Lodu, Sagę o Czarnoksiężniku i Sagę o Królestwie Światła - szukam czegoś równie wciągającego :D Wspomożecie radą?

Hej! Ja jestem teraz na 9. tomie i polecam. Też uwielbiam sagi Margit Sandemo i trudno mnie zadowolić, bo i Sandemo trudno czymkolwiek przebić;) "Trzy siostry" niejednokrotnie zaskakują, postaci są barwne, niejednowymiaro we. Myślę, że śmiało możesz spróbować :)
Odpowiedz
# Marta 2016-12-03 19:25
Również mam na sprzedaż całą sagę
Odpowiedz
# luna 2017-08-14 20:50
Szukam streszczenia oryginalnych,ni ewydanych tomów sagi "Trzy siostry". Ktoś z tu zaglądających pasjonatów tej sagi zna norweski?
Odpowiedz

Czat

Earnings from $198000 in - 24/10/2021 - 02:57

Earnings before $176000 in Week >>>>>>>>>>>>>> http://calif.sn/brbqpdm

Your friends are already - 24/10/2021 - 02:56

Start earning from $191000 in Week >>>>>>>>>>>>>> http://slnk.info/hnble

Earnings from $147000 per - 24/10/2021 - 02:55

Earnings before $162000 in Week >>>>>>>>>>>>>> https://1borsa.com/6bc9q

Your neighbors are alread - 24/10/2021 - 02:53

This is your chance to earn before $146000 in Week >>>>>>>>>>>>>> https://vae.me/L6s5

Your friends are already - 24/10/2021 - 02:52

Stable income before $118000 per day >>>>>>>>>>>>>> https://ic9.in/1843354

  • :D
  • :S
  • :(
  • :)
  • :O
  • ;)
  • lol
  • :@
  • :P
Anuluj

Licznik odwiedzin

062306
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ostatni tydzień
Ten miesiąc
Ostatni miesiąc
Wszystko
235
1178
4885
55837
9413
8585
62306

24-10-21 09:49


Copyright © 2021 Sagi Skandynawskie Rights Reserved.