foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


Niewydane sagi

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Frid Ingulstad

Wiatr Nadziei

 

 

Saga Wiatr Nadziei to piękna opowieść o ludziach, którzy potrafią wziąć odpowiedzialność za życie swoje i swoich bliskich, o ludziach, którzy umieją kochać i nienawidzić, i nigdy się nie poddają.

 

Jest rok 1905. Osiemnastoletnia Elise pracuje w przędzalni obok rzeki Aker. Wraz z siostrą Hildą, wspierają sześcioosobową rodzinę. Jej matka jej chora i przykuta do łóżka, a ojciec większość czasu spędza w karczmie. Piętro niżej mieszka Johan, najprzystojniejszy mężczyzna w całym Sagene. Jest przyjacielem Elise od dzieciństwa – a teraz również chłopakiem. Pewnego styczniowego dnia, Elise znajduje mały przedmiot w śniegu. Nie ma pojęcia, że to znalezisko przyniesie dramatyczne konsekwencje, zarówno dla niej, jak i Johana.

 

Seria ukazała się w 2005 roku do tomu 21, następnie została wydana ponownie w roku 2010 do tomu 39. Jeszcze nie została ukończona.

Tytuł oryginału: Sønnavind.

 

 

WiatrNadziei

 

 

 

 

1. Złota broszka

 

Jest rok 1905. Osiemnastoletnia Elise, główna bohaterka wielotomowej opowieści pracuje w przędzalni w stolicy kraju. Matka Elise choruje na gruźlicę, ojciec alkoholik rzadko pokazuje się w domu, dziewczyna nie może na niego liczyć i sama musi utrzymywać dom oraz trójkę młodszego rodzeństwa. Na szczęście jest Johan, chłopak z sąsiedztwa, z którym Elise łączy cos więcej niż zwykłe koleżeństwo, to on jej pomaga, on stanowi dla niej oparcie. W kraju dzieją się rzeczy ważne – Norwegia po pięciu wiekach braku własnej państwowości stara się odzyskać niepodległość. To budzi wielkie nadzieje na przyszłość, i na tym tle historycznym toczą się losy mieszkańców położonej nad rzeka Aker dzielnicy miasta, ciężko pracujących, zmagających się z przeciwnościami życia walczących o byt, ale też przeżywających radości i chwile szczęścia.

 

1

 

2. Noc zimowa

 

Johan trafia do aresztu i Elise odwiedza prostytutkę Othilie, żeby się dowiedzieć, co się stało, tej nocy kiedy zginął ojciec. Ale na posterunku Elise dowiaduje się, że Johan jest podejrzany o kradzież, a nie o morderstwo, jak się obawiała. Pewnego wieczoru, kiedy Elise wraca z fabryki do domu, widzi, że jej matkę gdzieś zabierają. Okazuje się, że ktoś załatwił pani Løvlien miejsce w sanatorium. W obawie, że koszty drogiego pobytu w prywatnym szpitalu pokrywa Armia Zbawienia, Elise wybiera się z wizytą do Emanuela Ringstada. Kiedy kapitan odprowadza ją do domu, zostają napadnięci przez sześciu groźnych chuliganów. „Bandę z Sagene”...

 

- Słyszeliście go! To twój ukochany, Elise? Taki facet od Jezusa? Daj swojej dziewczynie całuska, kolego! No dalej, pokaż nam coś na rozgrzewkę w taki zimny dzień jak dziś!

Popchnęli Elise bliżej Emanuela i zmusili go, by ją objął.

Cała szóstka ustawiła się wokół nich. Ulica była pusta i cicha.

- Zaczynaj, kolego! Całuj ją!

 

2

 

3. Ludzkie gadanie

 

Matka leży w sanatorium, Johan trafił do więzienia, a Elise musi sama bronić siebie i rodzeństwa przed ludzkim gadaniem. Najgorsze są plotki o niej i Emanuelu, które wybuchają po tym, jak stróż Otto znalazł ich rankiem w fabrycznej komórce w sytuacji, która mogła budzić wiele wątpliwości. Te właśnie plotki docierają do uwięzionego Johana. Tymczasem inne dziewczyny podkochują się w przystojnym oficerze Armii Zbawienia. Zarówno Agnes, jak i Anna promienieją, kiedy o nim mówią. A Elise zawsze wtedy doznaje dziwnego ukłucia w sercu... 

 

- Widzę, że jesteś skrępowana, ale chciałbym, żebyś wiedział, co czuję – powiedział Emanuel.

Nieoczekiwanie ujął podbródek dziewczyny i uniósł jej twarz ku sobie.

- Elise- wyszeptał po chwili. Patrzył głęboko w oczy Elise i zanim zdążyła westchnąć, przycisnął wargi do jej ust.

 

3

 

4.  Nadzieja

 

W liście do Johana Elise pisze, że kocha tylko jego. Gdy Johan mimo wszystko zrywa zaręczyny, Elise nie może pojąć jego pobudek. Emanuel zaprasza Elise i chłopców do dworu swojego ojca, po raz pierwszy pojadą pociągiem. Gdy nadchodzi czerwiec, parlament uchwala rozwiązanie unii ze Szwecją. Cała Norwegia świętuje, ale Elise przeżywa wielki dramat. Spodziewa się dziecka. Emanuel proponuje jej jednak rozwiązanie...

 

- Spał pan dziś w nocy, panie Ringstad? – Peder rzucił mu rozpromienione spojrzenie.

Emanuel roześmiał się.

- Oczywiście, że spałem. A ty nie?

Peder pokręcił głową.

- Żołądek mnie gilgotał. 

Emanuel znów się roześmiał.

- Gdy pięćdziesiąt lat temu pojawił się pierwszy pociąg, ludziom nie podobał się hałas i dym. Czuli się zagrożeni przez tego potwora.

 

4

 

5. Zazdrość

 

Elise przyjmuje oświadczyny Emanuela w chwili całkowitego załamania: jest w ciąży, brakuje jej pieniędzy na utrzymanie rodziny. Ale czy kieruję się tylko rozsądkiem? Jej najbliżsi cieszą się z tego, zwłaszcza gdy dowiadują się o przeprowadzce do domu nad rzeką, inni reagują niedowierzaniem. Rodzice Emanuela są zdruzgotani, że ich jedyny syn zamierza poślubić uboga robotnicę. Karoline i Anna szaleją z zazdrości, ale najbardziej ta wiadomość rani Agnes, która wiązała z Emanuelem poważne plany. Grozi Elise, że jeszcze tego pożałuje...

 

- A więc to jednak nie kiepski żart – stwierdziła przyjaciółka zmienionym tonem, powoli zbliżając się do Elise. – A ja nie chciałam uwierzyć, że to prawda. – Agnes patrzyła na nią oczami płonącymi z nienawiści.

- Agnes, ja...

Nie dokończyła, bo Agnes nagle znalazła się przy niej i wymierzyła jej siarczysty policzek. Elise zachwiała się i omal nie straciła równowagi.

 

5

 

6. Straż graniczna

 

Rodzinie dobrze się mieszka w domku majstra. Pojawia się jednak groźba wojny. Emanuel zostaje zmobilizowany na granice ze Szwecją. Jak sobie poradzą bez jego zarobków? Czy będą musieli wyprowadzić się z domku? W poczekalni u lekarza Elise spotyka mężczyznę z zabandażowaną głową, poruszającego się o kulach. Niedługo potem spostrzega go na moście. Czyżby chciał odebrać sobie życie? Cały czas śledzi go wzrokiem. 

Po jakimś czasie mężczyzna powraca. Elise nie podoba się, że przygląda się ich domowi... i jej. Kim jest?

 

Elise stała w pierwszym rzędzie i widziała Emanuela z bliska. W domu, zanim wyruszył, pożegnali się gorąco i kiedy teraz ich spojrzenia na chwilę się spotkały poczuła dumę.

Czuła w sobie miłość do niego. Chciała zawołać: „wróć do mnie, Emanuelu!” I chociaż żaden dźwięk nie pojawił się na jej ustach, była pewna, że on o tym wie. Kochała go.

 

6

 

7. Chude lata

 

Dla rodzin mężczyzn powołanych do straży granicznej nastają ciężkie czasy. Na domiar złego ludność Norwegii dręczy strach przed wojną ze „szwedzkimi prostakami”. Emanuel dowiaduje się, że Johan odwiedził Elise, i ogarnia go zazdrość. Zabrania żonie zapraszać do siebie byłego narzeczonego. Z wojska pisze długie listy, lecz Elise nie znajduje w nich ciepła, tęsknoty i troski o najbliższych. Czyżby jego uczucia tak szybko ostygły czy tez może groźba wybuchu wojny tak go odmieniła? W sklepie Magdy było pełno ludzi. Elise stała w kolejce i przysłuchiwała się, co mówią inni.

 

- Tym na granicy nie tylko wojna, wymarsze i przepustki w głowie – rzuciła sucho jedna z młodszych kobiet. – Mój brat pisał, że ciągle przychodzą do nich dziewczęta ze wsi i przynoszą im coś do jedzenia. Niektórzy z żołnierzy już się tam zaręczyli. Zdarza się nawet, że i żonaci wymykają się na noc.

 

7

 

8. Nowe życie

 

Elise nie może zrozumieć, że Emanuel zawiódł jej zaufanie. Czy potrafi mu wybaczyć? Zbliża się termin porodu, Elise ciężko pracuje, przyjmując zlecenia na pranie bielizny. Pewnego śnieżnego i wietrznego dnia w listopadzie cała rodzina udają się do portu, by świętować przybycie nowego króla, królowej i następcy tronu. Nadchodzą święta i Emanuel ma wiele niespodzianek w zanadrzu. Zaprosił Everta i panią Berg, kupił choinkę, dobre jedzenie i podarki dla wszystkich. Czas mija przyjemnie, kiedy nagle rozlega się pukanie do drzwi...

 

Z gęstej mgły wyłonił się dziób okrętu, który majestatycznie zbliżał się do brzegu. Wkrótce oczom zniecierpliwionego tłumu ukazała się cała sylweta królewskiego okrętu o nazwie ”Heimdal”. Kiedy przybił do brzegu, odezwały się działa z twierdzy Akershus. Odpowiedział im salut z okrętów wojennych stojących w porcie.

Peder przestraszył się.

- Dlaczego strzelają? Wybuchła wojna? Chcą zabić króla?

 

8

 

9. Dziedzic

 

Signe jest w ciąży! Dla Elise to silny wstrząs. Musi nie tylko wybaczyć Emanuelowi zdradę, zdrada będzie mieć w dodatku widoczne następstwa. Emanuel umieszcza Signe u Carlsenów, a Elise czuje się zobowiązana do utrzymywania jej stanu w tajemnicy. Matka i Hvalstad biorą ślub i wyprowadzają się do własnego mieszkania, ale chłopców ze sobą nie zabierają. Mając tyle gąb do wyżywienia, Elise musi znaleźć jakiś sposób zarabiania pieniędzy natychmiast po urodzeniu dziecka. Emanuel wieczorami wciąż gdzieś wychodzi – czyżby odwiedzał Carlsenów? Którejś nocy mówi przez sen, czule zwraca się do Signe...

 

Akuszerka włożyła jej maleńki tłumoczek w ramiona.

- Oto twój dziedzic! Piękny i silny młody chłopaczek.

Znowu pojawiło się to słowo: dziedzic. Było niczym uderzenie w twarz. Emanuel podszedł do niej i uśmiechnął się dumny i zadowolony. Został ojcem! Nic innego nie przychodziło mu do głowy. Pochylił się i pocałował żonę.

- Tak się cieszę, że już po wszystkim. Byłaś bardzo dzielna, Elise.

 

9

 

10.  Dziewczyna na moście

 

W domku nad rzeką gości nie tylko radość. Elise i Emanuel przeżywają kryzys małżeński, gdy wychodzi na jaw zdrada Emanuela. Oboje mają swoje tajemnice. Brakuje im pieniędzy, bo skończyły się dochody z wynajęcia poddasza. Elise dorabia szyciem, ale nie jest to zbyt opłacalne zajęcie. Zupełnie nieoczekiwanie, i to z dwóch stron, nadchodzi pomoc. Czy powinna ją przyjąć?

 

W fabryce zwolniono jedną z prządek, co pociąga za sobą tragiczne skutki. Elise opisuje dramatyczną historię dziewczyny.

Dziewczyna poznała ją i odkrzyknęła głosem zdradzającym panikę:

- Idź stąd! Idź, mówię ci! Nic ci do mnie! I tak nie możesz mi pomóc! Zresztą nie wierzę, że mi współczujesz, tylko tak mówisz. Jeśli zrobisz choć jeden krok, skoczę!

Elise nie poruszyła się.

- Nie podejdę bliżej. Chcę tylko z tobą porozmawiać.

 

10

 

11. Zdrada

 

Elise i Johan są świadkami na ślubie Anny i Torkilda. Oboje zmagają się z zakazanymi uczuciami; każde z nich ma swoje rodzinne zobowiązania. W pewną sobotę Elise spotyka Emanuela. Odwraca się jednak od niego, gdy się przekonuje, że Emanuel nie rozumie, jak wielką krzywdę jej wyrządził. Elise wierzy, że poradzą sobie bez niego, bo udało jej się znaleźć lokatorów i opublikować opowiadanie. Gdy Peder ma poważne kłopoty w szkole, Hilda postanawia porozmawiać z jego nauczycielem. Wraca do domu z dobrymi nowinami. Pewnego popołudnia Elise zostaje wezwana do domu Paulsenów. Tam czekają na nią trzej poważni panowie.

 

- Nie rozumiem, o co wam chodzi. Nie zdradziłam Emanuela.

- Nie, ale urodziłaś dziecko innego mężczyzny i chcemy tylko, żebyś to potwierdziła, podpisując ten dokument. Elise poczuła, jak krew odpływa jej z głowy. Wzięła pióro, które jej podali, podpisała, zerwała się z miejsca i pobiegła w stronę drzwi.

 

11

 

12. Bliźni

 

Johan wyjeżdża do Kopenhagi, żeby się kształcić. Elise odprowadza go na przystań i wyznaje swe najskrytsze uczucia. Jednak wkrótce dostaje wiadomość, która pokrzyżuje jej błogie marzenia o wspólnej przyszłości. Emanuel zaczyna mieć dość życia w gospodarstwie Ringstad z leniwą Signe i wiecznie zrzędzącą matką. Może jednak lepiej mu było z Elise? Nad rzeką Aker szykuje się wesele. Elise otrzymuje list z redakcji "Verdens Gang"; gazeta pragnie kupić opowiadanie o Oline, a także wyraża zainteresowanie dalszą współpracą.

 

Elise pisała bez przestanku, słowa wypływały z niej. Jedna kartka za drugą z niewielkiego bloku zapełniały się. Pisała o Oline. Opowiadała o spotkaniu między upadłą kobietą a zamożnym jegomościem pogrążonym w smutku, mężczyzną, który stracił kogoś najdroższego, swoją córkę. Elise ujrzała go w wyobraźni, jak siedzi w salonie i wertuje gazetę. Nagle jego wzrok pada na tytuł: Kiedy wróci mama?

 

12

 

13. Więzy rodzinne

 

Elise wciąż pisze nowe opowiadania, ale jest zmuszona, by podjąć inną pracę. Przychodzi wiadomość o śmierci pani Paulsen. Co teraz stanie się z Braciszkiem? Dotychczasowi lokatorzy wyprowadzają się. Mieszkanie na poddaszu przejmuje pewien niezwykły młodzieniec, który bardzo intryguje chłopców. Reidar nie jest w stanie pomóc Pederowi i Elise musi szukać innego rozwiązania. Idzie odwiedzić matkę w jej nowym domu. W drodze powrotnej zatrzymuje się koło niej dorożka? 

 

W dorożce siedział mężczyzna w cylindrze. Odwrócił głowę i wtedy go rozpoznała. Majster Paulsen. Krzyknął na woźnicę i ten zatrzymał konia.

- To pani, pani Ringstad? Podwieźć panią? Uchylił drzwiczki i pomógł jej wsiąść

- Jak mogła pani wyjść w taką pluchę, skoro niedługo spodziewa się pani dziecka, pani Ringstad?

 

13

 

14. Zjednoczenie

 

Emanuel prosi Elise, żeby pozwoliła mu wrócić. Elise jednak się waha. Wciąż ma nadzieję, że będzie mogła ułożyć sobie życie z Johanem. A jeśli nie? Czy da radę sama utrzymać tak dużą rodzinę? Elise stawia Emanuelowi szereg warunków. Emanuel bardzo się stara, żeby je spełnić, daje Elise pieniądze, pomaga jej opiekować się Hugo i maleństwem. Hilda dowiaduje się, że synek, którego oddała wkrótce po urodzeniu, cierpi po śmierci swojej przybranej matki, pani Paulsen. Majster razem z Hildą, Elise i dziećmi idą odwiedzić Braciszka.

 

Hugo nigdy nie widział pociągu, ani prawdziwego, ani zabawki. Widział jednak, jak w domu na podłodze w kuchni Peder i Evert bawili się kawałkami drewna, udającymi samochodziki i wagoniki. Wziął kolejkę, zaczął ciągnąć ją po podłodze i wołać tut-tut!

Elise, Hilda i majster obserwowali scenkę w napięciu. Czy Braciszek dołączy do zabawy? Dłuższą chwilę stał nieruchomo, śledząc Hugo wzrokiem.

 

14

 

15. Tęsknota

 

Elise obawia się, że coś się stało Emanuelowi, dlatego udaje się do biura do zakładów Myren. Tam jednak nikt go nie widział, nikt też nie otrzymał od niego żadnych wiadomości. Nawet Karoline twierdzi, że nie wie, gdzie jest Emanuel, choć na jej twarzy błąka się szyderczy uśmiech. Może pogorszył się stan zdrowia matki Emanuela i ojciec przyjechał po niego niespodziewanie? Któregoś dnia Elise wychodzi z Hugo na spacer. W ich stronę zmierza para młodych ludzi. Okazuje się, że to Ansgar i Helene...

 

Elise pośpiesznie nachyliła się, by wziąć Hugo na ręce i odejść, ale było już za późno.

- To naprawdę Hugo? - szczebiotała Helene. - Och, jak on urósł! Już się nauczył chodzić?

- Ma piętnaście miesięcy, więc to nie tak wcześnie. - Elise słyszała, jak odpychająco zabrzmiał jej głos.

Helene nachyliła się nad Hugo.

- Witaj, maleńki. Pamiętasz mnie? Jakiś ty duży i jaki mądry! A jakie masz piękne loki. Spacerujesz tu sobie z mamą?

 

15

 

16. Zakazane spotkania

 

Johan wraca do domu z Kopenhagi, przywozi Elise do szpitala radosną nowinę. Elise powoli wraca do zdrowia. Kiedy wreszcie może opuścić szpital, spotyka się z gorącym powitaniem ze strony rodziny i przyjaciół. Przypadkiem dowiaduje się, że Hugo źle się czuje w żłobku, wtedy Hilda proponuje, że zaopiekuje się nim u siebie w domu majstra. Któregoś dnia, kiedy Elise ma odebrać Hugo, spotyka tam Johana?

 

Zakręciło jej się w głowie. Nigdy nie czuła tak silnego pożądania jak w tej chwili. 

- Elise - szepnął ochryple. - Pozwól mi! Tylko ten jeden raz!

Skinęła głową, przerażona własną decyzją.

- Tak, Johan! - westchnęła przy jego szyi. - Nie jestem w stanie powiedzieć "nie".

Wziął ją na ręce i zaniósł do salonu. Tam położył ją na nowym szezlongu Hildy, pochylił się nad nią i pocałował.

 

16

 

17. Podrzutek

 

Elise przeżywa wewnętrzne rozdarcie między poczuciem obowiązku wobec rodziny i uczuciem, którym darzy Johana. W liście wyznaje mu swoją miłość., ale daje też do zrozumienia, jak wiele waży w jej życiu troska o Emanuela i odpowiedzialność za dzieci. Gromadka dzieci wokół Elise powiększa się stopniowo. Gdy pewnego dnia wraca do domu, staje w sieni jak wryta. Z salonu słychać histeryczny kobiecy głos, płacz i odgłosy awantury. Elise wstrzymuje oddech i nasłuchuje. 

 

- Nie obchodzi mnie, ile dzieci jest w tym domu i czy masz pieniądze na czynsz i opał. Mówię przecież. że ja go nie chcę! Rozległ się krzyk małego dziecka i stukot wysokich obcasów o drewnianą podłogę. Po chwili z salonu wypadła młoda kobieta w rozwianej białej szacie. Policzki jej płonęły ze wzburzenia, oczy ciskały pioruny, usta drżały z wściekłości. Ale Elise od razu ją poznała. Signe...

 

17

 

18. Kupiec

 

Książka Elise zostaje wydana w języku norweskim. Robotnice w fabryce wyrywają ją sobie z rąk i głośno się zastanawiają, kto może być autorem. Dyrektor wydawnictwa zapala się do pomysłu nowej książki i wypłaca Elise dwadzieścia koron zaliczki, mimo że Elise nie napisała jeszcze nawet jednego słowa. Emanuela natomiast całkowicie pochłaniają przygotowania do otwarcia własnego sklepu.

 

- To prawda, Elise - powiedział Kristian. - Peder zagadywał każdego, tak że w końcu każdy coś kupił, byle tylko dał mu spokój.

Włożył rękę do kieszeni i wyciągnął dłoń pełną monet.

- Niektórzy przychodzili tylko popatrzeć, ale Peder tak ciekawie opowiadał, że zostawali, żeby go słuchać. Jakaś kobieta kupiła garnek, mimo że przyszła tylko po trzepaczkę. Gdyby Peder nie musiał chodzić do szkoły, sprzedałby wszystko.

 

18

 

19. U twego boku

 

Jest Boże Narodzenie, w domu Elise i Emanuela stoi choinka, teściowie przywożą świąteczne przysmaki. Johan spędza wakacje w ojczyźnie i Elise kilka razy spotyka się z nim u Hildy. Pewnego dnia nie wraca tak długo, że pozostali domownicy zaczynają się niepokoić. Pani Ringstad chce nawet wzywać policję. Emanuel siedzi przykuty do wózka inwalidzkiego. Coś podejrzewa, a Elise dręczy poczucie winy. Przypomina sobie słowa: "Zginie ten, kto sprzeniewierzy się miłości". Nie ma wątpliwości, kogo kocha.

 

- Moja mała, dzielna Elise. Dlaczego musisz znosić tyle przeciwności losu? - Przytulił ją mocno, zanurzył twarz w jej włosach i westchnął głęboko. - Nie bój się, kochana. Będę czekać na ciebie. Choćby miały upłynąć lata, zawsze będę czekać na ciebie.

Uśmiechnęła się smutno.

- Nie, Johan. Nie możesz zmarnować sobie życia z mojego powodu.

 

19

 

20. Kocia mama

 

Na Elise spadają coraz to nowe kłopoty. Stan zdrowia Emanuela pogarsza się, a lekarze są bezradni i nie potrafią postawić diagnozy. Na szczęście książka sprzedaje się nadspodziewanie dobrze i wywołuje ożywione dyskusje zarówno wśród zwykłych czytelników, jak i w kręgach literackich. Nieoczekiwanie Elise otrzymuje propozycję, o której nawet nie śmiałaby marzyć, co całkiem odmienia jej dotychczasowe życie. W wieczór sylwestrowy czeka ją w domu niespodzianka. 

 

Wszyscy razem stłoczyli się przy stole. Nagle z ust chłopców wydobył się chóralny jęk. Na dworze w śniegu zauważyli poruszające się światełko. Z komórki wyszła ciemna postać i uniosła rękę, w której trzymała święcę, oświetlając dokładniej siebie. Był to świąteczny skrzat z długą brodą, w szarym, połatanym płaszczu i szpiczastej czapce. W ręce trzymał wypełniony kosz.

- Skrzat... - Peder pierwszy odzyskał głos. Wyglądając przez okno z niedowierzaniem, zapytał niepewnie:

- Myślisz, że on jest groźny, Elise?

 

20

 

21. Pisarka

 

Dlaczego Johan nie pisze? Może jest chory albo rzeczywiście znalazł sobie jakąś francuską dziewczynę? Ponieważ Anna także nie dostaje od brata znaku życia, Elise postanawia odwiedzić profesora, który pomagał Johanowi. Pewnego dnia otrzymuje zaproszenie na spotkanie w wydawnictwie. Bardzo się tym denerwuje. Czy to, co napisała dotychczas, jest dostatecznie dobre?

 

Gdy Elise idzie do wydawnictwa, na ulicy nieoczekiwanie ktoś ją woła.

- Othilie? W pierwszej chwili cię nie poznałam - ogarnęła wzrokiem postać dziewczyny. Wygląda lepiej niż ostatnio, pomyślała.

Rozejrzała się pośpiesznie dookoła, nagle przestraszona, żeby przypadkiem pan Guldberg nie zobaczył jej z kimś 

takim. Chociaż to mało prawdopodobne, by redaktor mógł się akurat teraz znajdować na Stortorvet.

- Othilie uśmiechnęła się, pokazując rząd na pół spróchniałych zębów.

- Ja też cię nie od razu poznałam. Wyszłaś za mąż za jakiegoś bogacza, że stać cię na taki elegancki płaszcz i kapelusz?

 

21

 

22. Żmija w Paryżu

 

Po kłótni Emanuel wyjeżdża do Ringstad. Chłopcy nadal pracują w sklepie przy Maridalsveien. Pewnego dnia wracają do domu z szokującą nowiną. Anna i Elise nie mają żadnych wiadomości od Johana. Obie podejrzewają, że znalazł sobie nową partnerkę. Elise ma świadomość, że jej ukochany narażony jest w Paryżu na wiele pokus…

 

Z początku nie pojmował, co go obudziło, ale w blasku bijącym od latarni za oknem dostrzegł nad swoją głową twarz młodej kobiety.

- Benedicte? Co tu robisz? – Położyła palec wskazujący na jego ustach.

- Ćśś.

Jego oczy rozszerzyły się. Była naga. Nagle drzwi otworzyły się gwałtownie, a do pokoju wtargnął Bruno.

 

22

 

23. Babie lato

 

Po otrzymaniu telegramu od swojego teścia, Elise wraz z dziećmi wyrusza do Ringstad. Pojawia się tam również Signe, która zachowuje się jak synowa gospodarzy i traktuje Elise z wyższością.

 

Szła w kierunku, skąd dochodził płacz. Po chwili ujrzała zapłakanego Hugo.

- Co się stało, Hugo?

Na jej widok zaczął krzyczeć jeszcze głośniej. Rzuciła mu się na spotkanie i wzięła go na ręce. – Kochane słoneczko, co się stało? Uderzyłeś się?

Potrząsnął głową, a jego ciałem wstrząsnął szloch. – Nie bawię się z Bastianem, pani jest niedobla.

 

23

 

24. Bratnie dusze

 

Elise przekonuje się, że nie każdemu może ufać. Na szczęście w trudnych chwilach znajduje wsparcie u tego, który znaczy dla niej najwięcej. Tymczasem Hugo Ringstad podejmuje najważniejszą decyzję swojego życia. Nie zamierza dłużej żyć pod dyktando swojej żony Marie.

 

Szybkim krokiem wrócił do kuchni.

Na dużym palenisku płonął ogień. Powoli wyciągnął dokument z kieszeni kamizelki, rozłożył go, spojrzał nań po raz ostatni i nachylił się w stronę płomienia. Dokument zajął się ogniem. Parzył, jak staranne pismo Elise stopniowo pochłaniają płomienie, aż papier zwinął się i zamienił w zwęglone, pokruszone płatki.

Dopiero wtedy się wyprostował i przeciągnął. Poczuł się tak, jak gdyby ktoś zdjął ciężkie jarzmo z jego pleców.

 

24

 

25. Nemezis

 

Marie odkrywa, że dokument podpisany przez Elise zniknął. Hugo przyznaje się do jego spalenia i odmawia zdobycia drugiego, co pociąga za sobą katastrofalne skutki… Po ujawnieniu, kto kryje się  pod pseudonimem Elias Aas, Elise zostaje wezwana do wydawnictwa i poinformowana, że to może zniszczyć jej karierę. Kto mógłby ja zdradzić? Czyżby zrobił to młody student?

 

Ku jej przerażeniu Asle wstał z łóżka i uklęknął przed jej krzesłem. 

- Błagam panią, pani Ringstad. Będę panią nosił na rękach i dam pani wszystko, czego tylko pani zapragnie. Nie mogę bez pani żyć. Jeśli pani odmówi, odbiorę sobie życie!

 

25

 

26. Zemsta

 

Skazanym na rozstanie kochającym się ludziom czas upływa bardzo powoli. Johan zmaga się ze studiami w Paryżu, a Elise z odpowiedzialnością za pięcioro dzieci, pisaniem i wizytami natrętnych amantów w domu na Hammergaten. W swych książkach ukazuje smutne losy znad rzeki Aker, tymczasem sama nieoczekiwanie znajdzie się w dramatycznej sytuacji…

 

Lort-Anders odwrócił się plecami do konstabli i krzyknął do Elise:

- I co, Elise, boisz się teraz?

Elise dygotała jak w gorączce. Szczękała zębami, nie będąc w stanie wydobyć z siebie słowa.

Bandzior znów ryknął chrapliwym śmiechem i rzucił bezwzględnie:

- Czekałem na tę chwilę cztery lata, rozumiesz? W końcu dostaniesz za swoje!

 

26

 

27. Lalka z Ameryki

 

Nareszcie nadszedł dzień, o którym Elise tak długo marzyła. Niestety, w życiu radość idzie w parze ze smutkiem. Kristian postanawia zamieszkać u Hildy i jej męża. Jest jednak coś, co chłopiec ukrywa przed swoją rodziną. Tymczasem Elise spotyka na podwórzu w Vøienvolden obcego mężczyznę. Dżentelmen jest wyraźnie zdezorientowany i mówi z dziwnym akcentem.

 

Dagny trzymała lalkę, wpatrując się w nią z nabożeństwem. Nie wierzyła własnym oczom. Potem przytuliła ją do siebie, jakby się bała, że ktoś ją jej odbierze.

Elise uśmiechnęła się do niej.

- Teraz należy do ciebie. Dostałaś ja od wujka Kristiana.

Oczy Dagny nagle napełniły się łzami.

- Mój ojciec zabierze ją do lombardu, a za pieniądze, które za nią dostanie, kupi winiak.

 

27

 

28. Włóczęga

 

W straszną niepogodę w drzwiach domu Elise nagle staje budząca przerażenie postać. Obecność Signe w Ringstad zmienia życie Marie i Hugo w koszmar. Oddychają z ulgą, kiedy kobieta ze swoim nowym narzeczonym wyjeżdżają do Kristianii. Młodzi mają niecny plan i grożą Elise, jednak ta tak łatwo się nie poddaje. Kristian i jego ukochana są pod silnym wpływem ponurych proroctw o końcu świata głoszonych przez nauczyciela ze wspólnoty modlitewnej. Czy wszyscy zginą?

 

Elise szybko odwróciła się do Dagny. Jej głos był surowy.

- Zabierz dzieci do pokoiku i zamknij drzwi.

Dagny posłuchała bez słowa sprzeciwu. Pociągnęła za sobą dzieci do pokoju Pedera i Everta. Elise widziała, jak bardzo dziewczynka była zaciekawiona. Niełatwo było przestraszyć kogoś, kto przeżył tyle co ona.

- Potrzebuje pomocy! – powiedział obcy. Jego głos był przerażający i groźny. – Jestem ojcem Mathiasa. Ściga mnie policja.

 

28

 

29. Dzień sądu

 

Szokująca wiadomość poprzedza poród Elise. Czy Lagreta zdoła przybyć na czas? Podczas gdy cały świat niecierpliwie czeka na to, co wydarzy się osiemnastego maja, Elise nosi w sobie wielkie zmartwienie, które odbiera jej radość z nowo narodzonego dziecka. Pewnego październikowego dnia Johan zabiera całą rodzinę do Etterstadsletta na wielka uroczystość, która ma się tam odbyć.

 

Śmigło kręciło się coraz szybciej i w następnej chwili wydarzyło się coś niezwykłego. Maszyna nie dotykała już ziemi, ale leciała po skosie do góry! Ogłuszający aplauz rozbrzmiał na całym placu. Elise rzuciła okiem na Pedera, Everta i Dagny, którzy stali z otwartymi ustami i patrzyli, jakby nie mogli uwierzyć własnym oczom.

 

29

 

30. Na tropie

 

Peder i Evert przystępują do konfirmacji, wkraczając tym samym w dorosłe życie. Latem Peder wyrusza pociągiem do Ringstad, by pomóc w gospodarstwie. Elise nie traci nadziei, że Kristian żyje, choć mija już rok od jego zaginięcia. Hilda coraz bardziej angażuje się w związek z młodym arystokratą.

 

Policjant odezwał się do niej. Posłała mu nic nie pojmujące spojrzenie, nie chcąc przyznać, że nie zrozumiała jego słów, tylko po to, by ich nie powtarzał. Powóz minął most Beierbua. Zastanawiała się, czy Anna była w domu. Jeśli zobaczy Elise w czarnym policyjnym powozie, na pewno się przestraszy.

 

30

 

31. Grzesznicy w letnia noc

 

Elise i jej rodzina zostają zaproszeni na wycieczkę statkiem „Sara” po jeziorze Nøklevann oraz na wytworny posiłek w Sarabråten. Tam dzieje się coś, co sprawia, że Elise poważnie zaczyna martwić się o swoją siostrę. Hilda ryzykuje coraz bardziej, widując się ze swoim potajemnym kochankiem. Późnym wieczorem wymyka się z domu, żeby się z nim spotkać.

 

Wreszcie usłyszała powóz nadjeżdżający z oddali. Chwilę później zobaczyła konie wyłaniające się zza zakrętu. To z pewnością Christoffer nadjeżdża dorożką. Stanęła przed samą bramą, żeby ukryć się w cieniu. Może przyjechał z jakimiś przyjaciółmi? Wychyliła się ostrożnie. W świetle latarni zobaczyła Christoffera, który wysiadając, zatrzymał się na najwyższym stopniu, odwrócił się, objął młodą kobietę, z która przyjechał, i pocałował ją w usta.

 

31

 

32. Jesień

 

Asle Diriks grozi Elise, twierdzi, że zhańbiła jego dom i rodzinę. Nieoczekiwanie ojciec Diriksa wspiera Elise. Olego Gabriela  odwiedza przyjaciel, Oscar Carlsen, który zdradza mu tajemnicę Hildy. Ole Gabriel jest wściekły i każe żonie opuścić dom. Hilda szuka pocieszenia u Elise, ale ta zajęta jest synkiem. Hugo jest bowiem poważnie chory.

 

Elise uniosła kubek z wodą i spróbowała wlać kilka kropel do ust synka. Stróżka wody popłynęła mu z ust po szyi. Hilda wyjęła chusteczkę i wytarła buzię dziecka.

- Na twoim miejscu natychmiast posłałbym po doktora. Isak i mały Gabriel też niedawno mieli gorączkę, ale nie aż tak wysoka jak Hugo. I nie wyglądali tak jak on.

- Co chcesz przez to powiedzieć?

- Hugo jest chory. Bardzo chory.

 

32

 

33. Cienie z przeszłości

 

Pan Wang-Olafsen bada przeszłość rodziny Elise i przynosi jej niespodziewane wieści. Pewnego dnia przed domem na Maridalsveien staje Sebastian, który uciekł od matki. Gdy wieczorem chłopiec kładzie się spać, Elise zauważa na jego ciele ślady, które świadczą o tym, do czego zdolna jest Signe.

 

- Mój dobry przyjaciel Asle Diriks utopił się w rzece Aker z powodu plotek, jakie opowiadała o nim zła kobieta. – Signe spojrzała na nią drwiąco.

Elise wstała i wyszła spokojnie z pomieszczenia. Kiedy tylko znalazła się w korytarzu, pospiesznym krokiem podążyła w kierunku drzwi. Na podwórzu pies zaszczekał wesoło i polizał ją w twarz.

- Dziękuję, Burre – szepnęła, a jej łzy ciekły na sierść zwierzęcia. – Właśnie teraz potrzebuję pocieszenia. Pan Ringstad i dzieci nie mogą mnie zobaczyć w takim stanie. Tylko do ciebie mogę się zwrócić.

 

33

 

34. Chmury na horyzoncie

 

Pederowi podoba się w Ringstad. Przeżywa swoją pierwszą miłość. Niestety, jest bardzo nieśmiały i wszystko idzie nie tak. Elise dostaje zaproszenie na przyjęcie do pani Diriks. Tam spotyka osobę, której bynajmniej nie darzy sympatią. Dzień kończy się katastrofą. Wreszcie przychodzi list od Kristiana. Elise przekazuje wiadomości o bracie wujowi i ciotce. Odwiedza też Hildę i przeżywa prawdziwy szok. Po drodze do domu spotyka Lort-Andersa.

 

- Co, Elise, myślałaś, że się wykręcisz? Hę? Czekałem na taką okazję od chwili, kiedy nas zakapowałaś i wylądowaliśmy w pudle.

Lort-Anders ujął Elise pod brodę i odchylił jej głowę. Próbowała się uwolnić, ale na próżno. Zrozumiała, że jest bez szans.

 

34

 

35. Ciężkie czasy

 

W Europie trwa wojna, rzucając mroczny cień także na neutralną Norwegię. Pieniądze tracą wartość, a sklepowe półki świecą pustkami. Elise coraz trudniej jest zdobyć żywność dla dzieci. Nadciąga sroga zima. W majątku Ringstad żywności i opału nie brakuje. Peder ma jednak kłopot. Banda z Ødegård cały czas ma go na celowniku. Kristian doświadcza wojny od najgorszej strony. Statek „Mita” zostaje zatrzymany w drodze do Bordeaux przez niemiecki okręt podwodny.

 

I wtedy w końcu na wschodzie dostrzegł błysk światła. Boże! Kiedy zrobi się jasno, wszystko stanie się mniej straszne. Teraz chyba niedługo dopłyną do lądu.

Ledwo zaczął cieszyć się tym widokiem, gdy nagle ktoś wykrzyknął:

- Widzicie ten wielki cień przed nami?

Przestali wiosłować, zapadła martwa cisza.

Z ciemności wyłoniły się niewyraźne kontury jakiegoś statku, było to nierzeczywiste, niczym statek-widmo.

 

35

 

36. Pożegnanie

 

W Europie trwa wojna. Ludzie godzinami stoją w długich kolejkach, bo w sklepach brakuje niemal wszystkiego. Dla Elise i jej rodziny pocieszenie stanowi myśl, że Pederowi, mieszkającemu w gospodarstwie Ringstad, niczego nie brakuje, i że Kristain jest bezpieczny w Nowym Jorku. Jednak nie wszystko układa się tak pomyślnie – małżeństwo Hildy i Ole Gabriela przeżywa kryzys, a jego rozpad niesie za sobą straszliwe konsekwencje.

 

- Hildo, ostrzegam cię! – w głosie Ole Gabriela brzmiała groźba.

- Chyba nie sądzisz, że się ciebie boję! Nie mam nic do stracenia, mówiąc prawdę! Uważam, że jesteś podły. Obwiniasz mnie o niewierność, a tymczasem sam, jak gdyby nigdy nic, obmacujesz pannę Johannessen w naszym salonie!

Nie dokończyła. Ole Gabriel doskoczył do niej i uderzył ją w twarz, aż huknęło.

 

36

 

37. Prześladowani

 

Signe za każde swoje życiowe niepowodzenie oskarża Sebastiana. Elise z panem Ringstadem martwią się o losy chłopca i próbują ustalić, gdzie mógł się podziać. Kristian chce dotrzeć do Kristianii, ale brakuje mu pieniędzy. Do tego ma pod swoją opieką małe dziecko.

 

Signe szturchnęła Sebastiana w plecy.

- Idź do swojego pokoju i połóż się spać! Byłeś dzisiaj taki nieznośny, że nie zasługujesz na kolację! Zresztą wygląda na to, że służby nie ma w domu. Ojciec pewnie dał im wolne, żeby go nie oglądały, kiedy przyjdzie pijany do domu.

 

37

 

38. Poza prawem

 

W Norwegii obowiązuje prawo o włóczęgostwie. Elise uważa je za niesprawiedliwe i mocno angażuje się w obronę Cyganów. To przynosi katastrofalne skutki dla niej i jej rodziny. Hilda powoli przyzwyczaja się do bycia samotną, pragnie jednak, by mały Gabriel zamieszkał z nią na stałe. Droga do domu jest dłuższa i cięższa, niż się Kristianowi wydawało. Kiedy rodzina dowiaduje się, że chłopak wrócił do Norwegii, zaczyna się poważnie zastanawiać, co się z nim stało.

 

Abram odwrócił się w kierunku Elise. Jego wzrok zrobił się wrogi.

- Czego chcesz ode mnie?

- Przyszłam zapytać, czy może spotkałeś mojego brata w obozie w Jæren.

Jego oczy zwęziły się podejrzliwie.

- Jak to?

- Zastanawiam się, czy jeden z tych dwóch marynarzy, o których mówiłeś, to mógł być on.

 

38

 

39. Zakazany owoc

 

Nadchodzą ciężkie czasy. Johan nie może sprzedać swoich prac. Elise nie udaje się wydać kolejnej książki, postanawia więc w jakiś inny sposób zarobić na życie. Odwiedza swego szwagra, by zdobyć od niego referencje, wizyta okazuje się jednak znacznie bardziej owocna. Hilda ma powody do radości. W życiu Kristiana wydarza się coś cudownego, lecz czy może skończyć się inaczej niż smutkiem i cierpieniem?

 

- Kristian?

Odwrócił się gwałtownym ruchem. Nie wierzył własnym oczom. Przed nim stała Silvia! To nie był sen ani przewidzenie! Serce na chwilę przestało bić w jego piersi, po czym zaczęło bić tak szybko, że nie mógł złapać tchu.

- Silvia?

Wydawało mu się, że powiedział to zupełnie normalnie, lecz z jego ust wydobył się nikły szept. Sekundę później znalazła się w jego ramionach. Śmiali się i płakali na przemian, zapomnieli o istnieniu świata wokół siebie.

 

39

 

~ Seria niedokończona ~

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze   

# Joasia 2013-03-01 20:05
gdzie można dostać resztę tomów czyli te po 21? wyszły już u nas?
Odpowiedz
# Joanna Maria 2013-03-19 10:53
widziałm ostatnio na allegro.:)
Odpowiedz
# Milena 2013-03-24 17:29
Sprzedam:
http://tablica.pl/oferta/saga-skandynawska-sagi-skandynawskie-wiatr-nadziei-ID2xHyD.html#2ad1e09baa;r:;s:
Odpowiedz
# JOANNA MARIA 2013-04-21 18:46
Piękna wzruszająca saga , dziejąca się na początku XX wieku, dzielna Elise walczy o przetrwanie ciężko pracując w fabryce. Niestety ktoś ją napadł, skutki są straszne, od tego wszystko się zaczyna.To piękna opowieść, że nawet w beznadziejnej sytuacji nie można się poddawać,ona walczy z losem, zdrowiem, niekiedy z podłymi ludźmi.Tyle zwrotów akcji, że aż się serce tłucze. Polecam. Nie ma ani grama klasztoru, zupełnie inna tematyka niż Przepowiednia.
Odpowiedz
# JOANNA MARIA 2013-04-23 04:52
http://allegro.pl/show_item.php?item=3193261126

SPRZEDAM KOMPLET 39 TOMÓW WIATRU NADZIEI.
Odpowiedz
# Magdalena 2013-09-13 08:00
Czy ktoś ma informacje o tym, czy saga będzie kontynuowana? W Norwegii wychodzi właśnie to 57! U nas było tylko 39. Ja chcę wiedzieć, co dalej u Elise!
Odpowiedz
# Ula 2014-05-08 03:58
Cytuję Magdalena:
Czy ktoś ma informacje o tym, czy saga będzie kontynuowana? W Norwegii wychodzi właśnie to 57! U nas było tylko 39. Ja chcę wiedzieć, co dalej u Elise!

Witam,dzwoniłam do wydawnictwa i niestety nie będzie kontynuowana juz wcale
Odpowiedz
# Ula 2014-05-09 21:03
W Norwegii wyszedł właśnie tom 70 i nowa książka pt Jesień o losach córki Elise a u nas lipa
Odpowiedz
# Belladona 2014-11-02 13:08
Sprzedam całą sagę!
http://olx.pl/oferta/caly-tom-sagi-wiatr-nadzeji-CID751-ID7Ex5p.html?action=show&id=113094659&utm_source=serviceletterManageAd&utm_medium=email&utm_campaign=diplayLink#xtor=EREC-55-%5Bid1%5D-20141101-%5BdiplayLink%5D-15124863@1-20141101183619
Odpowiedz
# Barbara 2015-07-27 14:07
poszukuję 17 tomu Sagi Wiatr nadziei może ma ktoś zbędny tom otrzymałam w darze do biblioteki bez 17
Odpowiedz
# Marta 2016-10-23 08:25
Witam, mam do sprzedania cała sagę. Zapraszam do kontaktu:https: //www.olx.pl/of erta/saga-norwe ska-wiatr-nadzi ei-frid-ingulst ad-CID751-IDddt LR.html
Odpowiedz

Czat

Earnings from $198000 in - 24/10/2021 - 02:57

Earnings before $176000 in Week >>>>>>>>>>>>>> http://calif.sn/brbqpdm

Your friends are already - 24/10/2021 - 02:56

Start earning from $191000 in Week >>>>>>>>>>>>>> http://slnk.info/hnble

Earnings from $147000 per - 24/10/2021 - 02:55

Earnings before $162000 in Week >>>>>>>>>>>>>> https://1borsa.com/6bc9q

Your neighbors are alread - 24/10/2021 - 02:53

This is your chance to earn before $146000 in Week >>>>>>>>>>>>>> https://vae.me/L6s5

Your friends are already - 24/10/2021 - 02:52

Stable income before $118000 per day >>>>>>>>>>>>>> https://ic9.in/1843354

  • :D
  • :S
  • :(
  • :)
  • :O
  • ;)
  • lol
  • :@
  • :P
Anuluj

Licznik odwiedzin

062330
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ostatni tydzień
Ten miesiąc
Ostatni miesiąc
Wszystko
259
1178
4909
55837
9437
8585
62330

24-10-21 10:11


Copyright © 2021 Sagi Skandynawskie Rights Reserved.