Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Elin Johansen

Niewydane sagi


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
Email
Ocena użytkowników: / 79
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Sol   
środa, 11 stycznia 2012 16:02

Merete Lien

Zapomniany Ogród

 

 

Zapomniany ogród to seria łącząca w sobie kłamstwa i prawdę oraz zdradę i miłość.

Akcja rozgrywa się pod koniec 1800 roku w Bergen i Kragerø. Emily Meyer ma amnezję, nie pamięta niczego, co wydarzyło się przed jej dziesiątymi urodzinami. Od wielu lat mieszka w Bergen, gdzie wiedzie spokojne życie ze swoją matką. Ale pewnego dnia odkrywa, że to życie jest zbudowane na kłamstwie.

 

Kiedy Emily znajduje list, wszystko ulega zmianie; dziewczyna pozostawia matkę i rozpoczyna nowe życie w Kragerø. Tam poznaje ludzi, którzy pragną jej dobra – w  szczególności latarnik, Aksel, ale również i takich, którzy chcą się jej pozbyć. Emily szuka prawdy o swojej przeszłości, jednak wciąż staje w obliczu nowych kłamstw. Im więcej sobie przypomina, tym ważniejsze staje się dla niektórych osób, aby zachowała milczenie.

 

Autorka o serii

 

Pierwsze pomysły na serię Zapomniany ogród, pojawiły się, kiedy byłam na wakacjach w Kornwalii, w starym hotelu nad morzem – i marzyłam o ludziach, którzy żyli i pracowali tam w czasach, kiedy powstawał hotel. W końcu poczułam, że stosowne będzie umieszczenie tej historii w dwóch miejscach, które są mi bliskie – w Bergen i Kragerø. Koniec 1800 roku to ciekawy okres, nie tylko jeśli chodzi o życie kobiet. Chciałam napisać ekscytująca historię, w której oszustwa i kłamstwa są uwalniane stopniowo, lecz także stworzyć żywe i silne kobiece postaci z różnych środowisk i możliwości.

 

Seria ukazała się w 2008 roku w wydaniu 15-tomowym. W roku 2014 została wydania ponownie do tomu 62.

Tytuł oryginału: Rosehagen.

 

 

Zapomniany Ogrod

 

 

 

 

1. Spadek

 

W roku 1881 dziesięcioletnia Emily wyrusza w podróż statkiem. Statek ulega katastrofie, a dziewczynka traci pamięć. Dwanaście lat później znajduje list, z którego dowiaduje się, że jej życie zostało zbudowane na gęstej sieci kłamstw, wymyślonych przez jej własną matkę. Mroźnego zimowego dnia Emily znowu wchodzi na pokład statku, po raz pierwszy od tamtej katastrofy. Ma pożeglować do Kragerø, by być przy odczytaniu testamentu ojca. Ma się dowiedzieć, jaki spadek dostała i spróbować wyjaśnić wydarzenia z przeszłości. Los zrządził, że pojawiają się w jej życiu potężni wrogowie, ale spotyka również mężczyznę, którego nigdy nie zapomni.

 

1

 

2. Latarnik

 

Emily nie może pogodzić się z tym, że Aksel po gorącej i namiętnej nocy, jaką spędzili ze sobą, po prostu odszedł. Niepocieszona, rzuca się w wir obowiązków. Pewnego dnia w domu piastunki Nanny zjawia się starszy brat Emily, którego ona nie pamięta. Wspólnie przekraczają próg zamkniętego dotąd mieszkania rodziny Egeborgów. W świadomości Emily ożywają niektóre wspomnienia z dzieciństwa. Jednak dziewczyna nie może pozbyć się wrażenia, że wszyscy coś przed nią ukrywają.

 

2

 

3. Hotel pod Białą Różą

 

Kobieta, którą Emily przez dwanaście lat nazywała matką musi w końcu wyznać prawdę. Świat dziewczyny rozpada się na kawałki. "Matka" staje się dla niej nagle kimś zupełnie obcym. Emily nie może wybaczyć jej wszystkich kłamstw, postanawia więc wrócić do Kragero razem z Karstenem, który obiecał jej pomóc w walce z potężnym klanem Lindemannów. Pewnego dnia Emily zdobywa się na odwagę i wprowadza się do dawnego mieszkania rodziców. Hotel ma wiele tajemnic, a Emily dokonuje budzących grozę odkryć...

 

3

 

4. Głosy z przeszłości

 

Klara i ojciec Liam poznają wreszcie prawdę o matce Emily, lecz Erling nakazuje im milczenie. Doktor Victor Stang pielęgnuje Emily w chorobie. Uważa, że może jej pomóc w odzyskaniu pamięci, ale coś w jego osobie niepokoi Emily. Ile on tak naprawdę wie i co pragnie osiągnąć?

 

4

 

5. Spotkanie

 

Emily nareszcie spotyka się ze swoją rodzona matką. Trudno jej zaakceptować, że ta w imię miłości porzuciła męża i dzieci. Muszą teraz poznawać się od nowa. Jaką kobieta tak naprawdę jest Agnes? Emily otrzymuje telegram z Bergen świadczący o tym, że Alice nadal uważa ją za swoją córkę, nie pozostaje jej jednak nic innego, niż czekać na następne posunięcie ciotki. Victor Stang prosi o rękę Emily, ale w niej rodzi się uczucie do innego mężczyzny, tego, przed którym wszyscy ją ostrzegają.

 

5

 

6. Ucieczka

 

Pauline Selmer prosi Emily, żeby przechowała klucz do jej domu na Jomfruland. Młoda malarka wyjeżdża do Bergen, w celu podjęcia studiów na Akademii Sztuk Pięknych. Ku zadowoleniu Pauline w podróży towarzyszy jej ojciec Liam, który zgodził się pełnić rolę przewodnika po mieście. Kobieta stara się przekonać księdza, by zapomniał o ślubach kapłańskich i przyznał, że łączy ich coś więcej niż przyjaźń. Podróż Gerharda przedłuża się. Emily nie wie już, czy może polegać na swych uczuciach. Potrzebuje czasu i samotności i wtedy przypomina sobie o kluczu Pauline...

 

6

 

7. Mężczyzna z cienia

 

Emily w towarzystwie Gerharda postanawia odwiedzić swoją matkę. Wyrusza do Solbakken, choć Erling zniechęca ją do tej podróży, a sama Emily, wchodząc na pokład żaglowca, pełna jest złych przeczuć. Pauline i ojciec Liam opuszczają wspólne mieszkanie w Bergen. Ona z niepokojem czeka na decyzję ukochanego, który musi wybrać między miłością i powołaniem. Pewnego dnia do Emily przychodzi Ivan Wilse, przyszły mąż Rebekki. Pragnący zemsty mężczyzna mówi jej o czymś, w co trudno uwierzyć...

 

7

 

8. Uwięziony ptak

 

Latarnik Aksel Hartwig powraca na Jomfruland. Spotyka się z Emily i dowiaduje się o jej zaręczynach. Zrozpaczony pyta, czy Emily nie dostała jego listów. Okazuje się jednak, że ona od czasu jego wyjazdu nie otrzymała żadnych wiadomości. Trudno jej uwierzyć, by aż trzy listy zaginęły. Pauline Selmer stara się zapomnieć o ojcu Liamie. Zajmuje się malarstwem, usiłuje też nawiązać kontakt z tajemniczym artystą, którego tak podziwia. Zbliża się dzień ślubu. Emily pragnie iść do ołtarza w ślubnej sukni swojej matki, ale niektórzy uważają, że ślub w sukni Agnes to zła wróżba...

 

8

 

9. Ocalenie

 

Gerhard z ciężkimi obrażeniami trafia do szpitala w Langesund. Na wieść o wypadku Emily płynie do nieprzytomnego męża. Według zeznań przypadkowego świadka przed kopalnią doszlo do gwałtownej kłótni pomiędzy Gerhardem a Akselem Hartwigiem, a potem obaj mężczyźni zniknęli w podziemnym korytarzu. W Hotelu Pod Białą Różą Henny umiera ze strachu, że pod nieobecność Erlinga odwiedzi ją Aron Óstbye. Mogłaby go zdemaskować, tylko że wówczas zniszczyłaby własne małżeństwo...

 

9

 

10. Egerhøi

 

Emily szuka na strychu ukrytych przez babkę kartek z dziennika. Treść zapisków być może sprawi, że Ivan Wilse zrezygnuje z Egerhøi. Pauline ma zostać uczennicą malarza Siverta Bergego. Wcześniej jednak płynie na Jomfruland w nadziei, że spotka tam ojca Liama. Rebekka odwiedza Emily. Twierdzi, że wie coś o zaginionych klejnotach i o człowieku, któremu kiedyś Ivan Wilse zlecił zniszczenie małżeństwa rodziców Emily - o malarzu Steffenie Hofgaardzie.

 

10

 

11. Ukryte ciernie

 

Konstanse, oczarowana zarządcą Egerhøi, postanawia odpłacić mężowi za liczne zdrady. Emily jest zaniepokojona, ale nie potrafi temu zaradzić. Razem z Gerhardem udaje się do Kristianii, aby zdecydować o dalszym losie synka panny Jeppesen. Przypadkowo dostrzega męża w towarzystwie pięknej nieznajomej oraz podsłuchuje jego dziwną rozmowę ze starym przyjacielem.

 

11

 

12. Wyznanie

 

Pauline zgadza się na małżeństwo z Akselem. Dzięki jego pomocy nadal będzie mogła malować, a dziecko będzie miało ojca. Także Henny wkrótce będzie rodzić, wciąż gnębi ją jednak poczucie winy i niepewność, kto jest ojcem. Aron Óstbye nadal romansuje z Konstanse, a Henny uświadamia sobie, że jest o niego zazdrosna. W czasie pogrzebu ciotki Emily do kościoła niespodziewanie wchodzi kobieta w woalce. Obecny na ceremonii Ivan Wilse rozpoznaje nieznajomą...

 

12

 

13. Zniewalające dźwięki

 

Agnes porzuca Steffena i przyjmuje oświadczyny słynnego skrzypka Erlanda Lyche. O planowanym ślubie Emily dowiaduje się z gazet. Przekonana, że mama popełnia życiowy błąd, decyduje się odwieść ją od tego kroku i wbrew woli Gerharda sama udaje się do Krystianii. Na statku podczas sztormu przezywa chwile grozy, ale dzięki poznanemu przypadkowo mężczyźnie, który z wielkim przejęciem opowiada o muzyce dobywającej się z morskiej głębiny, całkiem zapomina o strachu. Pauline powraca z Bergen, by na Jomfruland urodzić dziecko. Jest jednak pełna obaw, czy zdoła zagłuszyć wspomnienia o Liamie i żyć u boku Aksela.

 

13

 

14. Niebezpieczna umowa

 

Emily zostaje wplątana w niebezpieczną umowę, która ma uchronić Steffena od oskarżenia o zabójstwo. Na pewien czas musi znów przejąć odpowiedzialność za Hotel pod Białą Różą. Konstanse i Aron układają plan pozbycia się Karstena. Edwin, który powraca do Kragerø, zachowuje się coraz agresywniej wobec Emily, a jego wersja wydarzeń zawsze różni się od wersji Gerharda...

 

14

 

15. Synowie Diny

 

Dina przyprowadza do Emily dwóch chłopców i oświadcza, że są to synowie Gerharda. Żąda, aby od tej pory zajął się nimi ojciec. Życie na Egerhøi całkiem się odmienia. W atelier Steffena na Solbakken Emily znajduje obraz, dzięki któremu przypomina sobie kolejne urywki z przeszłości. Zaczyna rozumieć, czym mógł się ojciec kierować, pisząc testament...

 

15

 

16. Zdrada

 

Emily nie jest w stanie zapobiec sprzedaży Hotelu pod Białą Różą. Początkowo Gerhard triumfuje, lecz wkrótce sprawy zaczynają toczyć się nie po jego myśli. Gerhard spotyka na swojej drodze nie lada przeciwnika. Okazuje się, że Lindemann podczas sprzedaży sfałszował podpis żony.

 

Gerhard westchnął i przysiadł na brzegu łóżka.

- O co znów chodzi? Czy ja wszystko robię źle?

- Sfałszowaliście mój podpis na akcie sprzedaży hotelu.

Gerhard drgnął.

- Już ci nie wierzę. Od tej pory mogę być twoją żoną jedynie na papierze.

 

16

 

17. Sztorm

 

Podczas sztormu u wybrzeża Jomfruland tonie statek. W akcji ratunkowej uczestniczy Aksel Harwig. Do Kragerø dociera wieść, że latarnika zaginął. Emily uświadamia sobie, że nadal go kocha. Tylko że w latarni morskiej sztormową noc spędziła Adele Meyer…

 

Serce zabiło jej gwałtownie i zrozumiała, że wciąż kocha Aksela. Jak mogła być taka ślepa? Dopiero teraz, po latach, gdy zyskała pewność, że naprawdę pisnął do niej listy, zasłona opadła jej z oczu. Za późno. Nigdy więcej już go nie zobaczy…

 

17

 

18. Złota klatka

 

Emily poddaje się woli męża i zaczyna udawać potulną żonę. W tajemnicy jednak rozpaczliwie szuka sposobu ucieczki z Wernberg. Nie jest to łatwe zadanie, bo przecież musi zabrać ze sobą córeczkę. Tymczasem Gerhard pod osłoną nocy spotyka się z Diną. Jego gorący romans kwitnie. Mężczyzna nie wie natomiast, iż ktoś stał się świadkiem tej nocnej schadzki…

 

- Przyznaj, że nie możesz beze mnie żyć. – Dina zaśmiała się.

- Twoja żona jest zbyt uległa, ma słaby charakter.

Gerhard odsunął się od niej.

- Ubierz się – polecił.

- Dlaczego miałabym to zrobić? Lubię być naga.

 

18

 

19. Bal maskowy

 

W Wernberg ma odbyć się bal maskowy, nadarza się więc niepowtarzalna okazja, by Emily zniknęła. Tę ucieczkę szczegółowo planują jej przyjaciele. W międzyczasie Gerhard otrzymuje telegram od Edwina z wiadomością, że Aksel udał się do Niemiec. Gerhard nakazuje więc służbie, by nawet na chwilę nie spuszczała oka z Emily.

 

- Proszę pani?

Emily obejrzała się i zobaczyła pokojówkę. Jej twarz nie wydawała się jej znajoma.

- Tak?

- Panna Lindemann prosiła o przekazanie tej wiadomości damie w takiej sukni, jaką pani ma na sobie. To bardzo ważne. Panna jest chora.

Emily poczuła gorzki smak rozczarowania. Czy trzeba będzie odwołać akcję?

 

19

 

20. Za morze

 

Gerhard wyrusza do Kragerø po córkę, więc Emily i Aksel muszą uciekać, by nie odebrał im dziewczynki. Zamierzają ukryć się w innym kraju pod zmienionymi nazwiskami. Mają nadzieję, że Emily sądownie uzyska prawo do opieki na dzieckiem. Ivan Wilse groźbami usiłuje zmusić Henny do opuszczenia Erlinga. Teraz, gdy uzyskał już pewność, że Erling jest jego synem, ma wobec niego inne plany.

 

Emily zawiesiła wzrok na drugim statku. Wydawał się groźny i wrogi, jakby chciał zatopić ich jednostkę, duża i jasno oświetloną, dobrze widoczną dla każdego, kto się zbliży. Zdjęta strachem, zadrżała na tę myśl, chociaż próbowała sobie tłumaczyć, że szanse na to, by tym drugim statkiem płynął Gerhard, są niewielkie.

 

20

 

21. Przypływ

 

Emily i Aksel zadomowili się w Anglii. Jednak splot dziwnych zdarzeń wzbudza w Emily obawy, że Gerhard zna miejsce ich pobytu. Konstanse i Walther wyruszają w podróż poślubną do Wenecji. Zapowiedzi Walthera dotyczące jego wierności spełniają się. Pauline, Hugi i Nathalie przebywają w Rzymie. Hugo zapada na poważną chorobę. Pauline musi prosić Liama o pomoc. On zaś wreszcie poznaje prawdę.

 

Czas nagle jakby zwolnił. Spojrzenie Liama zatrzymało się na dziewczynce o cerze tak jasnej jak jego. Tearz jednak mężczyzna jeszcze bardziej pobladł. Wargi mu zadrżały. Przesunął dłonią po czole, jakby próbował odgarnąć kruczoczarne włosy skryte pod kapeluszem z purpurowego jedwabiu.

 

21

 

22. Perfidna gra

 

Caroline zostaje uprowadzona. Emily wraz z Akselem podejrzewają, że dziewczynka jest w Kragerø i decydują się natychmiast wrócić do domu. Na miejscu zostają wciągnięci w cyniczną grę – handel wymienny. W tym samym czasie trwają przygotowania do procesu, który zadecyduje o przyszłych losach Caroline. Asem w rękawie Ivana Wilse ma się okazać niemiecka przyjaciółka Emily, ale Gerhard to przebiegły i zdeterminowany przeciwnik.

 

Caroline udała się za nim posłusznie, po czym zajęła miejsce na ławie, gdzie Gerhard zawczasu usadził dużą lalkę z długimi, ciemnymi włosami.

- Lalka to taki mały prezent powitalny – uśmiechnął się. – Ma tak samo piękny kolor włosów jak ty, zauważyłaś?

Caroline przytaknęła i delikatnie pogładziła jej loczki.

 

22

 

23. Mgła opada

 

Zrozpaczona utratą Caroline Emily odzyskuje pamięć i przypomina sobie, kto próbował zabić jej matkę. Jednocześnie Emily domyśla się, gdzie ojciec mógł ukryć papiery, które przyczynią się do skompromitowania Rebekki. Pewnego wieczoru wybiera się więc na strych, żeby je odnaleźć.

 

Emily nagle zamarła w bezruchu, bo usłyszała jakiś dźwięk.  Lampa rzucała migotliwe cienie na ścianę, wiatr wył i świszczał. W tej samej chwili stanęła jej przed oczami triumfalnie uśmiechnięta twarz Rebekki. O, tak, ta kobieta byłaby w stanie zniszczyć renomę hotelu. Ludzie widzą w niej tylko elegancka, zamożną damę obdarzoną dużą siłą przekonywania.

 

23

 

24. Siostry

 

Emily stara się nie myśleć o tym, że podobno Gerhard zalecał się do Jenny. Dlatego, gdy były mąż prosi ją, by na czas jego wyjazdu zajęła się Caroline, Emily jest uradowana. Tymczasem Jenny na przyjęciu w Bergen ponownie spotyka Gerharda. Nadarza się więc okazja, by wypytać go o szczegóły z przeszłości matki.

 

- Skoro nie chce pani ze mną tańczyć, to może przynajmniej porozmawiamy?

- Czy nie robimy tego teraz?

- Chodzi mi o prawdziwą rozmowę. O ważnych rzeczach.

Nagle wpadł jej do głowy pewien pomysł. Gerhard opowiadał na wpół zmyślone historie o jej rodzicach. Może to jest okazja, żeby go o to wypytać?

- Dobrze, ale pod jednym warunkiem.

- Jakim?

- Opowie mi pan to, co wie o moich rodzicach i adwokacie Wilsem.

 

24

 

25. List pożegnalny

 

Emily próbuje przestrzec Jenny, że wiążąc się z Gerhardem, zniszczy sobie życie. Jednak siostra, jak i reszta rodziny, zdają się lekceważyć jej przestrogi. Pewnego wieczoru Aksel odbiera zaadresowany do Emily list i udaje się na spotkanie z anonimowym nadawcą, wywołując tym samym lawinę dramatycznych wydarzeń.

 

- Pan, panie Hartwig, pójdzie ze mną na posterunek – oświadczył lensman. – Jest pan nam winien pewne wyjaśnienia. Próba zabójstwa w pożarze, a także oszustwo ubezpieczeniowe to poważne zarzuty.

Emily napotkała wzrok Aksela. W jego oczach dostrzegła gniew i niedowierzanie. To na pewno znów sprawka Edwina!

 

25

 

26. W pułapce

 

Emily podaje Dinie adres Jenny. Ma nadzieję, że rozmowa z Diną sprawi, że siostra inaczej spojrzy na Gerharda. Emily dostaje list z St Ives od pani Morris. Dowiaduje się z niego, że widziano tam kogoś do złudzenia przypominającego Aksela. Emily decyduje się wyruszyć w podróż, której konsekwencji nie jest w stanie przewidzieć.

 

Mężczyzna wysiadł z łodzi i wskazał palcem latarnię.

- Tam mieszka ten człowiek. O, widziała go Pani?

Emily zadrżała.

- Nie! Gdzie?

- Otworzył na chwilę okno, ale już zdążył je zamknąć.

Emily czuła, że nie może czekać już ani sekundy dłużej. Była tak bliska poznania odpowiedzi.

 

26

 

27. Powrót do domu

 

Jenny jest we Włoszech. Zamierza usunąć dziecko, którego się spodziewa. Jej decyzję może zmienić jedynie list od Gerharda. Emily wpada w pułapkę zastawioną przez Edwina i Rebekę. Zostaje uwięziona w opuszczonym dworze, gdzie przetrzymywany jest Aksel. Rebeka daje jej do zrozumienia, że jej mąż nie żyje. Na pomoc byłej żonie przybywa Gerhard.

 

Emily się zawahała, Rebeka więc mocno ścisnęła ją za ramię i pociągnęła za sobą. Gerhard siedział w głębi wielkiego salonu, Edwin nieco z boku. Przy jego krześle stał jeden z uzbrojonych strażników.

- Dobry wieczór, Emily – przywitał ją Gerhard. – Aż trudno sobie wyobrazić, że cię tu znalazłem. Dlaczego nie powiedziałaś prawdy? Mówiłaś o Szkocji, a to było kłamstwo.

 

27

 

28. Prawowity dziedzic

 

Jenny po powrocie do Bergen stara się skupić na malowaniu, wciąż jednak nie przestaje myśleć o Gerhardzie. W mieście jest także Aron Østbye. Zostawił chorą na suchoty Henny, twierdząc, że musi wyjechać, by szukać dla niej pomocy. W rzeczywistości ma zupełnie inne plany. Emily i Aksel nie mogą pogodzić się z myślą, że Wilhelm August jest synem Gerharda. Pewnego dnia zdarzy się coś, co zmusi ich do podjęcia ważnej decyzji.

 

Wychodząc na taras, usłyszała Aksela wołającego z przerażeniem w głosie:

- Sander! Emily! Wilhelm August wpadł do wody!

Aksel wskazywał ręką przed siebie, podczas gdy Johan z płaczem ciągnął go i szarpał. Emily wbiegła do domku kąpielowego, ale przed nią był już tam Sander i schodzi na dół po drabince. Gdy rzuciła się na kolana nad otworem, zobaczyła Wilhelma Augusta leżącego w wodzie na brzuchu.

 

28

 

29. W sieci kłamstw

 

Słynna aktorka Adele rozpuszcza plotki o swoim romansie z Gerhardem. Jenny wierzy w nie i decyduje się na ostateczne zerwanie z ukochanym. W Niemczech Rebeka ma wziąć ślub z bardzo starym i bogatym mężczyzną. Aron Østbye nachodzi Konstanse, przestraszona kobieta decyduje się wyjechać do matki. Emily otrzymuje list, który wstrząsa nią do głębi…

 

Emily drżącymi dłońmi odszukała zdjęcie. Nie była w stanie jasno myśleć. Musi o tym powiedzieć Akselowi. Ale jeśli szok pogorszy jego stan? „Edwin Lindemann”, tak powiedział ten mężczyzna. To niemożliwe! Musiała stać za tym Rebeka, ale czy naprawdę mogła posłużyć się imieniem syna?

 

29

 

30. Liliowy wieniec

 

Agnes przygotowuje wspaniałe wesele Jenny i Gerharda. Wśród gości jest także Emily. Nie cieszy się jednak z zamążpójścia siostry, bo nie wierzy, że Gerhard się zmienił. Erling z kolei spodziewa się, że w tym związku właśnie Gerhard może zostać zraniony. Jenny jest bowiem podobna do matki.

 

Jenny musnęła perły palcami. Kamienie były piękne, ale w tej chwili wydały jej się ciężkie i zimne. Małżeństwo to poważna sprawa. Nie chodzi w nim tylko o dwoje kochających się ludzi, ale o ród, o dziedzictwo, o potomstwo. Jenny wiedziała, że będzie musiała znosić badawcze spojrzenia. Wszyscy spodziewają się przecież, że urodzi Gerhardowi dziecko.

 

30

 

31. Dziennik

 

Lousie Steen twierdzi, że jest siostrą Emily. Dowodem pokrewieństwa ma być pamiętnik, który dostała od swojej matki. Został on spisany w Hotelu pod Białą Różą i ujawnia, że matka Louise miała romans z ojcem Emily. Do Kragerø przyjeżdża Agnes, by przeczytać dziennik i przekonać się, czy zawiera prawdę. Emily dręczy niepokój. Czy powinna wierzyć tej kobiecie, czy może coś kryje się za jej przyjazdem? Jenny i Gerhard spędzają miesiąc miodowy w Rzymie, gdy nieoczekiwany telegram z Niemiec zmusza ich do przerwania podróży poślubnej.

 

Wiatr przybrał na sile, deszcz zacinał ostro w szyby. Na piętrze ponad nimi znowu trzasnęło okno i posypało się szło. Kobieta drgnęła, wstała, ale natychmiast chwyciła się za serce, przymknęła oczy i opadła na kanapę.

- Sprowadźcie doktora! – powiedziała Emily, chwytając nadgarstek kobiety, by zbadać puls. Był miarowy, ale kobieta zemdlała.

 

31

 

32. Czarne ptaki

 

Louise Steen przedstawia Akselwoi testament, w którym jest zapis, że zgodnie z wolą ojca to ona dziedziczy hotel. Emily rozważa, czy nie powinna zrzec się części spadku. Konstanse i Ivan odnoszą się sceptycznie do rzekome przyrodniej siostry Emily. Udają się do Kopenhagi, by sprawdzić wiarygodność przedstawionej przez nią historii. Kristine wzbudza swym niezrównoważonym zachowaniem coraz większy niepokój otoczenia. Widzi krążące na Louise czarne ptaki i próbuje przekonać innych, że ta kobieta skrywa mroczne zło.

 

Krisine cofnęła się i umknęła w boczną uliczkę. Mało brakowało! Panna Steen odwróciła się gwałtownie i o mały włos by ją zauważyła. Czyżby oszustka wiedziała, że ktoś ją śledzi? Pewnie tak. Nie ukrywałam przecież, że chodzę za nią do telegrafu, pomyślała. Odczekała chwilę, nim odważyła się pójść dalej. Dostrzegła pannę Steen daleko na końcu ulicy. Kilka czarnych ptaków wirowało nad jej głową. Niepojęte, że nikt poza mną ich nie widzi…

 

32

 

33. W imię miłości

 

Sander zostaje oskarżony o zabójstwo Kristine. Nie ma alibi, a Emily nie udaje się powstrzymać lensmana przed aresztowaniem brata. Ujawniona zostaje prawdziwa tożsamość kobiety podającej się za Lousie Steen, lecz kiedy Ivan przedstawia dowody przeciwko niej, osoba ta zaskakuje wszystkich. Cała rodzina świętuje Boże Narodzenie na Egerhøi. Emily trudno jest przebywać tam w roli gościa, ale cieszy się, że może być razem z dziećmi.

 

Caroline wzięła z kredensu dużą Bilblię i położyła ją przed Akselem.

- Ty przeczytasz Ewangelię – oświadczyła zdecydowanie. – Tak pięknie czytasz.

Wzruszyła tym Emily, która zobaczyła, że Akselowi też zwilgotniały oczy. Spojrzał jednak pytająco na Gerharda, ale gospodarz z uśmiechem skinął głową. Słuchali w ciszy.

Znajome słowa wprawiły ich w podniosły nastrój, napełniły radością. Emily spojrzała na szopkę. Nad stajenką wisiała gwiazda ze złotymi promieniami. To była święta noc.

 

33

 

34. Spadek Rebekki

 

Aksel zgadza się zastąpić chorego latarnika na Jomfruland, nie uprzedzając o tym Emily. To przepełnia ją obawą, że Aksel nie czuje się dobrze, pracując w hotelu. Sten Rygg twierdzi, że widział, jak Rebekka zamordowała swojego męża, i że w związku z tym Konstanse nie ma prawa do spadku po matce. Obiecuje jednak, że jeśli Konstanse go poślubi, nie wyjawi nikomu tej strasznej tajemnicy.

 

- Pobielała pani. Chyba nie zamierza pani znowu zemdleć? Bo jeśli…

- Proszę się nie zbliżać! Bo zawołam mojego ochroniarza!

- Pani opiekun na razie jest wyłączony z gry. Może sobie pani wołać do woli. Nikt pani nie usłyszy. Jesteśmy tu sami.

 

34

 

35. Pionek w grze

 

Sten Rygg szantażuje Konstanse i chce ją zmusić do oddania mu połowy spadku po matce. Gerhard robi wszystko, by siostra nie straciła odziedziczonego majątku. Wyjeżdża wraz z nią do Niemiec, żeby wziąć udział w procesie, który ma rozstrzygnąć, czy Rebekka zabiła męża. Tymczasem Aksel coraz lepiej odnajduje się w roli morskiego latarnika, jednak wkrótce on i Emily staną przed trudnym wyborem.

 

- Do zobaczenia. Opiekuj się dobrze mamą! – rzekł do Johana Aksel, pogłaskał synka po policzku i ruszył w stronę nadbrzeża. Należąca do latarni morskiej łódź już czekała. Gdy Aksel do niej wsiadł, wiatr wypełnił żagiel, i łódź pomknęła w stronę otwartego fiordu. Emily i dzieci jeszcze przez jakiś czas machali mu na pożegnanie, dopóki nie zniknął im z oczu, a potem, trzymając się za ręce, wrócili do hotelu.

 

35

 

36. Czas rozpaczy

 

Aksel ginie ratując życie Johanowi. Po pogrzebie Agnes zabiera Emily i Johana do Bergen. Emily toczy wewnętrzną walkę, aby odzyska chęć życia. Tymczasem zapada wyrok w sprawie Stena Rygga, który pała żądzą zemsty na Gerhardzie. Narzędziem zemsty staje się Helga. Zdarzenia przybierają tragiczny obrót.

 

Jej stopy odmierzały jednostajny rytm, serce biło w takt, oddychała miarowo, ale od świata realnego oddzielała ją nieprzenikniona tafla szkła. Była dziwnie ociężała, na wpół sparaliżowana. To uczucie nie opuszczało jej od tamtego strasznego dnia, przeobraziło ją w lunatyczkę.

 

36

 

37. Wychodzenie z mroku

 

Aksel nie żyje, zaś Emily z pomocą najbliższych powolutku zaczyna odzyskiwać wolę życia. Choć przychodzi jej to z trudem, stara się wydostać z mroku i patrzeć jaśniej w przyszłość. Tymczasem Jenny wbrew Gerhardowi udaje się do Rzymu. Jej nieobecność wykorzystuje guwernantka Edith, która za wszelką cenę pragnie wzbudzić zainteresowanie w swoim chlebodawcy.

 

Aksel. Emily nie była w stanie myśleć o niczym innym. Morze śpiewało o Akselu. Aksel na nią czeka. Nie może pozwolić, by dłużej pozostawał sam. W wyobraźni zobaczyła jego twarz.

 

37

 

38. Upalny październik

 

Jenny nie może się dłużej okłamywać. Simon ją pociąga, a uczucie między nimi staje się coraz silniejsze. Na domiar złego dostaje dwa anonimowe listy, z których dowiaduje się o zdradach Gerharda. Jej mąż jest teraz daleko, a Rzym to magiczne miasto. Targają nią wątpliwości. Czy powinna wrócić do domu? Co stanie się, jeśli tu zostanie? Emily cieszą nowe plany przebudowy hotelu. Jednocześnie jednak martwi ją uczucie, którym Sander obdarzył Andrine. Uczucie, które może zniszczyć jego małżeństwo.

 

- Gerhard jest bogaty, władczy i pewny siebie, ale niedługo już będzie starszym panem – powiedział Simon. – Ty i ja jesteśmy jeszcze młodzi, Jenny!

- To nie ma znaczenia – zaprotestowała. – Właściwie nie zauważam różnicy wieku między nami.

Simon przeszedł za nią do salonu. Jenny wzięła do ręki list i podała go przyjacielowi. – List przyszedł dzisiaj. Przeczytaj go. Zanim zmienię zdanie.

 

38

 

39. Zakazana miłość

 

Architekt przystępuje do przebudowy hotelu, co Emily przyjmuje z mieszanymi uczuciami. Hotel pod Białą Różą wywołuje w niej wiele wspomnień z dzieciństwa oraz lat wspólnego życia z Akselem. To miejsce, gdzie przeżyła najszczęśliwsze i najtragiczniejsze chwile, Emily wie jednak, że jest z nim związana na zawsze. Gerhard dostaje list od gospodyni Jenny w Rzymie. Kobieta twierdzi, że jego żona i Simon mieli romans. Chociaż Jenny wszystkiemu zaprzecza, Gerhard traci do niej zaufanie.

 

- Jenny? Śpisz?

Dźwignęła się i usiadła na łóżku. To Gerhard. Stał przy drzwiach. Widziała go w blasku światła padającego z korytarza. Czyżby chciał, aby wróciła do ich małżeńskiego łoża, żeby nikt się nie domyślił, jak jest naprawdę między nimi?

- Nie jestem w stanie bez ciebie spać, Jenny.

 

39

 

40. Skrywane motywy

 

Oskarżony o poważne przestępstwo Simon zostaje aresztowany, a Jenny rozpoczyna walkę o to, by nie został skazany. Pragnie również dowiedzieć się, kto za tym wszystkim stoi. Majątek Konstanse jest zagrożony, a Gerhard ma problemy – zdrowotne, finansowe i małżeńskie. Czyni z Emily swą powiernicę, ale ona nie chce wierzyć w niewierność siostry. Gerhard prosi Jenny o opuszczenie Bergen i zmusza ją do przeniesienia się do domu w Langesund. Tam zabiera ją na wycieczkę do kopalni.

 

Trzęsła się ze strachu. Miała wrażenie, że góra się na nią wali, że brakuje jej powietrza. Czyżby Gerhard się nią bawił? Chciał się w ten sposób zemścić? Wezbrały w niej nieprzyjemne podejrzenia. Gerhard miały jej wiele do zarzucenia, ale czy o tym wiedział? Już nigdy więcej nie pomyśli o Simonie… Byleby tylko zdoła się stąd wydostać.

 

40

 

41. Przestępstwo

 

Nad Grehardem zbierają się ciemne chmury. Coraz więcej osób pragnie się na nim zemścić. Wśród nich jest tajemnicza kobieta z blizną… Z kolei Jenny, wstrząśnięta tym, co odkryła w pokoju na wieży, postanawia opuścić Gerharda i pozostać w ukryciu. Ale czy zdoła żyć bez Simona i w ciągłym strachu przed mężem?

 

Jesteś moją żoną i chcę Cię odzyskać. Jeśli nie dasz mi możliwości spotkania, nie ręczę za swoje czyny. Moja miłość do Ciebie jest wielka i nigdy się nie skończy. Twój wierny mąż, Gerhard.

 

41

 

42. Anioł zemsty

 

Emily przypadkowo zostaje wciągnięta w paskudną grę Stena Rygga. Pewnego dnia to ona, a nie guwernantka. Udaje się na spacer z Wilhelmem Augustem. I właśnie wtedy rozgrywa się dramat: mama z synem zostają porwani.

 

- Naprzód! – komenderował mężczyzna. – Nie możemy tu stać cały dzień.

Emily odwróciła się nagle.

- Gdzie my jesteśmy?

- Nie powinno cię to obchodzić.

 

42

 

43. Bezpieczny port

 

Gerhard odnajduje Jenny i Simona w Nicei. Planuje zniszczyć ich związek i zmusić żonę, by do niego wróciła. W tym czasie Emily przebywa u Hvidstena w jego nowym domu. Gdy gęsta mgła spowija wyspę, oboje zostają tam uwięzieni. Emily nie jest przygotowana na taką sytuację. Moc ta okaże się brzemienna w skutki.

 

Emily, przytłoczona rozpaczą, nie zmrużyła oka. Wpatrywała się w ustępującą mgłę i rozpraszający się powoli mrok. W głowie kłębiły jej się przeróżne myśli. Była zdruzgotana swoją reakcją. Henning ją zaskoczył, nie była gotowa do obrony…

 

43

 

44. Nowe życie

 

Emily udaje się do Bergen, by uniknąć kontaktów z architektem Hvidstenem. Niestety mglista noc, którą kobieta spędziła w jego domu, okaże się brzemienna w skutkach. Jenny czuje się w Rzymie coraz bardziej samotna, podczas gdy Simon staje się nowym ulubieńcem artystycznego światka. Szczególnie interesuje się nim piękna wnuczka hrabiny, bezwzględna Mariella.

 

Emily zacisnęła powieki. Biel śniegu raziła ją w oczy. Światło było zbyt intensywne. Chciała się schować w ciemnym kącie, ale to niemożliwe. Ze względu na dzieci powinna zachowywać się zwyczajnie. Jutro doktor przyzna, że się pomylił. A ona nie dopuści, by coś takiego mogło się powtórzyć. Nigdy!

 

44

 

45. Ojcostwo

 

Emily przyjmuje oświadczyny Gerharda, a jej decyzja wywołuje szok wśród członków rodziny. Helga Bache próbuje swoich sił jako aktorka teatru w Bergen. Pewnego dnia pojawia się świadek, który podobno widział ją w lodowni Lindemanna w dniu śmierci wody po rybaku. Policja wznawia śledztwo. Jenny porzuca Simona, mimo to on przyjeżdża za nią do Sieny i zapewnia, że zerwał z Mariellą.

 

- Jenny! – Simon położył jej ręce na ramionach. – Całkiem przemokłaś!

- Wiem.

- Jeszcze się rozchorujesz. – Po tych słowach natychmiast narzucił na nią swój płaszcz. Potem ujął jej rękę. – Mój hotel znajduje się zaledwie kilka przecznic stąd. Chodź ze mną, musisz się trochę rozgrzać.

 

45

 

46. Zapach wiciokrzewu

 

Dom mody Lind należący do Konstantine odnosi ogromny sukces, a imię właścicielki jest na ustach wszystkich. I wtedy w Kristianii zjawia się Richard. Mężczyzna składa Konstantine propozycję, którą ona przyjmuje. Jej życie wreszcie nabiera kolorów. Tymczasem Emily wraca po porodzie do domu. Teraz musi odnaleźć się w roli armatora Gerharda Lindemanna, co wcale nie okaże się łatwe.

 

- Przywiozłam kilka sukien dla Emily – powiedziała Konstantine. – Twoja żona powinna nosić teraz moje kreacje.

- To bardzo miło z twojej strony. Emily raczej nie wydaje zbyt wiele pieniędzy na ubrania…

- Teraz jej pozycja się zmieniła. Jest żoną armatora Gerharda Lindemanna. Musi się elegancko ubierać. Żona musi być ozdobą swego męża.

 

46

 

47. Wolna kobieta

 

Uwięziona w kajucie na jachcie pana Winsleta Jenny czuje, że mężczyzna nie jest tym, za kogo się podaje. Tymczasem Emily cieszy się, bo wreszcie ma przy sobie czwórkę swoich dzieci. Jednak niezupełnie tak wyobrażała sobie życie u boku armatora Lindemanna…

 

Zmroził ją strach. Czy to możliwe, że Winslet ją tu zamknął? Co tak naprawdę o nim wie? Niewiele ponad to, co sam jej o sobie opowiedział. A przecież mógł kłamać. Podeszła do bulaja, chciała przywołać kogoś na pomoc. Naraz usłyszała rozmowę w języku włoskim, padło też nazwisko Stevens…

 

47

 

48. Grudniowe dni

 

Konstanse kocha swoją pracę, ale wciąż napotyka nowe wyzwania. Są ludzie, którzy chcieliby czerpać korzyści z sukcesów, jakie odnosi Dom Mody Lind i próbują to robić również w nielegalny sposób. Jenny odkrywa coś, co skłania ją do opuszczenia Nicei. Wraca w towarzystwie Petera do Bergen, zdecydowana rozpocząć nowe życie.

 

- Jesteś królową wieczoru – powiedział Peter, siadając przy niej.

Jenny pokręciła głową, rozgrzana i zdyszana po tańcu.

- Budzę zainteresowanie, bo jestem tu nowością, to wszystko. – Zmarszczyła czoło. – Bawiłabym się jednak lepiej, gdyby wszyscy nie pytali mnie wciąż o Simona.

- Pytają, bo chcą mieć pewność, że naprawdę ze sobą zerwaliście – uśmiechnął się. – Nie ma tu mężczyzny, który nie żywiłby nadziei, że jesteś znowu wolna.

 

48

 

49. Cudotwórca

 

Jenny wdaje się w nowy romans, zaś Emily podejrzewa, że Gerhard nadal darzy jej siostrę silnym uczuciem. Obawia się, że gwałtowne emocje mogą spowodować pogorszenie stanu jego zdrowia. Do Bergen przybywa angielski doktor, który ma leczyć Pauline, a przy okazji znaleźć przyczynę dolegliwości Gerharda. Tymczasem Konstanse pada ofiarą szantażu. Boi się, że Dom Mody Lind poniesie straty z powodu krążących plotek.

 

- Teraz proponuję, byśmy skupiły się na tym, co przed nami – rzekła Konstanse. – Mam do was obu ogromne zaufanie. Razem stworzymy najlepszą jak dotąd kolekcję!

Zabrały się do pracy. Aż kipiało od pomysłów. Kobiety wertowały magazyny mody, oglądały próbki tkanin i drapowały cienkie materiały na manekinach.

Pracowały aż miło!

 

49

 

50. Nowe związki

 

Konstanse została zatrzymana przez policję, grozi jej poważne oskarżenie, potrzebuje alibi. Jedynym człowiekiem, który mógłby jej to zapewnić, jest Richard. Ale co się stanie, jeśli przy okazji wyjdzie na jaw ich romans? Jenny dostała list od Sandera. To, co bart pisze, sprawia, że Jenny zaczyna inaczej patrzeć na małżeństwo Emily i Gerharda.

 

- Ragnhild twierdzi, że Alice nie jest córką Gerharda, a wzięliście ponowny ślub, bo ty nie chcesz mieć do czynienia z ojcem dziecka. Ponoć to architekt, który prowadził przebudowę hotelu, czy tak? – spytała Jenny.

Z gardła Emily wyrwał się cichy okrzyk. Jest gorzej, niż się obawiała. Z iloma jeszcze osobami rozmawiała Ragnhild?

 

50

 

51. Zakręty losu

 

Jenny i Julian usiłują dociec, co naprawdę wydarzyło się w Pradze, lecz owa dociekliwość się mści. Julian znika w tajemniczych okolicznościach, a Jenny dostaje wiadomość, że ma natychmiast opuścić hotelowy pokój. Tymczasem Emily wraz z dziećmi przeprowadza się go Egerhøi, podczas gdy Gerhard wyrusza w podróż. Twierdzi, że jedzie do Niemiec, ale tak naprawdę ma inne plany.

 

Gerhard wsiadł na pokład „Syreny”. Wciągnięto trap, poluzowano cumy. Emily przyglądała się scenie z mieszanymi uczuciami. Ich małżeństwo zbudowane zostało na kłamstwach i przemilczeniach. Teraz rozpoczyna się nowy rozdział w jej życiu.

 

51

 

52. Grzechy Sandera

 

Emily stara się ratować Hotel pod Białą Różą, lecz wcale nie wiadomo, czy nie jest już za późno. Tymczasem Sander zniknął, a Ragnhild uparcie twierdzi, że dopuścił się przestępstwa.

 

- Nie wierzę, by Sander bez mojej zgody sprzedał hotel! To nie do pomyślenia.

- A jednak – rzekła sucho Ragnhild. – tamta kobieta zupełnie go omotała. To wszystko jej wina. Nie wystarczyło, że uwiodła żonatego mężczyznę. Ona pragnie też jego pieniędzy.

- To niedorzeczne. Sander nie jest przestępcą, nie mógł pozbyć się części majątku, która należy do mnie!

 

52

 

53. Weselne plany

 

Gerhard czyni przygotowania do swojego kolejnego ślubu, który ma odbyć się w Rzymie, tymczasem Emily stara się załagodzić tęsknotę dzieci za ojcem. Jenny unika Simona. Pewnego wieczoru w pustym domu Julana, swojego narzeczonego, zauważa światło. Postanawia więc sprawdzić, czy wszystko jest w porządku…

 

Jenny już miała się odwrócić i przejść do drugiego pokoju, gdy nagle zauważyła uchylone okno. Trzeba je zamknąć, bo przecież ktoś niepożądany może się tu dostać. Podeszła bliżej i wtedy przy ścianie mignął jakiś cień…

 

53

 

54. Jesienne wichry

 

Konstanse wyjeżdża do Rzymu na ślub Gerharda i Marielli. Wciąż nie może uwierzyć w to, że brat ma zamiar poślubić rywalkę Jenny. Alice zaginęła. Nie ma pewności, czy opiekunka dojdzie do siebie na tyle, żeby wyjawić, kto zaatakował ją nożem i porwał dziecko.

 

- Więc rozwiedliście się państwo niedawno, a pan Lindemann ponownie się żeni?

Emily skinęła głową.

Lensman starał się z całych sił wyglądać na niewzruszonego.

- Pan Lindemann powinien oczywiście zostać poinformowany jak najszybciej. Z pewnością zechce odłożyć wesele i przyjechać tutaj, kiedy dowie się, co się stało z jego najmłodszą córką.

 

54

 

55. Zaginione dziecko

 

Emily jedzie do zakładu dla umysłowo chorych w Kristianii, by spotkać się z Ragnhild. Policja ma nadzieję, że tym sposobem ta wpółobłąkana kobieta przypomni sobie, co zrobiła z Alice. Jenny znowu boryka się z problemami, jej rywalka użyje bowiem wszelkich sposobów, by odzyskać Juliana…

 

Granatowe, rozgwieżdżone niebo rozpościera się nad zabudowaniami Egerhøi i fiordem. Gdy Emily spogląda na jasne migoczące punkciki, czuje przypływ nadziei. Musi wierzyć, że jej dziecko wkrótce się odnajdzie…

 

55

 

56. Chwile zwątpienia

 

Emily rozpiera szczęście, bo Alice się odnalazła. Jednak matka czuje, iż porwanie odcisnęło na psychice dziewczynki poważne piętno. Gerhard bardzo wspiera Emily, na co Mariella reaguje nerwowo. Tymczasem panna Mitford twierdzi, że oczekuje dziecka Juliana…

 

- To kłamstwo! – wykrzyknęła Jenny.

- Ależ ja naprawdę jestem w ciąży! Dlatego ostatnio  tak źle się czułam. Byłam u lekarza. Nie ma najmniejszych wątpliwości co do mojego stanu.

Jenny zaczerpnęła powietrza.

- Może i zaszła pani w ciążę, ale z pewnością to nie Julian jest ojcem dziecka!

 

56

 

57. Czarny kos

 

Jenny zostaje w Bergen, zaś Julian wyjeżdża, by się zająć sprawami firmy. Zbliża się data ślubu tych dwojga. Tymczasem coraz częściej słychać niepochlebne plotki na temat Juliana. Mówi się, że to on może być ojcem dziecka panny Mitford. Jenny otrzymuje kolejny anonim. Choć Julian nalegał, by ich nie czytała, Jenny nie jest w stanie się oprzeć…

 

Panno Jenny! Kiedy to dziecko przyjdzie na świat, nie będzie Pani miała żadnych wątpliwości. Zobaczy Pani wtedy podobieństwo między dzieckiem a swoim narzeczonym. Mówi się ponadto, że panna Mitford wybrała już imię dla dziecka. Będzie to Julian albo Julia von Heeden…

 

57

 

58. Białe żagle

 

Stajnia w majątku Egerhøi płonie i wiele wskazuje na to, że pożar wywołał Wilhelm August. Chłopiec nie przyznaje się i przedstawia swoją wersję wydarzeń. Emily z pomocą Gerharda i Liama próbuje się dowiedzieć, jak było naprawdę. Konstanse wyjeżdża do Nicei, by spotkać się z Michaelem Eide. Na miejscu przypadkowo spotyka kogoś, kto próbuje zniszczyć jej marzenia o trwałym związku.

 

Konstanse westchnęła. Nie tak wyobrażała sobie pobyt w Nicei. Sądziła, że będą z Michaelem nierozłączni, że zbliżą się do siebie. A stało się dokładnie odwrotnie. Michael wydawał się bardziej obcy niż kiedykolwiek wcześniej.

 

58

 

59. Czas zemsty

 

Michael Eide zrywa związek z Konstanse, bo uważa, że oni dwoje bardzo się od siebie różnią. Tymczasem okazuje się, że to Emily zaczyna budzić w nim ciepłe uczucia. Na wieść o tym Konstanse wpada w szał. Uważa, że bratowa bezwzględnie odbiła jej ukochanego. Dlatego postanawia srogo się zemścić…

 

Emily Lindemann! – rzekła ostro Konstanse. – Proszę o natychmiastowy zwrot pożyczki! Sprawą zajmie się mój adwokat, bo ja nie chcę mieć z tobą nic do czynienia. Odtąd jesteś dla mnie obcą osobą. Wyjawiłam Michaelowi całą prawdę o tobie. Wie, kto jest prawdziwym ojcem Alice i co zrobiłaś Gerhardowi w Niemczech. Ciekawe, czy teraz jego uczucie będzie równie silne…

 

59

 

60. Odnaleziona miłość

 

Na wieść o tym, że Wilhelm August sprawia Emily spore trudności wychowawcze, Gerhard nalega, by syn przez jakiś czas zamieszkał u niego. Sam z kolei przeżywa kłopoty w małżeństwie. Między nim a Mariellą panuje wyraźny chłód. Pewnego dnia Mariella zastaje męża w niecodziennej sytuacji...

 

- Odejdź - Lindemann ze złością uderzył pięścią w blat biurka. Mariella wzruszyła ramionami i powiodła wzrokiem po pokoju. Na kanapie pod ścianą stał portret kobiety. Twarz wydawała jej się znajoma. Kobieta na obrazie miała długie, jasne włosy ozdobione wiankiem z białych lilii. Boże drogi, przecież to Jenny! Gerhard pije, wpatrując się w portret byłej żony!

 

60

 

61. Oczekiwanie

 

Mariella i jej synek zapadają na groźną chorobę, ich życie jest w niebezpieczeństwie. Emily przyjmuje oświadczyny Michael, ale postanawia zachować je w tajemnicy, dopóki jej dzieci nie przyzwyczają się do nowej sytuacji.

 

Michael czule objął Emily 

- Zbliżamy się do Kragerø, kochana. Szkoda, że dalej muszę już płynąć sam.

Emily oparła głowę na jego ramieniu. Milczeli oboje, wpatrując się w wody fiordu, które przez chwilę rozjaśnił złoty snop światła. 

- Będę za tobą tęsknić - wyznała kobieta.

 

61

 

62. Polne kwiaty

 

Konstanse dowiaduje się o zaręczynach Michaela i Emily. Jej francuski znajomy, Pierre Lafayette, oferuje swoją pomoc i obiecuje sprawić, by do ślubu tych dwojga nie doszło. Jednak Konstanse zaczyna się wahać. Tymczasem na Skogsø Nora przygotowuje uroczystości weselne. Cały dom przystrojony jest świeżymi, polnymi kwiatami.

 

Emily rozejrzała się dookoła. Piękno polnych kwiatów i ich zapach do głębi ją poruszyły. A kiedy usłyszała rzewne dźwięki skrzypiec, westchnęła rozmarzona. To Liam wygrywa stare, irlandzkie melodie, które Emily zapamiętała z pobytu na Jomfruland.

 

62

 

~ Seria niedokończona ~

 

Komentarze   

 
#34 Theresa 2018-06-01 22:13
Witam, czy ktos ma do odsprzedania saga zapomniany ogrod od tomu 16-go do konca czyli do 62 tomu. Oplace przesylke oczywiscie. Z podnieceniem czekam na kogos kto ma te 47 tomow.Jestem z Wielkopolskiego.
Pozdrawiam Teresa Dewald.
Cytować
 
 
#33 ekipy budowlane 2017-09-13 01:55
Doskonałe ujęcie zagadnienia, wiele wnoszące do tematu.
Niestety, nie ze wszystkim mogę się zgodzić,ale i tak gratuluję autorowi.
Cytować
 
 
#32 Sylwia 2016-03-28 22:19
Witam, jestem zainteresowana kupnem owej sagi, od 16 do 62 tomu. Bardzo prosze o informacje na e-mail. Pozdrawiam serdecznie wszystkie czytoholiczki ;-) e mail to
Cytować
 
 
#31 Sylwia 2016-03-28 22:17
Witam, jestem zainteresowana kupnem owej sagi, od 16 do 62 tomu. Bardzo prosze o informacje na e-mail. Pozdrawiam serdecznie wszystkie czytoholiczki ;-)
Cytować
 
 
#30 BARBARA 2015-10-08 10:30
mam do sprzedania 62 tomy .Pisać na adres
Cytować
 
 
#29 Urszula 2015-08-10 20:13
Czy ma ktoś do sprzedania komplety n/w książek sag

saga Lien Herete Dzieci Sztormu

saga Taniec Płomieni Myse Jane

saga Lena ze słonecznego wzgórza Dornberg H
Z góry dziękuję i pozdrawiam
proszę o informacje na mail
Cytować
 
 
#28 Urszula 2015-08-10 20:11
czy ma ktoś sprzedać tomy od 16 i dalej sagi Zapomniany ogród Merete Lien? jestem zainteresowana kupnem? bardzo proszę o informacje na mail
Cytować
 
 
#27 Maja 2015-06-12 17:58
Brakujące tomy można uzupełnić na tej stronie http://www.literia.pl/produkty/index.asp?Strona=3&Tytul=Zapomniany+ogr%F3d
Cytować
 
 
#26 Karolina 2015-03-27 18:05
Cytuję Anna

a Czy ma Pani do udostępnienia(o dpłatnie) tomy od 16 do 20?

Bardzo mi przykro ale nie
Cytować
 
 
#25 Anna 2015-03-24 18:29
Cytuję Karolina:
Gdzie mogę znaleźć darmowe e-booki sagi Zapomniany Ogród od 21 tomu?

a Czy ma Pani do udostępnienia(o dpłatnie) tomy od 16 do 20?
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Statystyki

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj305
mod_vvisit_counterWczoraj244
mod_vvisit_counterW tym tygodniu1921
mod_vvisit_counterTydzień temu1536
mod_vvisit_counterW tym miesiącu5354
mod_vvisit_counterMiesiąc temu6658
mod_vvisit_counterOgółem494926

ShoutBox